A kormányfő szerint óriási nyomás lesz Magyarországon és a többi visegrádi tagállamon amiatt, hogy ezeket az embereket nemcsak behozni akarják Európába, hanem rögtön szét is osztani a tagállamok között kötelező erővel. Azt is sietett hozzátenni, hogy mi ezt nem tudjuk elfogadni. Az illegális bevándorlás ügyében egy abszurd koalíció jött létre. Ez a koalíció az embercsempészek által foglalkoztatottak tízezreinek hálózatából áll, sok milliárdnyi üzleti érdekkel, valamint üzletemberek által fizetett jogvédők csapatából, és az unió egyes vezető politikusaiból. Megismételte: újabbkori népvándorlásról van szó, és a migránsok nem bejönnek, hanem lerohanják Európát.
De egyébként is jaj nekünk
A kormányfő ugyanis arról is beszélt a - többszöri átadás ellenére romosodásnak induló - Várkert Bazárban megtartott ülésen, hogy végét járja a nyugati dominanciára épülő világgazdasági rend, a nyugati katonai dominancia és a demokráciaexport.
De miért? Kérdezzük kétségbeesetten
Nos, az orbáni válasz: Egy világhatalmi, világgazdasági és világpolitikai átrendeződés kellős közepén vagyunk, a Nyugat folyamatosan veszít befolyásából. A világgazdaság súlypontjának Keletre helyeződése nem átmeneti jelenség, a nyugati katonai dominancia szintén lezárulóban van, és a demokráciaexportra, az emberi jogok exportjára épülő világpolitikai kurzusnak is a végén járunk. Szerinte Európát az amerikaiaknál is súlyosabb gondok gyötrik, az európai gazdaság továbbra is elmeszesedett. (sic!) Felhívta a figyelmet önnön fontosságunkra is, mondván: ha Közép-Európa nem lenne tagja az Európai Uniónak, a közösség gazdasága zsugorodna. Arról nem is beszélve, hogy Magyarország megújítási kísérletének sikerességét ma már olyan fényes tekintetű (sic!) helyeken sem illik kétségbe vonni, mint Brüsszel.
Miközben zűrzavar mindenütt, itthon lassan a kánaán
Javul az alsó középosztály helyzete - jelentette be az ülésen Orbán Viktor. Ha ez folytatódik - tette hozzá - akkor a ciklus végére már egész elfogadható képet mutat majd az ország. Kedvenc kifejezésével élve beszélt a szerinte egyetlen lehetségesről, a munkaalapú gazdaságról, amire az ítélt bennünket, hogy abból kell főznünk, amink van. Ha a magyarok nem dolgoznak, tönkremegyünk nemzetként is, egyenként is; ha dolgoznak, akkor van esélyünk arra, hogy megmaradjunk - mondta a miniszterelnök.