földeladás;állami föld;földárverés;

2015-11-17 06:22:00

Nem "éhesek" a gazdák

Megkezdődött az állami földekre meghirdetett árverés. Az első nap tapasztalatai szerint a kormány állításával ellentétben nincs földéhség a gazdák körében, vagy ami valószínűbb, pénzük nincsen az önrészre és a törlesztésre még a kedvező kamatok mellett sem. A csekély érdeklődés mellett csak kisebb területeket sikerült eladni, többnyire kikiáltási áron. A képre kattintva galéria nyílik!

Nehéz lesz sikerként kommunikálni a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) által meghirdetett állami földek árverésének első napját a kormány oldalon. Több megyében is várták a kormányhivatalok a vevőket, de azokból alig akadt. Igaz, az első híradásokban szereplő 380-400 ezer hektár állami föld mára 350 ezerre zsugorodott, mert a kormány jelentős területeket jelölt ki állítólag mintagazdaságoknak. Hiába jelentetett meg egész oldalas hirdetéseket a kormány azzal a szöveggel, hogy: "Magyar földet a magyar gazdáknak! Most vegyen földet!"

Érden reggel egyetlen "licitáló" volt, aki 80 millió forintért megvett 20 hektárt, és nem a teljes összeget, csak a 20 százalékos önrészt kellett kifizetni - tájékoztatta a Népszavát a licitet a helyszínen figyelő Harangozó Gábor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának MSZP-s alelnöke. Később egy 10, egy 5 és egy 4 hektáros területet vettek meg. A 15 helyrajzi számból négyet sikerült értékesíteni. A nagy táblákra, például a 120, illetve 278 millió forintért egyetlen licitáló sem jelentkezett. A szakpolitikus hozzátette, szlovák rendszámú luxusautókon is érkeztek érdeklődők. Egy gazda arról számolt be az ellenzéki politikusnak, hogy már olyan pletyka terjed az agráriumban, hogy 2 éven belül olyan törvény születhet, aminek alapján felbonthatók lesznek az akár több évtizedre kötött bérleti szerződések is. Megszűnhet a 20 évre szóló elidegenítési tilalom is. Egy szántóföldi kertészettel foglalkozó gazda egy későbbi licit miatt érdeklődött, ami az ő egykori családi birtokuk volt. Most egy holland gazda bérli az államtól. Könnyeivel küszködve mondta, hogy itt szembesült azzal, a licit végén a holland gazda elővásárlási jogával élve elviheti a család egykori földjét és ezt éppen az "övéi" teszik lehetővé - említette Harangozó.

Győrben sem kapkodtak a Simicska Lajos érdekeltségi körébe tartozó Mezort Zrt. bérelt földjei után. Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese a helyszínről lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a 250 hektárból összesen 45 hektárt vettek meg. Az a gazda, aki a 36 éves bérleti szerződéssel terhelt Mezort területből két kisebb parcellát vásárolt, szintén arra hivatkozott, tudomása szerint hamarosan felbonthatja majd a szerződést az agrártársasággal. Igazi licit csak egyetlen, osztatlan közös területen található 4 hektárért folyt, amit 6,1 millió forintról 13 millióra tornáztak föl a vetélytársak. Győrben 10 helyrajzi számból a felét sikerült eladni, egy kivételével kikiáltási áron. A nagy táblák itt sem mentek el. Gőgös Zoltán számításai szerint, a jelenlegi feltételek mellett a 22 hektáros birtoknak 126 év alatt térül meg a 40 millió forintos ára.

Egerben az LMP politikusát két licitről is kivezették. Sallai R.Benedek ugyanis figyelmeztette a vevőket, hogy jogtalan liciten vesznek részt, mert a tulajdonos, a magyar társadalom nem hatalmazta fel sem a Fideszt az állami földek eladására. A 3 licitből kettőt - 3 hektárnál alig nagyobb területeket - egy vevő vásárolt meg. Kikiáltási áron, összesen majd 7 millió forintos önrésszel. Ekkora összeget a támogatásra szoruló családi gazdák nem tudnak előrántani a zsebükből - mondta az LMP-s politikus. Sallai elmondta, elvből sem licitálna, de ha akarna sem tudna. A kormány egy kijelölt célcsoportnak akarja átjátszani az állami földeket, Sallai úgy vélte, ha ma nem megy át az Országgyűlésen a Győrffy Balázs agrárkamarai elnök javasolta törvénymódosítás az állami földek bérleti díjának emeléséről, akkor a 36-37 évi bérleti szerződésekkel terhelt 146 ezer hektár szinte biztosan nem kel el, és a kormány hiába számolt a 300-400 milliárdos bevétellel.