Országgyűlés;Szent Imre Kórház;

2015-12-06 16:46:00

Botrány a Szent Imrében - Számon kéri a kormányt az ellenzék

Ezúttal is kérdésekkel, majd azonnali kérdésekkel ér véget hétfőn az Országgyűlés aktuális kéthetes ülése, ahol az ellenzék a Szent Imre Kórház körül kitört botrányról is kérdezi majd a kormányt.

Az ülésnap délelőtt 11 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, a képviselők ezt követően tehetik fel a kérdéseket, majd az azonnali kérdéseket.  A parlament honlapján elérheto információk alapján a fideszes Tilki Attila a Vásárhelyi Terv továbbfejlesztéséről kér majd tájékoztatást a belügyminisztertől, a kereszténydemokrata Vejkey Imre pedig a termékbemutatók korlátozásáról.

Ellenzéki oldalról többen is az egészségügy helyzetéről vonják kérdőre a kabinetet. A szocialista Tukacs István mellett a jobbikos Rig Lajos is a Szent Imre Kórháznál történt felmondások háttáréről érdeklődik majd az emberi erőforrások miniszterénél, akitől az LMP-s Ikotity István azt kérdezi, javulhat-e az ápolási díjon levők helyzete. A függetlenek közül Varju László, a Demokratikus Koalíció politikusa a legfőbb ügyészt kérdezi majd arról, hogy az ügyészség a törvényesség őre, vagy a kormányzat védőügyvédje.

Ahogy a Népszava is beszámolt róla, betegek után már egy távozó orvos is cáfolja, hogy rendben mennek a dolgok a fővárosi Szent Imre Kórházban. A héten az Index híre nyomán bombaként robbant, hogy hét altatóorvos, köztük az osztályvezető is távozik az intézményből, amit néhány órás gondolkodás után a kórház vezetése azzal próbált elkenni, hogy a hiányzó létszámot négyre csökkentette és kijelentette, emiatt nem marad el tervezett műtét.

Először ez utóbbi kijelentést cáfolta egy hozzátartozó, aki értesítést kapott rokona műtétének halasztásáról, a hét közepén pedig nem bírta tovább a félretájékoztatást az egyik érintett orvos sem és részletesen elmagyarázta, mi történik a kórház falain belül. Az ATV Esti Start című műsorában Csurgai Annamária, az egyik távozó altatóorvos mondta el, hogy munkájukat nem tudják biztonságosan végezni, mert nincs elég szakképzett nővér, a létszámhiány miatt akár heti hat napot is ügyelniük kell, de a fiataloknál nem ritka, hogy 7-8 nap folyik egybe. Az aneszteziológusok akár 240-260 órát is dolgoznak havonta, amit nem lehet bírni – fogalmazott a szakember, aki szerint hét főállású és három részmunkaidős orvos maradt a kórháznak ezen az osztályán, ha a rezidenseket nem számolják, nem igaz tehát az intézmény vezetésének az a kijelentése, hogy 15 orvos látja el a munkát.

Csurgai doktornő határozottan visszautasította a Szent Imre vezetőinek azt az állítását is, hogy kétszeri béremelés után, ősszel „az osztály orvosainak bruttó bére valamivel több, mint százezer forinttal, mintegy 980 ezer forintra emelkedett”. Az biztos legalábbis, hogy neki két éve nem emelték a bérét, bruttó 509 ezer forintért, nettó havi 325 ezerért dolgozott a Szent Imrében, amihez az ügyeletekért kapott pénz jött csak pluszban.

A kórházfenntartó Állami Egészségügyi Ellátó Központ és az egészségügyért felelős államtitkárság szerint nincs szükség beavatkozásra, hogy a kórházban rendeződjenek a viszonyok.