MSZP;Mesterházy Attila;MSZP-kongresszus;

2015-11-28 18:16:00

Nem akartak balhét

Miután végül elfogadható javaslatok kerültek a kongresszus elé, a küldöttek többsége megszavazta a változtatásokat. Ehhez viszont az elnökségnek engednie kellett. "Értékelem, hogy a vezetés igyekezett megtalálni azt a kompromisszumot, ami mögé a kongresszus felsorakozhatott". Erről Mesterházy Attila, az MSZP volt elnöke beszélt lapunknak kora délután a Villányi úti Konferenciaközpontban, ahol az ellenzéki párt munkakongresszusát tartották. Tóbiás József MSZP-elnököt többen kritizálták, mire a politikus bizalmi szavazást kért maga ellen. A képre kattintva további fotókat láthat a kongresszusról!

A pénteki hírekre utalva, miszerint puccs készül Tóbiás József ellen - az elnökség több tagja ugyanis le akar mondani, hogy ezzel kényszerítse ki az előrehozott tisztújítást - a volt pártelnök közölte, nem érti, kik és miért "dobták be" ezt. Kora nyáron lesz tisztújítás, ezért most kár ilyesmiről beszélni. Mesterházy számára sokakkal együtt az volt elfogadhatatlan, hogy a jelenlegi vezetés jövő szeptemberben akarta elindítani a 90 napos folyamatot, így a Mikulás hozta volna az új pártelnököt. Ez szembe ment volna a szocialisták korábbi gyakorlatával.  

Az embereket érdeklő ügyekről kell a pártnak beszélni ahelyett, hogy egymásnak üzengetnének - figyelmeztetett Mesterházy. Az alapszabály-módosítás nem érdekli a választókat - mondta. Szívesebben vitatkozott volna Európáról, biztonságról, oktatásról, egészségügyről. Saját platformjával írtak is egy tervezetet arról, hogyan képzelik el Magyarország jövőjét, amivel a programalkotást akarták segíteni, erről sajnos a mai kongresszuson nem beszéltek ugyan, de a küldöttek megkapták az anyagot. A platform egyébként az általuk fontosnak tartott témákról szakemberekkel, civilekkel egyeztet majd.

Ugye nem lett balhé. Akkor sem, ha néhány sértődött politikus ezzel "házalta" végig a sajtót. Erről már az elnökség egyik névtelenséget kérő tagja beszélt lapunknak szintén kora délután. Mások szerint azért nem robbant fel a kongresszus, mert az elégedetlenek belátták, hogy a botrány csak a népszerűségüket csökkentette volna. Ennek ellenére a délutáni zárt ülés előtt lapunknak néhányan azt állították, késő délután még lehet "palotaforradalom".

A kongresszus nyilvános része egyébként a tervezettnél egy órával később kezdődött, mert az alapszabály-módosítást több körben lehetett csak megszavazni. Úgy tudjuk, technikai problémák miatt. 

Bizalmi szavazást akart maga ellen Tóbiás
Nem volt nyílt lázadás az MSZP kongresszusán, Tóbiás József elnök pozíciója pedig annak ellenére nem erősödött, hogy a küldöttek nagy többséggel hagyták jóvá a tervezett alapszabály-módosítást - írja az Origó. Még a kongresszus kezdete előtt rendkívüli elnökségi ülést hívott össze Tóbiás József, ahol miután többen kritizálták, azzal vágott vissza, hogy akkor ő bizalmi szavazást kér maga ellen. Tóbiás azért fenyegetőzhetett a bizalmi szavazással, mert tudta, hogy az elégedetlenkedők sem akarnak "nagy, a pártot teljesen romba döntő balhét".

 

Tóbiás József pártelnök az MSZP-kongresszuson kifejtette, a többi között azzal vádolja a Fideszt, hogy eltűri a mélyszegénységet, szándékosan feledkezik meg a társadalom kiszolgáltatott csoportjairól. Szerinte Magyarország legnagyobb problémája a Fidesz, amely zsákutcába vezette az országot, a szocialista párt küldetése pedig Magyarország megmentése. Az MSZP elnöke megerősítette pártja fizetésemelési követelését, és bejelentette, hogy országos aláírásgyűjtést kezdtek a tisztességes fizetésekért. Elmondta, hogy a kongresszusi küldöttek 80 százalékos többséggel fogadták el az alapszabály módosítását, amelyben rögzítették, az MSZP a nemzeti és európai hagyományokra építi politikáját. Úgy értékelt, az a program, amit másfél éve elnökké választásakor megfogalmazott, az most 80 százalékos támogatást kapott.

Botka László felszólalásában kiemelte, a szocialista pártnak a fizetésemelésre, a földügyekre, az igazságos szociális- és nyugdíjpolitikára, valamint egy valódi fenntartható rezsicsökkentésre kell koncentrálnia, hiszen ezek az ügyek milliókat érintenek húsbavágóan. Botka kitért arra is, a társadalomban olyan súlyos feszültségek vannak, hogy bármikor bekövetkezhet egy gyors politikai fordulat. "Ezért tessék szárazon tartani a puskaport és ne egymásra pazarolni" - fogalmazott a választmányi elnök az elmúlt napokban nyilvánosságra került belső nézeteltérésekre célozva.

Az MSZP kongresszusáról itt olvashat bővebben!