Ahogy a Népszava is beszámolt róla: nem iszlamisták voltak a TEK által elfogott személyek, kiderült, hogy a "nemzetközi beágyazottságú szélsőségesek" egyszerű világháború-rajongó fiatalok, akik az erdőben találták a fegyverrelikviákat. A Budai Központi Kerületi Bíróság elutasította az S. Roland előzetes letartóztatását kérő ügyészi indítványt, teljesen komolytalanná téve Hajdu János, a TEK vezetője keddi bejelentését, miszerint veszélyes terroristacsoportot lepleztek le egy igazoltatás során. A valóságban az anyjával és nevelőapjával élő fiatal fiú és barátai egyáltalán nem fenyegetik a közrendet, egyszerű hobbi műgyűjtőkről van szó - derül ki a Fővárosi Törvényszék közleményéből.
A TEK kedd este jelentette be, hogy két akcióban "szélsőséges nézeteket valló" figurákat fogtak el, akik fegyverrel és bombákkal rendelkeztek. Hajdu János, a TEK főigazgatója az üggyel kapcsolatban azt mondta, hogy vasárnap az egyik akcióban két külföldi és két magyar állampolgárt fogtak el. Nem zárta ki, hogy "nemzetközi beágyazottsága lehet" a bűncselekménynek. Az elfogottak régóta a TEK látókörében voltak — mondta Hajdu —, abban az autóban pedig, amiben az elfogottak ültek, robbanóanyag volt, az ezután megtartott házkutatásban pedig több robbanóanyagot és csőbombát is találtak egy "bombalaboratóriumban". A Terrorelhárítási Központ közleménye alapján először mindenki arra gondolt, hogy iszlám szélsőségesekről van szó, és ezt a gyanút Hajdu János sem igyekezett eloszlatni.
A Reutersnek a TEK helyettes vezetője már azt mondta, hogy a terrorelhárítás által felfedezett laborban "robbanóeszközök szétszedésére alkalmas eszközök voltak". Bodnár Zsolt hozzátette azt is, hogy a laborban akár "álcázott robbanóeszközöket is gyárthattak volna". A történelem iránt érdeklődő fiatalok felmentéséről az India.com is beszámolt - fedezte fel az Origo.
Nincs arra semmilyen adat, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) által a hétvégén elfogott egyik férfi bármilyen kapcsolatban állna szervezett bűnözői csoportokkal, terrorszervezetekkel – írta közleményében a Fővárosi Törvényszék. A hétvégi TEK akció után négy ember ellen indult eljárás, de az ügyészség csak az egyikük előzetes letartóztatását indítványozta. A bíróság ezt is elutasította, az ügyészség pedig megerősítette, hogy fellebbez a döntés ellen.
Molnár Zsolt, az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke a testület szerdai ülése után lapunknak elmondta: nincs változás a terrorfenyegetettség szintjében, egész Európában változatlan a helyzet, általában bármely állam fenyegetve érezheti magát, ezen még az sem változtat, hogy az IÁ szerdán egy videóban Magyarországot is megemlítette. A bizottság üléséről csak annyit mondhatok - tette hozzá Molnár -, hogy ott ismét bebizonyosodott: a titkosszolgálatok nemzetállami önállósága bebukott, mint a schengeni határvédelemben is, szükség van közös uniós titkosszolgálatra, mert a nemzetállamok információcseréje már kevés. Több pénzügyi forrásra is szükség van, mindenekelőtt megelőzésre. Ami a TEK akcióit illeti, a bizottság elnöke annyit mondott: Hajdu János, a TEK főigazgatója tájékoztatást adott, s az ülésen bizonyossá lett, nem dzsihádistákról, hanem zavaros ideológiájú magyarokról van szó.
Az Index úgy tudja, a terrorelhárítók a parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt sem bontották ki az igazság minden részletét, "nemzetközi, fajsúlyos ügyként” tálalta S. Rolandék elfogását, nem hangzott el, hogy S. Roland második világháborús hobbigyűjtő, hogy a nemzetközi kapcsolat a gyanúsított felvidéki barátaira utal. Ezért is lehet, hogy az ülés után nyilatkozó Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke, valamint Szél Bernadett LMP-s és Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő is azt mondta, hogy komoly bűncselekményt akadályozott meg a TEK, ezért valamennyien elismerésüket, köszönetüket fejezték ki a TEK-nek.
A Terrorelhárítási Központ (TEK) tette a dolgát, megakadályozott egy bűncselekményt, a kérdés pedig nem az, hogy ki profi vagy ki amatőr, hanem az, hogy ki az, aki bűncselekményre készül - mondta Németh Szilárd, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke. "Mindenki előtt világos volt, hogy amire létrehozták a TEK-et, abban járt el": olyan embereket kapott el, akiknél automata gépfegyver és robbanóanyag volt - mondta, jelezve, hogy Magyarországon nem lehet engedély nélkül fegyvereket és robbanóanyagot tartani. A TEK egy bűncselekményt akadályozott meg az elkapással - emelte ki Németh Szilárd.
Lásd még: Mellélőtt a TEK - Megdől a nemzetmentő akció teóriája?