republikánusok;Michael McCaul;menekültprogram;Richard Hudson;

- Republikánusok a menekültprogram ellen

Az iraki és szíriai menekültek szigorúbb átvilágítását célzó törvényjavaslatot nyújtottak be republikánus honatyák Washingtonban. A képviselőház belbiztonsági bizottságának elnöke, a texasi Michael McCaul, s képviselőtársa, az észak-karolinai Richard Hudson tervezete szerint egyetlen Irakból vagy Szíriából érkező menedékkérőt sem fogadnának be szigorú háttérellenőrzés, valamint kormánygarancia nélkül. 

Minden egyes menekült esetében megkövetelnék, hogy a belbiztonsági tárca vezetője, az FBI-igazgató és a nemzeti hírszerzési igazgató (DNI) egyaránt nyilatkozzon, az illető nem veszélyezteti az Egyesült Államok nemzetbiztonságát. Egy republikánus módosító javaslat szerint fél év moratóriumot szabnának meg. A republikánusok törvényjavaslatával számos demokrata honatya is egyetértett.

Paul Ryan, az új republikánus házelnök Nancy Pelosival, a demokrata kisebbségi vezetővel tárgyalva elzárkózott az elől, hogy módosító javaslatokat nyújthassanak be a tervezethez. A szenátus várhatóan csak jövő héten szavaz a törvényjavaslatról. Barack Obama már jelezte, ha mindkét házban átmegy is, megvétózza a törvényt, amely további hónapokkal hátráltatná a menekültek befogadását.

Miután kiderült, hogy a párizsi merénylők egyikénél szíriai (mint kiderült, hamis) útlevelet találtak, kampányt indítottak a republikánusok a szíriai menekültek befogadása ellen, már legalább 31 amerikai állam kormányzója jelezte tiltakozását. Az Obama-kormányzat jövőre mintegy 10 ezer szírai menekült beengedését ígérte, s a szövetségi államokat felkérték bizonyos számú menekült elhelyezésére. A Fehér Ház szerint a republikánusok politikai célokra használják a párizsi merényleteket, s eltúlozzák a veszélyt.

„Meggyőződéssel vallott értékeinket árulnánk el, ha becsapnánk az ajtót a menekültek előtt” – nyilatkozta Obama. A szíriai menekültek kérelmét eddig is alapos vizsgálatnak vetették alá, másfél-két éves ellenőrzési folyamat után kapták meg az engedélyt. A republikánusok már a turisták beutazását könnyítő vízummentességi programmal kapcsolatosan is aggályaikat hangoztatják, s felvetették a szigorítás lehetőségét.

Szerda éjszaka szavazott bizalmat Beata Szydlo kabinetjének a lengyel parlament alsóháza, a szejm. Hogy mennyire lesz ténylegesen Szydlo-kormány a most felállt kabinet vagy a tényleges vezető Jaroslaw Kaczynski lesz, az rövidesen kiderül.