Az Obama-házaspár majd három órát beszélgetett a családtagokkal, akik szeretteiket veszítették el. „Megható találkozó volt” – számolt be róla Obama, kiemelve, hogy az áldozatok Amerika sokszínűségét és erejét reprezentálták, hisz különböző hátterű és eltérő hitű emberek veszítették életüket a merényletben. Az áldozatok valamennyien büszkék voltak arra, hogy az emberek egészségéért dolgoztak – emelte ki.
San Bernardinóban egy muszlim házaspár december 2-án egy karácsonyi ünnepségen 14 embert megölt, 22-t megsebesített. Syed Farookot és feleségét a rendőrség tűzharcban lelőtte. A vizsgálat egyre több részletet tár fel arról, hogy az amerikai születésű Farook és Szaúd-Arábiából hozott, pakisztáni útlevéllel, menyasszony-vízummal az Egyesült Államokba érkezett felesége, Tashfeen Malik miként radikalizálódott. Az FBI igazgatója, James Comey beszámolt róla, hogy Farook és Malik már 2013-ban online üzenetekben kötelezte el magát az dzsihád mellett, s hogy az Iszlám Állam (IS) ihletésére szervezték meg a mostani merényletet.
Arra ugyanakkor nincs bizonyíték, hogy közvetlenül az IS parancsára gyilkoltak volna. Csütörtökön vették őrizetbe Farook szomszédját, Enrique Márquezt, ő volt az, aki a merénylő számára megvásárolta a nagy tűzerejű támadófegyvereket. A férfit összeesküvéssel, valamint terrorizmus támogatásával vádolják meg. Obama péntek esti, évzáró, fehér házi sajtóértekezletén elismerte, hogy a „magányos farkas” terroristák tetteit nem lehet megelőzni, ahogy az ámokfutó lövöldözőkét sem. Ígéretet tett ugyanakkor arra, hogy erősítik a hírszerző ügynökségek közötti együttműködést, információcserét.