A parlamentben a képviselők a tervezet általános vitáját folytatták le tegnap. A javaslat szerint a szerződésátruházás kiterjesztésével az állami földek jelenlegi bérlői az új tulajdonosokkal új szerződést kötnének, és ha a bérlő már 5 évnél régebben bérli a területet, módosítható lenne a bérleti díj is. A legtöbb hosszú futamidejű szerződés esetében már rég túl vannak az 5 éves határidőn, tehát a legújabb "lex Simicska" miatt szinte minden ilyen tulajdonosváltáskor, amikor az államtól magánkézbe kerül a terület, azonnal módosítani, vagyis emelni lehet a bérleti díjat.
Ha a bérlő nem fogadja el az új, vagyis a magasabb bérleti díjat, az új tulajdonos felbonthatja vele a bérleti szerződést.
Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség államtitkára tegnap az országgyűlésben azt mondta, hogy a kormány támogatja Győrffy javaslatát. Az út egyik oldalán ötször akkora a bérleti díj, mint a másikon - magyarázta. Egyértelművé tette, hogy a kormány gazdaság- és társadalomfilozófiája a tulajdonra épül. Azt nem tette hozzá, hogy ezeket az állam számára rendkívül előnytelen szerződéseket jobbára az első Orbán kormány idején kötötték 50 évre a 12 volt állami gazdaság akkori új tulajdonosaival, köztük Simicska Lajos érdekeltségi körébe tartozó agrárcéggel is.
Nem támogatható egy olyan javaslat, amely a gazdák helyett a neppereknek kedvez - hangsúlyozta Gőgös Zoltán. A szocialisták elnökhelyettese szerint az előterjesztés a gazdák ellen szól, és azoknak az ügyvédeknek kedvez, akik a földek jelentős részét bérbe adják. Ha elfogadják Győrffy-féle javaslatot, akár már 2017-től sorra hagyhatnak fel az állattartással az agrártársaságok, hiszen az új szerződések miatt legföljebb 1800 hektár területet bérelhetnének, ami bizonyos állatlétszám felett kevés, ha egyáltalán ki tudnák, vagy akarnák fizetni a magasabb bérleti díjat. A kormány képviselője szerint viszont szerződésátruházás új szabályozása nem jár azzal, hogy a korábbi haszonbérlővel szemben automatikusan alkalmazni kellene a birtokmaximumra vonatkozó következményeket.
Változás történt a földvásárláshoz igénybe vehető hitelfelvétel szabályozásában. Az elővásárlási jogával élni kívánó gazdáknak nem kell részt venniük az árverésen ahhoz, hogy hitelt igényelhessenek. Egy másik módosítás szerint a hitelfelvételnél annak a földművesnek is csak 10 százalék önerővel kell rendelkeznie, aki az árverezett föld használati jogával bíró mezőgazdasági vállalkozásnak legalább 25 százalékban tulajdonosa.