USA;elnökválasztás;republikánusok;

2015-11-17 09:36:00

Nemet mondtak a menekülők befogadására

Már 27 amerikai szövetségi állam (Alabama, Arizona, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Louisiana, Maine, Massachusetts, Michigan, Mississippi, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Új-Mexikó, Észak-Karolina, Dél-Karolina, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Texas és Wisconsin) kormányzója közzétette, hogy a párizsi terrortámadások után, biztonsági okokból nem hajlandó szíriai menekülteket befogadni.

A USA Today című lap jogi szakértőket idézve úgy véli, a kormányzóknak csak korlátozott a szerepük a menekültek befogadásában, a végső döntést a szövetségi kormány hozza meg. A kormányzók egy része Barack Obama elnökhöz írt levélben hárította el, hogy menedékkérőket helyezzenek el náluk. A tiltakozó politikusok egy kivétellel mind republikánusok, s közülük kettő, Bobby Jindall, Louisiana állam első embere, illetve John Kasich, Ohio állam kormányzója a Republikánus Párt elnökjelöltségére is pályázik. Wisconsin kormányzója, Scott Walker is megcélozta a republikánus elnökjelöltséget, de már visszalépett.

Rick Scott, Florida kormányzója közölte, a washingtoni külügyminisztérium 425 szíriai menedékkérő elhelyezését kérte államától. Texas kormányzója, Greg Abbott az FBI igazgatójára hivatkozott, aki a washingtoni kongresszus előtti meghallgatásán jelezte, nem áll rendelkezésre megfelelő háttértájékoztatás a beengedni kívánt szíriai menedékkérőkről. A kormányzók azt követően kezdték a tiltakozást, hogy az egyik francia merénylőnél szíriai útlevelet találtak.

Az Egyesült Államok 2001 óta csupán 1500 szíriait fogadott be, de az Obama-kormányzat jövőre 10 ezer szíriai menedékkérő befogadását helyezte kilátásba – emlékeztetett a CNN. A demokrata elnökjelöltek szerint ezt a keretet 65 ezerre kellene emelni. A republikánus kormányzók korábban Obama más kezdeményezéseit is elutasították, tiltakozásukon múlik például, hogy a demokrata elnök eddig nem tudta felszámolni a guantánamói börtöntábort. Több állam is nemet mondott arra, hogy börtöneikben helyezzék el a jelenleg Guantánamón fogva tartott veszélyes terroristákat, köztük a 9/11-es terrortámadás kitervelőjé, Hálid Sejk Mohammedet.