Bamako Rally;Balogh Sándor;Magyar Afrika Társaság;Kiss Róbert Richard;

A Bamako Rallyn a turizmusért is hajtanak

Egész Afrika turizmusa megsínylette az elmúlt évek politikai viharait, a terrorizmus pedig szinte az egész kontinensen visszafogja az utazási kedvet. Vannak ugyan kivételek, mint Dél-Afrika, vagy Marokkó, de sokan meggondolják, hogy a fekete földrész legyen az úticéljuk. Mégis vannak, akik bármit megadnak az afrikai kalandért.

Egy tavaly készült tanulmány szerint várható, hogy a terrorszervezetek a turizmus támadásával – és ilyen módon az országok legfőbb bevételi forrásának elapasztásával – akarják revolverezni az afrikai kormányokat. A Tunéziában, Malawiban vagy Egyiptomban elkövetett merényletek célpontjai a turisztikai látványosságok, szállodák. Nyilvánvaló, hogy a terroristák az iparág gazdasági alapjait jelentő infrastruktúrát vették célba, kihasználva az ellenőrzés és biztonság gyenge pontjait.

Egyes területeken olyan bizonytalan hatalmi viszonyok jönnek létre, hogy már eleve lehetetlen a megközelítésük. Mali északi részét 2012 márciusában iszlamista lázadók szállták meg, és az év végéig az ellenőrzésük alatt tartották, meg akarták dönteni a központi kormányzatot is. Egy francia vezetésű hadművelettel űzték ki őket onnan, de a fegyveres konfliktus nem szűnt meg, és az ott maradó francia csapatok az ENSZ-erőkkel együtt próbálják azóta is stabilizálni az országot. A bamakói merénylet pedig megmutatta, hogy az eddig relatíve biztonságosnak ítélt nagyvárosok sem veszélytelenek.

Az extrém kalandra vágyókat persze mindez nem riasztja el. Ahogyan nemrég Kiss Róbert Richárd turisztikai szakújságíró fogalmazott, a magyar utazókat kevéssé rettenti el a terrorfenyegetettség. Érdekes módon egy eddig ismeretlen utazási kategória, a humanitárius turizmus akár még új vonzerő is lehet. Erre utal, hogy az idén is elindul több nyugat-afrikai országot érintő útjára az évente megrendezett Budapest-Bamakó Rally. Az országok természeti és kulturális különlegességei továbbra is csábítóak. A túra szervezői olyan helyekre juttatják el a résztvevőket, melyeket nem érint az erőszak. Balogh Sándor, a Magyar Afrika Társaság elnöke szerint töretlen az adományozási kedv is.

Ráadásul a humanitárius segítségre nagyobb szükség van, mint eddig bármikor. Balogh elmondta, Maliban a turisztikai költségvetés hat százaléka származik a verseny bevételéből. A társaság nem véletlenül a rally humanitárius szakmai partnere, hiszen ezáltal megőrizhetők a turisztikai munkahelyek is.