muszlimok;Donald Trump;terrortámadások;Republikánus Párt;

2015-12-11 06:36:00

Republikánus rémálom

Meg van lőve az amerikai Republikánus Párt Donald Trumppal. A New York-i milliárdos semmit sem szégyell, a legvadabb állításokkal áll elő, hatalmas médiafigyelmet kap, s két hónappal az előválasztások kezdete előtt fölényesen vezeti a republikánus elnökjelöltségre pályázók mezőnyét. A pártvezetés tehetetlen, Trump sakkban tartja őket azzal, hogy ha nem akarják támogatni, akkor független jelöltként indul 2016-ban, megosztva a republikánus szavazótábort.

Trump  a héten azzal sokkolta a közvéleményt, hogy a párizsi és San Bernardino-i terrortámadásokra reagálva Twitter-üzenetben azt javasolta, muzulmánok ne utazhassanak be az Egyesült Államokba. A milliárdos már korábban előállt azzal, hogy regisztrálni kellene az amerikai muszlimokat, s a mecsetek látogatását is betiltatná. Hasonló felvetéssel még a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után sem állt elő senki, sőt, az akkori elnök, George W. Bush ügyelt arra, hogy az al-Kaida-csapás nyomán ne vádolja az egész amerikai muszlim közösséget. Az Egyesült Államok népességének egyébként alig 1 százaléka muszlim-amerikai.

A republikánus pártvezetés abban reménykedett, Trump most tényleg messzire ment, s népszerűségi mutatói zuhanni kezdenek. Elvégre nem csupán az amerikai muszlimokat sértette meg, de kijelentései világszerte vihart kavartak. Több közel-keleti államban nem kívánatos személynek nyilvánították, s még üzleti érdekeltségei is sérülhetnek. Trump szavait még a keményvonalas izraeli kormányfő, Benjamin Netanjahu is visszautasította, noha korábban bejelentették, hogy találkozni fog az Izraelbe készülő Trumppal. A botrány nyomán a milliárdos végül kénytelen volt visszakozni, tegnap lemondta tervezett izraeli útját. A Fehér Ház felszólította a Republikánus Pártot, vonják vissza a milliárdos jelölését, ilyen ember nem méltó arra, hogy az Egyesült Államok elnöke legyen.

Donald Trump az éllovas

A CBS/New York Times friss felmérése szerint Trump 35 százalékkal továbbra is az élen áll, Ted Cruz texasi szenátor 16 százalékkal második, az idegsebész Ben Carson és Marco Rubio floridai szenátor 13,6 százalékkal osztozik a harmadik helyen, Jeb Bush volt floridai kormányzó, noha a legtöbbet költi, nem jut egyről a kettőre, 3,6 százalékkal messze hátul kullog.

Nehéz helyzetben vannak a republikánus elnökjelöltek, óvakodnak megsérteni Trump rajongótáborát, hiszen ha a milliárdos mégis visszalépne, rá lennének utalva szavazataikra, így csak nagyon óvatosan határolódtak el. Csak Paul Ryan, az új házelnök ítélte el a milliárdos szavait, igaz, ő jövőre nem indul az elnökségért. A pártvezetés korábban hűségnyilatkozatot íratott alá Trumppal, a többi elnökaspiránshoz hasonlóan fogadalmat kellett tennie, hogy ha valaki más lesz 2016-ban a párt elnökjelöltje, támogatni fogja, s nem indul függetlenként. A republikánusok dilemmája: harmadik jelöltként Trump tálcán kínálja a győzelmet a demokratáknak, de ha végül őt indítják hivatalos jelöltjükként novemberben, a szélsőséges Trump könnyen alulmaradhat a középutas Hillary Clintonnal szemben.

Trump mostanság mintha visszatáncolna: a CNN-nek csütörtökre virradóra adott interjújában ugyan cáfolta, hogy kacérkodna a független indulás gondolatával, de azt is hozzátette, ha nem bánnak vele kellő tisztelettel, ha nem úgy kezelik, mint listavezetőt, netán akadályokat akarnak gördíteni jelöltsége elé, akkor mégis fontolóra veszi, hogy harmadik párti jelöltként célozza meg a Fehér Házat. A CNN szerint ez nem lenne túl egyszerű: rövid idő alatt rengeteg támogató aláírásra kellene szert tennie Trumpnak ahhoz, hogy minden államban felkerüljön a neve jövőre a szavazócédulákra. Az interjút készítő Don Lemon kérdésére Trump egyébként azt mondta, hogy nála kevésbé rasszista ember alig van Amerikában.

Politikailag inkorrekt

Kampánya kezdetén Trump a mexikói-amerikai közösséget sértette meg, miközben a Republikánus Párt fő problémája, hogy a legutóbbi két választáson nagyon rosszul szerepelt a spanyol ajkú amerikai népesség körében. Trump pedig arról értekezett, hogy a mexikóiak csak a bűnözőket és erőszaktevőket dobják át a mexikói-amerikai határon. A milliárdos nőgyűlölő szerepben is szívesen tetszeleg, az elnökjelöltségre pályázó Carly Fiorinát, a Hewlett Packard volt vezérigazgatóját rondának nevezte, s még a veterán arizonai szenátort, John McCaint is sikerült megsértenie, mondván, csupán azért tartják háborús hősnek, mert fogságba esett Vietnamban.