Több rendőr is elcsodálkozott mostanában azon, hogy lejáró fegyverengedélyével kapcsolatban az illetékesektől azt a nem hivatalos szóbeli tájékoztatást kapta: nem hosszabbítják azt meg. Mint lapunknak elmondták, azt javasolták nekik, ne is kérjék, mert nem kapják meg.
A kormány állítólag azt szeretné, ha jelentősen csökkenne a magánkézben lévő éles lőfegyverek száma, ám erről jogszabályi intézkedést nem hoztak. Az engedély elbírálásakor, a kötelező mérlegelés alapján azonban könnyen elutasítható a kérelem.
A rendőrök esetében ez furcsa anomáliákhoz is vezethet. A hivatásos állomány számára ugyanis – egészen ritka kivételektől eltekintve - nem megengedett a szolgálati fegyver hazavitele. Szabadidejében a rendőr ugyan köteles „szolgálatba helyezni magát”, ha jogsértést, bűncselekményt észlel, azonban erőteljes szavakon, esetleg testi erőszakon kívül más eszköze éppúgy nincs több, mint bármely más állampolgárnak. (Bilincset, könnygázszórót, gumibotot sem tarthat magánál „civilben”.)
Természetesen nem minden rendőr tart önvédelmi fegyvert, de elmondható, hogy éppen azok kértek, és kaptak erre engedélyt, akik a bűnüldözés „sűrűjében” dolgoznak a mindennapokban.
A rendőr személye elleni esetleges támadás – épp hivatásával összefüggésben – is az állomány ezen részét fenyegetheti elsősorban. A bűnözők eddig nem tudhatták, van-e fegyver a magát szolgálatba helyező rendőr zsebében, ezért óvatosabbak lehettek. Most azonban biztosak lehetnek benne, hogy nincs, ami meglehetősen veszélyes – véli rendőri forrásunk. Az pedig kissé komikus lenne, ha egy szabadnapos rendőr riasztópisztollyal az oldalán képviselné az állami erőszakszervezetet, ha arra szükség adódik - vagy éppen, ha megtámadják.
Egy idén nyári statisztika alapján 5683 magánszemélynek volt engedélye önvédelmi maroklőfegyver tartására, összesen 6650 darabra. 2010-ben ez a szám meghaladta a 8500-at. (Arról nem találtunk külön statisztikát, hogy hány rendvédelmi dolgozó rendelkezik ilyen engedéllyel.)
Természetesen feltettük kérdéseinket az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) sajtószolgálatának is – még december 8-án. Egyebek mellett azon információink megerősítését vagy cáfolatát kértük, mely szerint megvonják az önvédelmi fegyvertartási engedélyt a hivatásosoktól. Szigorodtak-e az ezzel kapcsolatos szabályok, minden hasonló engedélyt felülbírálnak-e? Ha pedig igen, mi az ezzel elérhető cél? Egy hét alatt azonban az ORFK semmiféle választ nem adott a Népszava érdeklődésére.