fizikus;Erwin Schrödinger;

2015-11-16 06:45:00

Közelkép: Találkozás Schrödinger macskájával

Aki olvasott már néhány, a fizika tudományát népszerűsítő könyvet, vagy cikket, az nagy valószínűséggel találkozott már Schrödinger macskájával. Erwin Schrödinger Nobel-díjas osztrák fizikus egy gondolatkísérletben arról írt, hogy ha egy macskát zárt térbe helyeznek el, és ráengednek valami radioaktív anyagot, akkor a hagyományos fizika és normál emberi logika szerint a macska megdöglik.

Ám szerinte ez csak nézőpont kérdése, s a kvantumelmélet nyomán elképzelhető, hogy van a döglött és élő macska között egy átmenet is. A kvantumelmélet szerint ugyanis az anyagi részecskéknek van korpuszkuláris, de van hullámtermészete is. Most értettem meg ezt a végkövetkeztetést Patkós András Az elbűvölt fizikus című könyvéből. Tizenhat írás található a kötetben. A tudományos újságírók neki ítélték 2014-ben Az év népszerűsítő tudósa címet. Benne van a könyvben az a beszéde, amit a díj átvételekor mondott, és amelyben arról szólt, hogy a tudományos felismerések akkor hatnak a szélesebb rétegekre, ha belátható, kézzel fogható haszon származhat ebből.

A kötet egésze próbálkozás arra, hogy megértesse a szakmai résztudások közös gyökereit. S bár egyszerű mondatokban ír, ez nem könnyíti meg az olvasó dolgát, hiszen szinte minden mondatban olyan szakkifejezéseket kénytelen használni, aminek a magamfajta teljesen laikus olvasó kénytelen az interneten utánanézni. (Elsőként én az „entrópia” pontos értelmezését kerestem meg.) Nem véletlen, hogy a könyvet elsősorban fizikatanároknak és fizikaszakos egyetemi hallgatóknak ajánlotta, bár valószínűleg a hallgatók közül sem érti mindenki azonnal. Ám az a laikusok számára is felismerhető, hogy nincs igaza azoknak, akik azt hiszik: a fizika világában már mindent ismer a tudomány.