Angela Merkel;menekültválság;CDU kongresszus;

Merkel számára komoly politikai győzelemmel ért fel hétfői beszédének fogadtatása
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHELE TANTUSSI

- Vastaps a kancellárnak

Az Angela Merkel melletti kiállás szinonimájaként értelmezhető a német kereszténydemokrata CDU karlsruhei kongresszusának első napja. A német kancellár beszédét hosszasan ünnepelte a mintegy ezer küldött. Angela Merkel hangoztatta: pártja menekültpolitikájának nincs alternatívája.

Merkel a CDU kongresszusát megnyitó beszédében ismételten kifejtette, nem kívánja szabályozni, hány menekült léphet az ország területére. Előadásának fontos elemét képezte a Magyarországról érkezett menekültek befogadásának ügye. „Ez humanitárius kezdeményezés volt. Se több se kevesebb” – védte meg a döntést. Felidézte, hogy szeptember 5-ére virradó éjjel a Budapesten rekedt menekültek ezrei gyalog mentek az autópályán Ausztria felé. Az az éjszaka megmutatta, hogy „a második világháború óta a legsúlyosabb menekültválsággal kell szembenézni”. Ez a helyzet „az európai értékek próbatétele” volt – tette hozzá.

A kancellár kongresszusi beszédét óriási feszültség előzte meg. Előzőleg ugyanis saját pártján belül is sokan bírálták az alapvetően a szíriai menekültek befogadására építő menekültpolitikáját. Beszéde során azonban nyoma sem volt annak, hogy megrendült volna iránta a bizalom a CDU-n belül. Olyannyira, hogy mondatait többször szakították meg hosszú tapssal. A küldöttek ezzel akarták megmutatni, kiállnak a kancellár mellett. Különösen azokat a mondatait kísérte viharos taps, amikor azt fejtegette, hogy Európának milyen komoly kihívásokkal kell szembenéznie.

„Ami oly távolinak tűnt, most szó szerint az ajtónk előtt zajlik” – emelte ki a kancellár utalván a szíriai válságra súlyos következményeire utalva. „Azért is mondhatom mindezt, mert az országunk identitásához hozzátartozik: mindig képes nagyot alkotni” – folytatta. Utalt arra, hogy Németország újraegyesítése után „gazdasági csodát tettünk”. Beszédében hangsúlyozta, a CDU politikájának nincs alternatívája.

A kancellár megjegyezte, Németország a menekültek áramától függetlenül nem engedheti meg azt, hogy lezárja határait. Hozzátette azonban, nem is kérdés, hogy a menekültáradattal való megbirkózás „óriási feladat számunkra”. Ezért a menekültek számának érezhető csökkenésére törekednek, ami „mindenki érdekében áll”. Kiemelte, a CDU foglalkozik az emberek gondjaival, de ezenfelül „megoldásokat is talál ezekre”. Merkel a feszültségek ellenére dicsérte az együttműködést a bajorországi keresztényszocialista CSU-val. Beszédét követően kilenc percen át tapsolták a kancellárt. „Köszönöm, de még sok munka áll előttünk” – jegyezte meg erre.

A Spiegel úgy értékelt, Merkel, azáltal, hogy a CDU küldöttjei demonstratíve kiálltak mellette, némi lélegzetvételnyi szünethez jutott. Hétfői beszéde a lap internetes kiadása szerint az egyik legfontosabb volt pályafutása során. „Ügyes, harcos fellépésével sikerült kicsinyítenie bírálói jelentőségét” – írta a Spiegel. Hozzátette, bár már nem érinthetetlen a CDU élén, ám ő maradt a siker garanciája. Ezt pedig a karlsruhei küldöttek is belátták a kongresszus első napján – értékelt a hamburgi lap. Merkel győzelmét jelzi az is, hogy a CDU küldöttjei nagy többséggel fogadták el a CDU menekültügyi programját.

Az FT-nél is az év embere

Angela Merkel német kancellárt választotta az év emberévé a Financial Times - írta az MTI. A londoni gazdasági napilap hétfői indoklása szerint a menekültválság közepette Merkel alig néhány hét leforgása alatt átalakult a világ és a németek szemében egyaránt. Nemrég egy palesztin diáklánynak, aki attól félt, hogy a német hatóságok visszaküldik a libanoni menekülttáborba, ahonnan érkezett, a kamerák előtt még azt mondta, Németország nem tud mindenkit befogadni, nem sokkal később viszont szíriai menekültek százezreit fogadta be.



Elfogadhatatlannak minősítette hétfőn Beata Szydlo lengyel miniszterelnök Martin Schulz európai parlamenti elnöknek azt a kijelentését, hogy Lengyelországban az elmúlt napokban "államcsíny jellegű" fejlemények zajlanak, és emiatt Varsó tiltakozó diplomáciai jegyzéket adhat át.