Marine Le Pen;Iszlám Állam;Manuel Valls;párizsi merényletek;

2015-12-18 06:32:00

Eljárás Le Pen ellen

Eljárást indított Marine Le Pen ellen a francia ügyészség, amiért a politikus az Iszlám Állam terrorszervezet kivégzéseiről szóló fotókat tett közzé Twitterén. A kormány munkahelyteremtéssel próbálna gátat vetni a szélsőjobb térhódításának, a terrorizmus elleni harcot pedig csúcstechnikával erősítené.

Az Iszlám Állam által elkövetett kivégzésekről tett közzé fotókat Twitter oldalán a francia szélsőjobb, a Nemzeti Front vezetője, Marine Le Pen az ellen tiltakozva, hogy pártja és a terrorcsoport között párhuzamot vontak a BFM hírtelevízió egyik elemző műsorában. A felvételek közzététele ellen tiltakozott Manuel Valls szocialista miniszterelnök, a Párizs közeli Nanterre ügyészsége pedig eljárást indított a politikus ellen. Valls "a közbeszéd gyújtogatójának" nevezte a szélsőjobboldali politikust, Bernard Cazeneuve belügyminiszter pedig erőszakos tartalmú fotók közzététele gyanújával kezdeményezte az ügyészségi vizsgálatot, a terrorizmus áldozatai "megalázásának és valóságos megsértésének" nevezte a Nemzeti Front elnökének tettét.

Marine Le Pen a terrorszervezet három propaganda felvételét tett közzé "Ez az Iszlám Állam!" kísérőszöveggel. Közülük egyen ismeretlen az áldozat, egy harckocsival végrehajtott kivégzést mutat be, a másik kettő viszont közismert – az amerikai újságíró Fames Foley lefejezését valamint az élve elégetett jordán pilóta halálát mutatja be. Miután Foley családja tiltakozott a fotó közlése miatt tegnap reggel Le Pen törölte azt, de a másik két felvétel azonban továbbra is látható Twitter-bejegyzései között.

Az ügyészség ezt követően jelentette be, hogy vizsgálatot indít. Ez azonban akár a fordított hatást is elérheti, mint amit a kormányzat remél, hiszen Le Pen eddig is hatásosnak bizonyuló retorikáját vette elő azonnal, a következőképpen reagálva a bejelentésre: "A belügyminiszter meg fog bilincseltetni? Szokás szerint inkább azokat ítélik el, akik elítélik az elkövetőket" - mondta az Europe1 kereskedelmi rádióban.

A szocialista kormányzat tisztában van azzal, hogy a szélsőjobb térnyerését csakis a gazdasági helyzet javulásával, s mindenekelőtt munkahelyteremtéssel lehet hosszú távon megfékezni. Manuel Valls miniszterelnök a France 2 televíziónak nyilatkozva nyíltan beszélt erről. "Valamit kell adni az embereknek, amire szavazni tudnak”, fogalmazott és ígéretet tett arra, hogy komoly intézkedésekkel próbálja meg felszámolni a rendkívül rossz gazdasági helyzetet és munkanélküliséget. A részleteket januárban teszi közzé a párizsi kormányzat. Leszögezte, tisztában van a szélsőjobb veszélyével. A regionális választások után a politikusok nem folytathatják úgy, mintha mi sem történt volna, mondta a kormányfő.

A francia vasúttársaság (SNCF) pedig bejelentette, a terroristák kiszűrésére alkalmas olyan viselkedéselemző szoftvert tesztel, amely képes lehet észlelni a gyanús mozdulatokat és csomagokat. Ha beválik a rendszer, az SNCF mind a negyvenezer biztonsági kamerájára telepíthetik a szoftvert. A program érzékeli a testhőmérséklet és a beszéd hangszínének megemelkedését, a mozdulatok szakadozottságát, ami idegességről árulkodhat. A társaság vezérigazgatója hangsúlyozta, szoftvert az adatvédelmi szabályok tiszteletben tartásával tesztelik.

Kártérítés a terror áldozatainak

Háromszázmillió euróra becsüli a november 13-i párizsi terrormerénylet áldozatainak kifizetendő kártérítés összegét Christiane Taubira. A francia igazságügyi miniszter a Le Parisien című napilapnak adott tegnapi interjúban elmondta a kártérítési alap eddig 6,7 millió eurót fizetett ki az áldozatok hozzátartozóinak, 771 ezer eurót pedig a hozzátartozók és a sérültek utazásaira és egyéb költségeire. A sebesülteknek és az áldozatok hozzátartozóinak tíz év áll rendelkezésre ahhoz, hogy a terrorcselekmények áldozatainak franciaországi kártérítési alapjától kártérítést igényeljenek. Az alapot a biztosítótársaságok hozzájárulásából finanszírozza az állam.