Gyurcsány Ferenc;Csepreghy Nándor;Altus Zrt.;

2015-12-11 12:14:00

Deffaa: sem az Altus, sem Gyurcsány nem szegett szabályt

Sem az Altus Zrt., sem tulajdonosa Gyurcsány Ferenc nem vétett az uniós szabályok ellen - mondta egy pénteki budapesti konferencián Walter Deffaa. Az Európiai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának főigazgatója arra reagált, hogy az előtte felszólaló Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese azzal rágalmazta meg az Európai Bizottságot, hogy egy aktív politikust, "bukott miniszterelnököt" támogat, helyzetbe hoz, ami ellent mond a józan ész szabályainak és elfogadhatatlan. 

A Demokrata Koalíció legfőbb támogatója ez a cég, így amit az Európai Bizottság tesz, az nem tisztességes. Ezt észrevételezte is a Miniszterelnökség Brüsszelnél - mondta Csepreghy Nándor, eredménytelenül! Legújabban már a Visztula partján Lengyelországban is vizsgálódik az Altus Zrt. - sérelmezte a miniszterhelyettes. Egy olyan országban, ahol most került a jobboldal hatalomra, ezért is ártalmas, hogy egy ellenzéki párt érdekkörébe tartozó társaság működhet ott. Ezért a magyar kormány felszólította Brüsszelt, hogy ezt a megítélése szerint tarthatatlan helyzetet számolja fel.

Ezt az állítást a leghatározottabban visszautasította Walter Deffaa, aki elmondta: a kohéziós politika végrehajtásának ellenőrzésére írtak ki pályázatot. Ezen a legjobb ajánlatával egy 11 tagú konzorcium nyert, melynek tagja az Altus Zrt. is. Vagyis nem egyedül vizsgálódik a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég. Brüsszelt nem befolyásolja, hogy egy aktív politikus cége szerepet vállal - mondta az uniós főtisztviselő. Hibáztak volna, ha nem így tesznek. Kizáró ok lett volna, ha az Altus Zrt. vétett volna az adó- vagy társadalombiztosítási szabályok ellen, azonban erre utaló jeleket egyáltalán nem találtak a magyar tanácsadó cégnél. Az Európai Bizottság kérte - fűzte hozzá Walter Deffaa a magyar kormányt, hogy mutassák be, hogy az Altus Zrt. illegális pártfinanszírozást végez vagy egyéb szabálytalanságot követtek el. Erre azonban Brüsszel nem kapott választ - mondta a főigazgató. 

Transparency: túl "nagyvonalúak" az ellenőrzés szabályai
Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója szerint komoly kockázatot jelent, hogy a kormány minél gyorsabban szeretné kihelyezni az európai uniós forrásokat. A szervezet közelmúltban nyilvánosságra hozott jelentése szerint a forrásbőség miatti nyomás növeli a korrupció kockázatát, illetve magát a korrupciót is. Az uniós projektek költségeit a források minél nagyobb mértékű felhasználása érdekében szándékosan felültervezik, az elszámolható költségeket nagyvonalúan állapítják meg, az ellenőrzés szabályait és gyakorlatát viszont lazítják - mondta. A tanulmány készítői egyebek mellett arra a következtetésre jutottak, hogy a piaci árhoz képest mintegy 20-25 százalékos túlárazás kódolva van a pénzelosztási rendszerben.