Szerbia;Horvátország;Szlovénia;menekültügy;

- A szerb miniszterelnök elfogadásra és toleranciára intett

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) hétfői beszámolója szerint vasárnap Presevóban 5300 embert vettek nyilvántartásba, hétfő reggel 9-ig pedig további 1600-at. A párizsi merényletek óta a menekültektől minden fegyvernek minősülő tárgyat elkoboznak, a leggyakrabban ollót és konyhakést találnak náluk. 

Szigorították a menekültek biztonsági ellenőrzését a szerb-macedón határ melletti Presevóban, ahol az átvizsgálás után elvesznek minden fegyvernek minősülő tárgyat. Nem zárható ki, hogy a balkáni útvonalon Nyugat-Európába menekülők között potenciális terroristák is lehetnek - jelentette ki Ranko Ostojic horvát belügyminiszter. Közölte, hogy bármelyik ország a támadások célpontjává válhat, ezért Horvátország is magasabb fokú biztonsági intézkedéseket vezetett be. "Zágráb nemcsak ellenőrzése alatt tartja a helyzetet, hanem garantálni is tudja, hogy nem történik terrortámadás" - tette hozzá

Vasárnap éjféltől hétfő 9 óráig több mint 2000 ember lépte át a szerb-horvát határt. A téliesített bródi tranzitközpontban kezdettől fogva megerősített biztonsági intézkedések mellett folyik az ellenőrzés, de a péntek éjszakai párizsi merényletek után a jelenleginél magasabb fokozatú intézkedéseket vezettek be. A szlovén közszolgálati televízió hétfőn azt jelentette, hogy a két ország határán tervezett, nyolcvan kilométer hosszú drótkerítésból már húsz kilométer elkészült.

Bostjan Sefic szlovén belügyi államtitkár újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy a balkáni útvonalon érintett országokkal való együttműködést illetően "optimista, de nem naiv". "Remélem, hogy a kormányalakítás után megváltozik Horvátország hozzáállása, attól függetlenül, ki kerül hatalomra" - mondta, majd hozzátette: Szlovénia még október közepén közölte Zágrábbal, hogy nem tud korlátlan számú menekültet fogadni, de ezt a horvátok nem vették figyelembe. 

Szerbia továbbra sem emel kerítést határain, a téli időszakra készülve egyre több ideiglenes befogadóközpontot épít, hétfőn a magyar határhoz közeli Szabadkán nyílik meg egy 150 fő befogadására alkalmas objektum. A nyugat-balkáni ország hatezer ember befogadását vállalta. A párizsi merényletekre reagálva Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök az Alo című belgrádi napilapban közölt írásában elfogadásra és toleranciára intett. Legfőbb feladatnak a gyűlölet megállítását nevezte, valamint kiemelte, hogy világszinten kell megtalálni a terrorizmus elleni megoldást.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) a közelmúltban bejelentést tett az Ombudsmani Hivatalnál, miután a várpalotai közmunkásokat embertelen körülmények között dolgoztatták: nem kaptak elég ivóvizet, megfelelő munkaruhát, és folyamatosan megalázták őket. A Hivatal most jelezte, hogy a párt kezdeményezése nyomán vizsgálatot indított.