Európai Parlament;uniós adatvédelem;adatvédelmi szakember;

- Szigorodó adatvédelem

Az uniós adatvédelemre vonatkozó "erős kompromisszumban" állapodott meg kedd éjjel az Európai Parlament (EP), ekkor tárgyalták ugyanis azt a rendelettervezetet, melynek célja annak szabályozása, hogy különböző vállalatok milyen módon férhessenek hozzá és tárolhassák az emberek személyes adatait.

Elhangzott: a jövőben az uniós adatvédelmi szabályokat megszegő vállalatok akár az éves forgalmuk négy százalékára rúgó bírsággal is számolhatnak - a nagy globális cégek esetében ez több milliárd eurót jelenthet. Az érzékeny adatot nagy mennyiségben kezelő vagy sok fogyasztóról információt tároló vállalatoknak emellett adatvédelmi szakembert is alkalmazniuk kell. A rendelet kimondja: a vállalatok a rendelkezésükre bocsátott adatokat az érintett beleegyezése nélkül nem adhatják tovább, a fogyasztóknak egyértelműen hozzá kell járulniuk adataik felhasználásához.

A szabályozásban szigorítanának a kiskorúak internethasználatán, a közösségi oldalakat is csak szülői engedéllyel használhatnák. "A tagállamok sajnos nem tudtak megegyezni abban, hogy 13 éves korig szülői beleegyezéshez kössük a közösségi média - például a Facebook - használatát. Ehelyett most minden tagállam saját korhatárt állapíthat meg 13 és 16 év között" - áll az EP közleményében.

Ha az ember az orosz hírcsatornák között böngészik, mindenütt az orosz katonai elrettentésről, az új orosz fegyverekről és technikai vívmányokról olvashat. Oroszország azt üzeni, hogy megvédi magát, hogy tartani kell az erejétől. Sőt elnöke már fenyegető hangot is használ. Szól ez az üzenet a hazai közvéleménynek, amely a fenyegetettség légkörében hajlamosabb inkább elviselni a romló belső állapotokat, és szól a NATO-nak, amely még mindig nem ismerte fel, hogy Oroszország sarokba szorításával, legalább is rövidtávon, nem érheti el a célját.