Sérelmezte tegnap Vlagyimir Putyin, hogy Ankara mindeddig nem kért bocsánatot a Szu-24-es orosz harci repülőgép keddi kilövése miatt és kártérítést sem ajánlott. "Teljesen megmagyarázhatatlanok" egy olyan ország "orvul elkövetett hátba döfései", amelyre Moszkva partnerként tekintett a terrorizmus elleni harcban, fogalmazott az orosz államfő. Elmondása szerint Ankara szándékosan zsákutcába tereli az orosz-török kapcsolatokat. Recep Tayyip Erdogan török államfő a CNN amerikai televíziónak nyilatkozva, határozottan leszögezte, hogy Törökország nem fog bocsánatot kérni. Sőt, állította, nem országának kell bocsánatot kérnie, hanem annak, aki megsértette a török légteret. Leszögezte, a jövőben is ugyanígy járnak, ha bármely idegen gép megsérti országa légterét.
Megszólaltak az eset kapcsán más térségbeli országok is. Az izraeli légierő egyik magas rangú tisztje a Jerusalem Postnak nyilatkozva állította, Izrael nem lőne le egy orosz katonai gépet, ha átlépné véletlenül a légterét, még a Golán-fennsík fölött sem. Hozzátette: "a térség tele van közös határokkal és sok a szereplő mind a földön, mind a levegőben. Nouri al-Maliki iraki elnökhelyettes pedig azt emelte ki, hogy miközben Ankara lelőtte az orosz gépet azért, mert néhány másodperc erejéig a légterébe lépett, megfeledkezik arról, hogy a török légierő napi rendszerességgel sérti meg az iraki és szíriai légteret. (A török hadsereg menetrendszerűen bombázza az iszlamisták ellen harcoló iraki kurdok állásait a PKK ellen indított hadművelet ürügyén.) Maliki azzal vádolta Erdogant, hogy világháború kirobbantását kockáztatja.
Moszkva még kedden jelezte, nem készül katonai válaszlépésekre Törökország kapcsán, tegnap pedig Dmitrij Medvegyev kormányfő bejelentette, hogy széleskörű gazdasági szankciók következnek. Két napon belül megszületik a döntés, milyen gazdasági, humanitárius területeket érintenek majd az intézkedések. Egyelőre csak annyi biztos, hogy Moszkva befagyaszt több befektetési projektet és kereskedelmi megállapodást Törökországgal, felfüggeszti a turisztikai kapcsolatokat és terrorveszélyre hivatkozva hazarendeli Törökországból az orosz állampolgárokat. Oroszország nem folytatja a szolgáltatások szabadkereskedelméről és a befektetésekről szóló kétoldalú megállapodás előkészítését, nem vesz részt a kereskedelmi-gazdasági és tudományos-technikai együttműködést szabályozó, 2016 és 2020 közötti programban, valamint befagyasztja a közös befektetési alap létrehozásáról szóló megállapodást.
Tegnap megérkeztek Szíriába a szerdán bejelentett orosz Sz-400 légvédelmi rakétarendszer ütegei Szíriába, a Hmeimim orosz katonai támaszpontra, 50 km-re a török határtól. A rakéták hatótávolsága mintegy 400 kilométer. Török médiainformációk szerint Ankara 20 tankot és 18 újabb vadászgépet telepít a szír határ közelébe.
megegyezik” – mondta Putyin. A két ország a párizsi terrortámadás óta eleve szorosan együttműködik Szíriában, Franciaország az egyetlen nyugati állam, amely közös fellépést vállalt eddig Oroszországgal.