Getty Images
Sikerül megállítani a menekülthullámot
Az "akcióterv" szerint tehát Törökország erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló illegális migráció megfékezése érdekében, az EU pedig 3 milliárd euróval támogatja a szíriai menekültek törökországi ellátását.
A tizenegy pontos zárónyilatkozatban szerepel egyebek közt a terrorizmus elleni közös fellépés, a kül- és biztonságpolitikai párbeszéd megújítása. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csúcs utáni sajtótájékoztatón azt vetítette előre, hogy a megállapodással sikerül megállítani a migráció hullámait, a megállapodásnak része a párbeszéd újbóli megnyitása és elmélyítése is az EU-tagjelölt Törökországgal.
Getty Images
2016 júniusától küldhetők vissza Törökországba a menedékkérők
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közölte: az elfogadott akcióterv része a vízumliberalizáció, amely 2016 októberétől könnyítheti meg a török állampolgárok unióba való belépését.
Törökország elkötelezett a vízummentesség érdekében szükséges lépések megtétele mellett, amelyek állásáról jövő márciusban uniós jelentés készül. Az unió és Törökország vezetői a jövő esztendőtől kezdve évente kétszer tartanak majd csúcstalálkozót.
Az EU-török visszafogadási egyezmény, ami alól Magyarország kihúzta magát, és amelynek értelmében visszaküldhető Törökországba az a menedékkérő, aki az unió területén nem kapott menekültstátust, 2016 júniusában lép hatályba. Aki nem jogosult a menekültstátusra, vissza kell küldeni a származási országba, és emellett hatékonyan kell fellépni az embercsempészet ellen. Ahmet Davutoglu török kormányfő a sajtótájékoztatón közölte: Törökország vállalta, hogy a határain keresztül illegális úton nem enged menekülteket az unió területére, és visszafogadja az onnan visszaküldötteket. Üdvözölte az unió azon kezdeményezését, amely szerint országa támogatást kap a szíriai menekültek ellátásához. Elmondta, hogy Törökország a több mint három éve elkezdődött szíriai háború óta 2,2 millió menekültet fogadott be, akikre eddig 8 milliárd dollárt költött.
MTI
Külön csúcs Merkel javaslatára - Magyarország nélkül
A zárónyilatkozatnak egyébként nem része az, hogy az Európai Unió országai között kötelezően szét kellene osztani a menekülteket. Erről a csúcstalálkozót megelőzően Angela Merkel német kancellár kezdeményezésére külön mini-csúcs zajlott kilenc olyan ország részvételével, amely hajlandó arra, hogy nagyobb számban fogadjon be menekülteket. A megbeszélésen - amelyen egyelőre konkrét "kvótákban" nem állapodtak meg - Ausztria, Svédország, Finnország, Belgium, Hollandia, Luxemburg és Görögország vett részt, Francois Hollande francia elnök időegyeztetési problémák miatt nem jelent meg a találkozón, de Párizs szintén vállalná a menekültek befogadását.
MTI
Hazai vizekre evezve
Orbán Viktor miniszterelnök már a csúcs előtt, az un. érkezési nyilatkozatában leszögezte: fizetni hajlandó Magyarország, de a migránsoknak az akcióterv részeként megfogalmazott kényszer-betelepítését nem fogadja el. Ez sikerült: világos garanciát kaptunk, hogy nem kell elfogadnunk kötelező betelepítésként a Törökországból áthozott migránsokat – mondta a magyar kormányfő már a tanácskozás után újságíróknak, emberiességi szempontból elfogadhatónak ítélve a magyar nemzeti jövedelemhez mért 18 millió eurós hozzájárulást.
Elemzők ennek kapcsán megjegyzik, a "győzelem" várható volt, szó sem volt ugyanis arról, hogy Magyarországra befogadandó "migránsokat" küldjenek - vélhetőleg az érintettek sem fogadnák ezt a célországot kitörő lelkesedéssel - ám ennek később ára lehet.
Getty Images
Mindenképp figyelemreméltó a Merkel-féle különcsúcs, és nem lenne tanácsos figyelmen kívül hagyni az osztrák kancellárnak, a Kurier című osztrák napilap vasárnapi számában megjelent interjúját. Werner Faymann ebben kiemelte: Ausztria nettó befizetőként hozzájárul, hogy más országokban emelkedjen az életszínvonal, most pedig azt kérik, hogy ne hagyják magára az országot a menekültproblémával. A kancellár javaslatot is tett - és ezt nem ő pedzegeti először - miszerint azok az országok, amelyek a menekülthelyzet megoldásában nem együttműködők, kevesebb uniós pénzből részesülnének. Nem fogjuk nézni, ahogyan kibújnak a kérdés rendezése alól - jelentette ki a szociáldemokrata vezető. Az interjúban egyébként - a vasárnapi csúcs elé időzítve - Werner Faymann arról is beszélt: uniós elvárás, hogy Törökország teljes körűen betartsa a harmadik országok állampolgárainak visszafogadásáról szóló egyezményt.