Telekom;Kósa;Ákos;

Kósa Lajos az „átkos” kultúrpolitikáját idézte fel a Telekom-ügyben FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Ákos és az átkos

Kósa Lajos szerint a kommunista időket idézi, hogy a Magyar Telekom felbontotta Kovács Ákos szponzori szerződését miután az énekes sértő kijelentéseket tett a nőkre. A Fidesz-frakcióvezető több esetet is felidézett, amikor a kormánypárt a neki ellenszenves művészeket támogatta. Korábbi Telekom-vezetők szerint viszont ésszerű volt a vállalat lépése, hiszen Ákos szembement a T-brand által képviselt értékekkel. Eközben az MSZP arra kíváncsi, mennyi kötbért kell fizetnie az államnak a felbontott telekomos szerződések miatt. Ákos nem akar reagálni a botrányra, inkább pár hónapra kivonul a közéletből.

"Aczél elvtárs köztünk sétál", és a Magyar Telekom idézte meg - jelentette ki Kósa Lajos Debrecenben annak kapcsán, hogy a német cég felbontotta Kovács Ákossal a szponzori szerződését az énekes nőkre vonatkozó kijelentései miatt. A Fidesz frakcióvezetője megismételte a kormány álláspontját: Ákosnak joga van saját véleménye kifejtéséhez, és ha valaki azzal nem ért egyet, nem bosszút kell állni, hanem vitatkozni kell vele.

Az énekes visszavonulót fújt
Ákos nem ad interjút, befejezte a turnét, és hosszabb szabadságra megy - mondta a Borsnak a menedzsmentjét képviselő Fiák Krisztina. Hozzátette, nem reagálnak sem a Telekom, sem a kormány döntésére, mely szerint felbontják előfizetési szerződésiket a távközlési céggel.
A Bors szerint Ákos leghamarabb februárban állhat nyilvánosság elé.

"A Telekom lépése visszaidézte azt az aczéli kultúrpolitikát, amely nem a kulturális teljesítmény, hanem a politikai állásfoglalás alapján értékelte a művészeket" - fogalmazott Kósa. Ellenpéldaként említette, hogy Debrecen egyik önkormányzati intézményébe akkor hívták meg Alföldi Róbertet tárlatvezetésre, amikor Vidnyánszky Attilával, a debreceni Csokonai Színház akkori igazgatójával versengett a Nemzeti Színház főigazgatói székéért. Hozzátette, Kende Péter barátságosnak nem mondható, Orbán Viktorról írt politikai pamfletje az Orbán-kormány idején kapott támogatást a Nemzeti Kulturális Alaptól: "a benne leírt tartalmi kérdésekkel nem értettünk egyet, sok hazugság volt benne, de nem vitatkoztunk vele, hanem támogattuk". Kósa állította, "a kulturális teljesítményt tilos összekeverni a közéleti, politikai véleménynyilvánítással, a kommunista kultúrpolitikát ne idézze vissza senki, a Magyar Telekom se". Végezetül hosszan idézte a Fidesz-kormány családpolitikai intézkedéseit, amelyek - véleménye szerint - a nők családi szerepét hivatottak összhangba hozni a munkával, a közéleti szerepvállalással. Kövér László Fidesz-kongresszuson elmondott beszédével kapcsolatban a frakcióvezető azt mondta, teljes mértékben egyetért a házelnökkel azzal kapcsolatban, hogy "a család nem akadálya a nők önmegvalósításának".

Ahogy lapunk is beszámolt róla, a Telekom múlt szerdán bontott szerződést Ákossal, mivel szerintük nem összeegyeztethető a vállalat szellemiségével az énekes Echo Tv-nek tett nyilatkozata, amelyben többek közt arról beszélt: "a nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyi pénzt keressenek, mint a férfiak". A telekommunikációs cégnek először Lázár János ment neki az aznapi Kormányinfón. 

"Azé a haza, aki teleszüli"
"Ma éppen két remek férfiút szed szét a személy-, és identitászavarosságában erősen fürdő, beteglelkű média" - írta a Facebookon Kövér Lászlóról és Ákosról Tiffán Zsolt. A fideszes parlamenti képviselő hosszasan fejtegette, egyetért a házelnök és az énekes nőkkel kapcsolatos nézeteivel. "Azé a haza, aki teleszüli" - fakadt ki Tiffán, aki szerint az a baj, hogy "az emberiség több ezer éves misztériumát vonják kétségbe", azért "mert egy beteglelkű szuperhatalom ezt kívánja". A fideszes politikus egy hiénáról készült fotó társaságában egy sajátos verset is közzétett a "liberális hülyegyerekekről".

A Miniszterelnökséget vezető miniszter "ízlés- és véleménydiktatúrának" nevezte amit a "Telekom megengedett magának". Hozzátette, "pont egy német cégnek tudnia kellene, hogy mi az a diktatúra". Ezt követően csütörtökön Kovács Zoltán bejelentette, hogy utasították a minisztériumokat és a háttérintézményeiket, hogy bontsák fel mobilinternetes előfizetői szerződésüket a Telekommal. Ezzel kapcsolatban az MSZP arra kíváncsi, mennyi kötbért kell fizetnie a kabinetnek a lemondott előfizetések miatt. Bárány Balázs, a párt elnökségi tagja közölte, szerinte közügy, ha egy ország kormánya büntetésből bont szerződést valakivel azért, mert az ő kebelbarátját sértegeti. Hozzátette, "Orbán Viktor és kormánya vigyázzon az arrogáns önteltséggel, mert Magyarország polgárai a velük kötött szerződést fogják felmondani, ahogy ezt az 500 ezer külföldön munkát vállaló honfitársunk már meg is tette".

Az ügy kapcsán megszólalt a kormányfő is. Még pénteken a brüsszeli EU-csúcsról Orbán Viktor azt üzente, hogy az Ákos-botrányban érdektelen az alkotó személye, illetve a szerződő fél: "a kormánynak kötelessége lehetővé tenni, hogy akkor is elmondhassa a véleményét, ha azzal valaki nem ért egyet, ez szólásszabadság kérdése". A miniszterelnök szerint a fő kérdés az, hogy egy Magyarországon működő nagy nemzetközi cég megbüntethet-e valakit azért, mert nem tetszik neki a véleménye.

Szembement az értékekkel
A mostani Telekom-menedzsment Ákossal kapcsolatos lépését nagyon határozott és szokatlan lépés, de annak tükrében, hogy a Telekom számára mennyire fontos a nők egyenjogúsága, a női esélyegyenlőség, a nők azonos fizetése, semmiképpen nem tekinthető váratlannak, ami történt - mondta az ATV-ben Straub Elek. A Matáv és a Magyar Telekom korábbi elnök-vezérigazgatója kifejtette, a T-brandnek kevés nagyobb értéke van a női egyenjogúságnál, az egyenlő bánásmódnál: ezzel kapcsolatban pedig a cégnél nem lehet kompromisszumokat kötni, nem lehet félretenni.
Arra a kérdésre, hogy ő mit tett volna ebben a helyzetben, Straub elmondta, ugyan nem ismeri pontosan a körülményeket, de adott esetben megnézte volna az Ákossal kötött szerződést - amit nyilván megtettek a mostani vezetők is -, és ha az tartalmaz olyan elvárásokat, amelyeket megsértett a nyilatkozat, akkor levonta volna a szükséges következtetéseket. Hozzátette, bevett gyakorlat, hogy a vállalat arcainak megszabnak bizonyos kereteket: az ilyen kontraktusok általában tartalmaznak olyan kitételt, hogy a támogatottnak a Telekom értékeit kell képviselnie. Nagy Bálint korábbi kommunikációs igazgató pedig arról beszélt, hogy az ő idejében is voltak olyan döntések, amelyek azért születtek, mert "bizonyos köröknek kedvezni kellett" - ám szerinte ezek kis döntések voltak, és megvolt a maguk marketingértéke.
Mindkét korábbi Telekom tisztviselő egyetértett abban, hogy a szerződésbontásról a magyar, és nem a Deutsche Telekom döntött. Egyébként az Ákos-botrány kirobbanásakor Straub még nem kívánta a Népszava megkeresésére kommentálni az eseményeket.



Mától már csak az interneten folytatja a betelepítési kvóta elleni aláírásgyűjtést a Fidesz az idén - közölte a párt parlamenti frakcióvezetője tegnap Debrecenben. Kósa Lajos elmondta: az ünnepek idejére felfüggesztik az ország különböző pontjain folyó akciót, amit viszont januártól újraindítanak. Eddig 1 millió 700 ezren támogatták aláírásukkal a kormány küzdelmét az illegális migránsok kötelező betelepítési kvótája ellen - állította a politikus.