EU;bevándorlás;Orbán Viktor;kvóták;nemzetállam;

2015-11-20 18:06:00

Orbán: "csoda blabla" az európai megoldás

Európai helyett nemzetállami megoldásokra van szükség az illegális bevándorlás kérdésében Orbán Viktor miniszterelnök szerint. A kormányfő pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában "csoda blablának" nevezte azt a kijelentést, hogy "európai megoldásra van szükség". Szerinte ugyanis nem európai, hanem nemzeti megoldások kellenek, és a sok tagállamiból adódik össze az európai.

A kötelező kvótákkal kapcsolatban megerősítette: a magyar álláspont szerint a kvótarendszert mindenképpen el kell lehetetleníteni, az ugyanis a terrorizmus szétterítését jelentené Európában, "ami a legnagyobb őrültség, amit elkövethetünk". Jelezte ugyanakkor, hogy Magyarország egyelőre nem áll győzelemre, mert a másik oldalon konokul kitartanak az életszerűtlen álláspontok mellett.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a migránsok tekintélyes része olyan országból jön, amellyel az EU hadban áll. Az ellenségnek az a gondolata pedig, hogy a vele hadban állók hátországába merényleteket elkövető diverzáns csoportokat dobjon át, ugyanolyan régi gondolat, mint maga a háború. Orbán Viktor szerint a terrorizmus és a bevándorlás közötti összefüggést tagadó európai vezetők és az európai emberek józan esze közötti, folyamatosan növekvő szakadék egyre inkább destabilizálja a kontinenst, növeli a radikális pártok támogatottságát. "Az igazmondást soha nem szabad átengedni a radikálisoknak" - hangsúlyozta.

A nemzetbiztonság helyzetével kapcsolatban a kormányfő közölte, Magyarország egyelőre nem tartozik a célpontok közé. A visszatoloncolásokat firtató kérdésre azt felelte, hogy Magyarország egyelőre nincs közvetlen visszatoloncolási veszélynek kitéve. Szerinte egyébként Görögországba kellene visszavinni a migránsokat, oda, ahol beléptek az unió területére. Görögországban létre kell hozni nagy befogadóképességű táborokat - fejtette ki -, oda kell visszavinni a bevándorlókat, és ott is kell tartani őket ellenőrzés alatt, amíg nem rendeződik a helyzet azokban az államokban, ahonnan Európába jöttek. Vannak viszont olyan esetek, amikor "nem is kell gondolkodni", hanem vissza kell vinni őket oda, ahonnan érkeztek. Példaként említette Pakisztánt, amely "nukleáris nagyhatalom", és bár rengeteg a pakisztáni szegény, de "egy rendkívül gazdag országról" van szó.

A miniszterelnök szerint eljött az ideje annak is, hogy ismét feltegyék az Európai Unió alapkérdéseit. Kilátásba helyezte, hogy hozzá kell nyúlni az EU-t létrehozó alapszerződéshez. Megjegyezte továbbá, a schengeni szerződés mindenképpen korrekcióra szorul, mert egyes országok betartják, mások viszont - például Görögország - nem. "A magyarok nem szívesen tartoznak egy olyan nemzetközi szerződéshez, amelynek egyes tagjai rigorózusan, fegyelmezetten betartják, amit vállaltak, mások meg nem" - mondta.

A reggeli interjúban elhangzottakat ismételte meg a kormányfő pénteken Budapesten, miután megbeszélést folytatott Nikola Gruevszki macedón miniszterelnökkel. A közös sajtótájékoztatón Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország támogatja, hogy Macedóniát felvegyék az Európai Unióba és a NATO-ba. Ez európai érdek is, dacára az ezt a folyamatot blokkoló vitáknak - mondta, utalva a görög-macedón névvitára. Magyarország ellene van annak, hogy "ilyen blokkolások" sikeresek lehessenek, Budapest szerint érdem alapján kell elbírálni egy-egy ország teljesítményét - közölte, majd az EU-s tagságra felkészült országnak nevezte Macedóniát, amelyre szerinte szüksége volna az uniónak. Magyarország stratégiailag abban érdekelt, hogy a közte és Görögország között lévő balkáni terület minden országa tagja legyen az EU-nak és a NATO-nak, mert ma űr tátong" Magyarország és Görögország között.

A magyar kormányfő nézeteit ismételte meg Szijjártó Péter külügyminiszter és Lázár János kancelláriaminiszter is. Előbbi az MTI-nek azt mondta: az EU-nak mindent meg kellene tennie a schengeni övezet életben tartásáért, ehelyett egyes országok kizárnák onnan a közép-európaiakat. Magyarországnak és Közép-Európának óriási gazdasági károkat okozna a schengeni zóna felbomlása. Lázár Hódmezővásárhelyen beszélt: nemzeti összefogásra van szükség a kötelező betelepítési kvóta elleni eredményes fellépéshez - mondta. Ahhoz hogy a kvóta ellen a kormány érdemben tudjon tiltakozni, szüksége lenne az ellenzéki pártok segítségére, és szükség van a választópolgárok támogatására. Ha nem sikerül a kvótát megakadályoznunk, akkor akár fél vagy egy év múlva Hódmezővásárhely és Makó képviselő-testületének arról kell majd döntenie, hogy az ide kötelezően betelepítetteknek milyen lakást és mekkora szociális segélyt ad, amit a helybeliek soha nem fognak támogatni.

Jön az újabb plakátkampány
Újabb bevándorlásellenes kampányra készül a kormány, az akcióhoz szükséges 380 millió forintot még szeptemberben különítették el az idei költségvetésben - értesült a VS.hu.
Azt egyelőre nem tudni, melyik cég fogja végigvinni az akciót, de nagy eséllyel indulhat a Csetényi Csaba érdekeltségébe tartozó HG 360 Reklámügynökség Kft., amely az idén már három nagy kampányt - az előző migránselleneset, az „a magyar reformok működnek” kampányt, és a kormányablakokat népszerűsítőt – is csinált a kormánynak, nagyjából 3 milliárd forint értékben. Csetényit csak Rogán Antal szomszédjaként szokták emlegetni, ugyanis ő is a Pasa Parkban lakik, és vélhetően jó viszonyt ápol a miniszterrel is.
A VS.hu szerint a kormány azért tervezte be már két hónappal ezelőtt az újabb kampányt, mert számított arra, hogy a határok lezárásával a probléma eltávolodik az emberektől, ami árt a kvótarendszer bevezetése elleni harcnak. A december elején induló kampány során nem csak óriásplakátokon és hirdetésekben láthatjuk és hallhatjuk a kabinet üzeneteit, hanem egy, a témáról szóló, Orbán Viktor által írt levél is landolhat az ország minden postaládájában. A kormányfő politikai és kommunikációs stábja állítólag még nem véglegesítette a kampány szövegét, és formáját.
A portál szerint csak annyi biztos, hogy a tömeges bevándorlás mellett a múlt heti párizsi eseményekkel kézzelfoghatóvá vált terrorveszélyre is felhívnák a figyelmet. A párizsi események "kapóra jöttek” a kormánynak, mivel a korábbi menekültellenes kampányok lendülete kezdett megtörni. A statisztikák szerint a Fidesz kvótaellenes aláírásgyűjtése is csupán az elmúlt héten pörgött fel, amióta a kormánypárti politikusok Párizsra utalva össze tudják mosni a menekülteket a terrorfenyegetéssel.



 És még...

- Ideiglenesen szigorított határellenőrzést vezetett be a román határrendőrség a román-magyar határon, ezért a várakozási idő várhatóan nő - derült ki a román határrendőrség pénteki közleményéből, amelyből nem derül ki, hogy mennyi ideig tart a szigorítás. Így szeretnék megelőzni olyan emberek határátlépését, akik háborús övezetből érkezhetnek, és esetleges tevékenységük a biztonságot fenyegetheti.

- Az Együtt szerint világossá vált Orbán Viktor miniszterelnök szándéka: egy darabjaira hulló Európai Unióban érdekelt, hogy kivezethesse onnan az országot. Hajdu Nóra, az ellenzéki párt elnökségi tagja bírálta a kormányfő kijelentéseit, miszerint az illegális bevándorlás kérdésében európai helyett nemzetállami megoldásra van szükség.

- Távozik posztjáról Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára – értesült a VS.hu. Diplomataként dolgozik tovább külszolgálatban. A portál úgy tudja, belső viták miatt kellett távoznia, de ezt kormányzati informátor azzal tagadta, hogy Szalay-Bobrovniczky maga kérte, külföldön dolgozhasson tovább. A helyettes államtitkár a 2014-es választások előtt Magyarország bécsi nagykövete volt, és többször azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy éles hangú olvasói levelekben utasította vissza egyes osztrák sajtóorgánumok magyar kormányt illető kritikáját.

- Kongresszusi határozatban követeli a bajor konzervatív CSU a menekülthullám korlátozását és a Németországban befogadható menekültek maximális számának megjelölését. Főleg az arab államoktól van szükség nagyobb áldozatvállalásra, az Európai Unióban pedig ki kell alakítani "állandó menekültkontingenseket", és a menekültek elosztását szolgáló "állandó kvótákat" - áll a dokumentumban, amelyet a csaknem ezer küldött egy ellenszavazat mellett, tartózkodás nélkül fogadott el pénteken Münchenben.

- A migráció kezelése, a terrorizmus elleni fellépés, a liberális értékek, valamint Orbán Viktor kormányfő bírálata volt a legfőbb téma az Európai Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDA) budapesti kongresszusa pénteki hivatalos megnyitóján. Guy Verhofstadt, az ALDE EP-képviselőcsoportjának elnöke hangsúlyozta: azért jöttek Budapestre, hogy nemet mondjanak Orbán Viktor illiberális államára. Hozzátette: a liberálisok kevesebb papírt és több akciót szorgalmaznak a közös külpolitikában és biztonság növelésében.