Fábián Gergely úgy vélte, a MARK működésének hatására a vállalati üzletágban 2017 első fél évében már 5 százalék körüli szintre csökken a nemteljesítő hitelek aránya, amire égetően szükség is lehet, mert az MNB tegnap közzé tett Pénzügyi stabilitási jelentése szerint 2015 első félévében a 90 napnál nagyobb késedelmesek már az állomány 14 százalékát tették ki, de a nagy összegű hiteleknél (ezek főleg kereskedelmi ingatlanok) ez az arány elérte a 27 százalékot is. Szakértők szerint az MNB állományjavítási terve merésznek látszik. Ugyanakkor a MARK Zrt. szerepe éppen az lesz, hogy a kereskedelmi bankok problémás ingatlanhiteleit átveszi majd a hitelező pénzintézetektől.
A vállalati hitelezéssel egyébként is baj van. Az MNB igazgatója úgy vélte, hogy ennek a dinamikája nem éri el a fenntartható gazdasági növekedéshez szükséges mértéket.
A problémás háztartási hitelek átstrukturálásánál az MNB töretlenül bízik a magáncsőd intézményében, pedig az eddigi tapasztalatok bizonyítják: illúziónak bizonyult, hogy ez az adómentő forma érdemben javít az ügyfél helyzetén.