NAV;pénztárgép;számlák;adóalanyok;

2015-11-30 21:00:00

A NAV beleláthat a számlákba is

Nemrég nyilvánosságra került azon kormányzati szándék, hogy az adóalanyok közötti ügyletekről készített, 100 ezer forint áfa tartalmat meghaladó számlák esetében, a pénztárgépekhez hasonlóan, az adóhatóság azonnali online adatot fog kérni a számla kiállítójától. Az intézkedés bevezetésének pontos időpontja nem ismert, azonban egy-két éven belül sor kerülne rá. Az intézkedés minden magyar gazdálkodót érinteni fog.

Az adatkérést az indokolja, hogy a NAV véleménye szerint a rendszerből nyert operatív adatokkal sikeresebben lépne fel a fekete gazdaság szereplőivel szemben - írja a Piac és Profit.

Az elképzelések szerint a kisebb vállalkozások ingyenes számlázó programot kapnának. Fenntartanák viszont a kézzel kiállítható tömbös számlát is, de azokról utólag adatot kellene szolgáltatni a hatóság felé. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatta az elképzelést, sőt, mint állítja, a gazdasági tárcától függetlenül kezdeményezte az intézkedést.

Ha továbbgondoljuk az intézkedést, akkor a fenti terv megvalósítása után feleslegessé válhatnak az elektronikus számlával kapcsolatos szigorú szabályok, hiszen a NAV hitelesen fogja nyilvántartani az e-számlákat. Gyakorlatilag elősegítheti az intézkedés, hogy különösebb felkészülés nélkül elektronikus úton küldjék a számláikat egymásnak az adóalanyok, így akár még „zöld” intézkedésként is üdvözölhetjük a tervezetet (persze csak akkor, ha egy kicsit továbbgondolják) – figyelmeztet a Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Zrt.

A NAV jövőre már beleláthat a számlázó programjainkba, aki elmulasztja a felkészülést, komoly bírságra számíthat. Az új jogszabályi rendelkezések alapján 2016. január 1-től biztosítani kell, hogy az adóhatóság egy önálló, de a számlázóprogramba integrált funkció által standardizált módon bármikor hozzájusson a kibocsátott számlák (ideértve a módosító és az érvénytelenítő számlákat is) adataihoz. A rendelet alapján minden számlázóprogramnak egy, az „adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás” elnevezésű funkcióval kell rendelkeznie, amelynek elindításával adatexport végezhető meghatározott időszakban kibocsátott, illetve a kijelölt sorszámtartományba tartozó számlákról.