Néha komolyan elcsodálkozom azon, milyen heves indulatok munkálkodnak a megszólaló politikusainkban. A plénum elé kiálló miniszter legszívesebben melegebb éghajlatra küldené az őt bíráló bankárt; kemény szavakkal beszól egymásnak a menő vállalkozó és a miniszterelnök; egyik képviselő a másiknak; a kajlabajszú házelnökről nem is szólva. És ha minden megengedett „házon belül”, miért ne tenné meg a („dzsudzsák-frizuráról” végre jól fésültre váltó) ifjú külügyér külföldi kollégáival szemben is.
Sokáig azt gondoltam, ezt a macsós politikai közéletünk generálja, amelyben jószerével csak férfiak feszülnek férfiaknak, a nőket a politikai pálya partvonala mellé kényszerítve. Működik a tesztoszteron, s ha még divatja volna a párbajnak, talán egyik-másik kakaskodó kardot is rántana. Még szerencse, hogy nem fajultak odáig a dolgok, mint tőlünk Keletebbre, ahol a legkisebb politikai vita is képes tettlegességig durvulni akár a törvényhozás „szent házában” is.
Most be kell látnom, hogy szó sincsen sem tesztoszteronról, sem macsóságról. Premenstruális szindroma okozza ezeket a kirohanásokat. Brit tudósok szerint ugyanis a férfiak 26 százaléka érzékel magán rendszeres időnként visszatérő ingerlékenységet, fáradékonyságot, a „nehéz napokon” idegesebbek és állandóan éhesek. Ezek a tünetek, akárcsak a nőknél, a férfiaknál is bizonyos rendszerességgel, a hónap egy adott szakaszában szoktak előfordulni. Irritable Man Syndrome-nak nevezték el a hormonszintnek ezt a 30 napos ciklusokban ismétlődő változásait.
Legyünk hát elnézőek, ha indulatviharokat tapasztalunk Kedves Vezetőinknél. A hormonok teszik.