terrorizmus;Belgium;razziák;párizsi terrortámadások;Salah Abdeslam;

Magyarországon is több objektum őrzését szigorították FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Brüsszel még nem lélegzett fel

Rendkívül átfogó razziát tartott a belga rendőrség Brüsszelben. A manőverben, összesen 22 személyt vettek őrizetbe. Hétfőn reggelig 16 személy került őrizetbe, majd a nap folyamán további öt. Az őrizetbe vett személyek között azonban nincs Salah Abdeslam, aki részt vett a párizsi terrortámadásokban – mondta az ügyészség szóvivője, Eric van der Sijpt. Az emberek egyre elégedetlenebbek a rendőrség fellépésével, sokan végre eredményeket akarnak látni.

Cameron Párizsban felajánlotta a ciprusi bázist

A brit hadsereg jelentős erőkkel segítené a rendőrség munkáját, ha Nagy-Britanniát terrortámadás érné - mondta hétfőn a brit miniszterelnök a londoni alsóházban. David Cameron a kormány új, a párizsi merényletektől függetlenül kidolgozott, egyébként is esedékes, de a terrortámadások nyomán további elemekkel kiegészített védelmi és biztonságpolitikai stratégiáját ismertette. Cameron kijelentette: a kormány nagy horderejű vészhelyzeti intézkedési tervet állított össze, amelynek alapján a fegyveres erők tízezer tagja segíthetné a rendőrségi munkát akkor, ha Nagy-Britanniát a párizsi merénylethez hasonló terrortámadás érné.

A brit kormány emellett jelentős befektetéssel újgenerációs, brit tervezésű felderítő drónok kifejlesztését is elkezdi. Ezek a szerkezetek a légkör felső határán, heteken át folyamatosan tudnak majd felderítő tevékenységet folytatni - mondta David Cameron. Cameron előzőleg Francois Hollande francia elnöknél járt Párizsban. A brit kormányfő az MTI jelentése szerint az Iszlám Állam elleni közös fellépésre szólította fel a nemzetközi közösséget, s jelezte, hogy hazájának is légicsapásokat kell intéznie a terroristák állásaira Szíriában.

„Határozottan támogatom Francois Hollande elnök döntését az Iszlám Állam szíriai bombázásáról. Az a határozott meggyőződésem, hogy Nagy Britanniának is ezt kell tennie" - mondta a brit miniszterelnök a francia elnökkel folytatott megbeszélést követően az Élysée-palotában. „Közös veszéllyel állunk szemben. A világnak össze kell fognia a terrorfenyegetettség elleni harcban” - hangsúlyozta David Cameron.

"Többet kell tennünk a Szíriából hazatérő külföldi harcosok ártalmatlanításáért. Nevetséges, hogy több információhoz jutunk az Európai Unión kívüli országoktól ahhoz képest, amit a tagállamoktól kapunk" - mondta David Cameron, arra utalva, hogy Marokkó figyelmeztette a francia titkosszolgálatokat arról, hogy a párizsi merényletek feltételezett fő szervezője, a belga-marokkói Abdelhamid Abaaoud Görögországon keresztül visszatért Szíriából Európába, és Franciaországban lehet.

A brit miniszterelnök jelezte: felajánlotta a francia elnöknek a Cipruson található Akrotiri brit bázis használatát a francia légi erőnek az Iszlám Állam szíriai állásai elleni légicsapásokhoz. Francois Hollande megerősítette, hogy a Charles de Gaulle francia repülőgép-hordozó hamarosan a térségbe érkezik "azzal az egyértelmű küldetéssel, hogy keményen bombázza az Iszlám Államot". A hadihajó szerdán indult el a franciaországi Toulon kikötőjéből és hétfő este ér a szír partokhoz. Ezzel háromszorosára nő a francia légierő kapacitása a régióban. Jelenleg 12 bombázót állomásoztat Franciaország az Egyesült Arab Emírségekben és Jordániában, számuk hétfőtől 38-ra nő. Franciaország katonai célja Szíriában és Irakban "a lehető legtöbb kárt okozni az Iszlám Államnak" - fogalmazott a francia elnök.

A megbeszélés előtt a két ország vezetője együtt emlékezett meg a Bataclan koncertterem előtt a 130 áldozatot szedő, november 13-i merényletek áldozatairól. A hét helyszínen elkövetett támadássorozatot az Iszlám Állam vállalta magára. Francois Hollande az ENSZ Biztonsági Tanácsa valamennyi tagországának vezetőjével találkozik a héten, miután a BT francia kezdeményezésre az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front szélsőséges csoportok elleni katonai erő alkalmazására feljogosító, egyhangú terrorelhárítási határozatot fogadott el pénteken.

Németország potenciális terroristák hazája?
Thomas de Maiziere német belügyminiszter szerint Németország több száz potenciális terrorista országa lett. Olyanoké, akik részt vettek a szíriai háborúban. A belügyi tárcavezető kijelentette, hogy sok olyan német állampolgár, aki az Iszlám Állam oldalán harcolt, vagy visszatért már Németországba, vagy pedig ezt tervezi.
De Maiziere szerint minden korábbinál magasabb lett a potenciális terroristák száma. Hozzátette, az országból 760 személy ment Szíriába, s harcolt az IS oldalán, egyötödük nő.A belügyminisztérium közlése szerint legkevesebb 120 német állampolgár vesztette életét a közel-keleti harcokban, s 200-an tértek vissza Németországba.



Bár a Közbeszerzési Döntőbizottság megsemmisítette a római-parti gátberuházás tervezési tenderének eredményét, a fővárosi önkormányzatnak nem kell új közbeszerzési pályázatot kiírnia.