Országgyűlés;tüntetés;Strasbourg;kártalanítás;Quaestor;

2015-12-16 06:25:00

Tüntettek a Quaestor-károsultak

Tüntettek tegnap a Quaestor károsultak a Kossuth téren, mert szerintük a kedden elfogadott törvény sem garantálja a brókercég által eltüntetett befektetéseik visszafizetését. A Hungária értékpapír befektetőit is kártalanítják, igaz, az elmaradt hozamokat ők sem kapják vissza és befektetési kockázati címen tőlük is levonnak.

Demokráciát! Demokráciát! - skandálta a 250-300 Questor-tüntető a tegnapi Kossuth téri demonstráción. Az Országház I-es kapujánál, amint egy kormánypárti képviselő felbukkant, a demonstrálók azonnal váltottak és azt harsogták: "Tolvaj banda! Maffia!" A táblákon, molinókon egyebek mellett a "Nem hagyjuk!" felirat volt olvasható.

Betettem 15 millió forintot a Quaestorba, mert hallottam, hogy minisztériumok is befektettek ott. Ebből mostanáig alig 2 milliót kaptam vissza - panaszolta egy idősebb nyíregyházi férfi. A veszprémi házaspár inkább keserű. A 75 éves férj azt mondta, életük során raktak össze 18 milliót, ám csak a töredékét utalták vissza nekik. Azért vittük a Questorhoz a megtakarításunkat, mert azt mondták jó kapcsolataik vannak Orbánnal, Szijjártóval és a focival, nem lehet baj - magyarázta a férfi.

Egy fiatal nő azon háborgott, hogy bezzeg a fideszes vezetésű Győr nemcsak a befektetett 1 milliárdját, de még a 45 millió forintos kamatához is hozzájutott.

Himmer Éva a Quaestor károsultak képviselője, a demonstráció egyik szervezője a kézi hangosbeszélőn, a "bömbin" szólt sorstársaihoz. Emlékeztette őket arra, hogy kedden volt 132 napja, hogy a törvény szerint 30 millió forintig kárpótolni kellett volna a Quaestor pórul járt befektetőit.

Ez azonban egyelőre nem zavarta a kormánypárti többséget, mert míg a károsultak a falakon kívül tüntettek az új Quaestor törvény ellen, bent az Országgyűlés a fideszes és a jobbikos képviselők igen szavazatával elfogadta az új törvényt a Quaestor-károsultak helyzetének rendezésére, amely az Alkotmánybíróság korábbi észrevételei alapján az érintettek körének meghatározása mellett a kártalanítás mértékén is változtat.

A törvény értelmében 2016 májusában kezdődhet a kártalanítás. Nem kell újra kártérítési kérelmet benyújtani azoknak, akik ezt korábban megtették. Az elfogadott törvény viszont továbbra sem rendelkezik egyértelműen a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. ügyfeleinek helyzetéről. A tüntetők egyebek mellett az ő kártalanításukat is követelték.

Egy kárrendezési alap jön létre a törvény értelmében, amelyet a Befektető-védelmi Alap (Beva) működtet, és amelybe a károsultak önként léphetnek be. A kifizetett kár nem haladhatja meg a 30 millió forintot. A károsultak felháborítónak tartják, hogy a 2008 eleje óta kifizetett kötvényhozamokkal csökkentett összeget kaphatják meg az alapból. Ugyancsak elutasították, hogy a 3 millió forint feletti követelésekből befektetési kockázat címen - a számítások szerint 17 ezer károsulttól -, 11 százalék önrészt is levonnak.

Az MSZP álláspontja szerint a Quaestor-törvény elfogadásával véglegesítik a kisbefektetők kárát - közölte Szakács László, a költségvetési bizottság és a brókerbotrány-albizottság szocialista tagja a tüntetők előtt. Szerinte a károsultak a valaha befektetett összeg nagyjából negyven-ötven százalékát kapják meg. Ezzel elvész 7-8-9 év hozama, de a korábban befizetett adót az állam "köszöni szépen és elfogadja" - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a törvénnyel lemondatják a károsultakat arról, hogy a fennmaradó összeget jogi úton visszakövetelhessék.

Himmer Éva a Népszavának elmondta, ezt a törvényt alkotmányellenesnek tartják és ha kell, az Ab-hez, de szükség esetén a strasbourgi nemzetközi bírósághoz fordulnak. Hangsúlyozta, eddig 84 milliárd forintot fizettek ki a károsultaknak, de további 130 milliárdot követelnek. A törvény szerint azonban csak 60 milliárdot fizetnének ki a károsultaknak. Ebből is 3 milliárdot a kárpótlásba újonnan beemelt Hungária Értékpapír Zrt. károsultjainak adna a kormányzat.

Előzetesben marad Tarsoly Csaba

A Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya kedden azt közölte az MTI-vel, hogy a Budai Központi Kerületi Bíróság meghosszabbította T. Csaba István és M. Zsolt gyanúsítottak előzetes letartóztatását, T.-né R. Erika előzetes letartóztatását pedig megszüntette, és vele szemben lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el.

Indokolásában a bíróság rámutatott arra, hogy a gyanúsítottak kiemelkedő tárgyi súlyú bűncselekményekkel gyanúsíthatóak megalapozottan, amelyeket hosszabb időn keresztül összehangoltan, szervezetten valósítottak meg. Figyelemmel erre, valamint a bizonyítottság esetén kiszabható büntetés nagyságára, T. Csaba István és M. Zsolt gyanúsítottak szökésének, elrejtőzésének veszélye továbbra is fennáll.

A bíróság hangsúlyozta azt is, hogy T. Csaba István és M. Zsolt gyanúsítottak a bűncselekmény elkövetése során magasabb szintű konspirációra törekedtek, amellyel meg tudták akadályozni a bűncselekmény felderítését, ezért megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyásuk esetén a büntetőeljárásban kihallgatandó emberek befolyásolásával meghiúsítanák a bizonyítási eljárást.