menekültek;Schengen;kvóta;

Schengent veszélyezteti kvótaügyben a kormány

Mától már csak az interneten folytatja a betelepítési kvóta elleni aláírásgyűjtést a Fidesz az idén - közölte a párt parlamenti frakcióvezetője tegnap Debrecenben. Kósa Lajos elmondta: az ünnepek idejére felfüggesztik az ország különböző pontjain folyó akciót, amit viszont januártól újraindítanak. Eddig 1 millió 700 ezren támogatták aláírásukkal a kormány küzdelmét az illegális migránsok kötelező betelepítési kvótája ellen - állította a politikus. 

Kósa szerint az emberek megértették, hogy "minden lehetséges jogi és legális eszközzel meg kell akadályozni, hogy Magyarországra kötelezően betelepítsenek olyan embereket, akikről nem tudjuk, hogy kik és mi a szándékuk, illetve azt, hogy a magyar nép felhatalmazása nélkül döntsenek erről mások". A frakcióvezető hozzátette: már két hete lehet online is támogatni a kormány törekvéseit.

Kósa azt is hangsúlyozta, hogy eredményes a kezdeményezésük, hiszen az Európai Unió és a Törökország közötti megegyezésbe bekerült, hogy a megállapodás alapján Európába telepítendő illegális bevándorlókra a betelepítési kvóta, illetve a betelepítési mechanizmus nem terjed ki. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az európai nemzetek joga eldönteni, kivel szeretnének tartósan együtt élni, ezt senki más nem mondhatja meg. Kósa sajtótájékoztatója végén megköszönte az emberek aktivitását a betelepítési kvóta elleni harcban.

Miközben a Fidesz folytatja hadjáratát a kvóta ellen, Frank-Walter Steinmeier szerint az uniónak jogi úton kell köteleznie azokat a tagállamokat, amelyek nem hajlandóak végrehajtani az Európai Bizottság (EB) döntéseit. A német külügyminiszter ezt a Der Spiegelnek nyilatkozta. Az EB "jó és ambíciózus" javaslatokat fogalmazott meg - hangsúlyozta, egyúttal emlékeztetett arra, hogy több tagállam is érvelt korábban az unió külső határainak megerősítése mellett. A német politikus szerint a kvótát ellenző országoktól is elvárható, hogy gyorsan és következetesen végrehajtsák a közösségi döntéseket. "Mindazoknak, akik vonakodnak, tudniuk kell, hogy mi forog kockán: a nyitott határok Európában" - hangsúlyozta a külügyminiszter, vélhetően arra gondolva, hogy ha egyes tagállamok nem veszik ki részüket a menekültválság kezeléséből, nem hoznak áldozatokat, az a schengeni zóna felszámolásához vezethet. Egyesek "Németországra mutogatnak és a szemünkre vetik" a Willkomenskulturt, és úgy próbálják beállítani, hogy a németek humánus hozzáállása miatt jönnek egyre többen Európába, de Steinmeier szerint nem ez a helyzet, mert milliók hagyják el otthonaikat és családjaikat Szíriában és Irakban, "erőszak és barbárság", a "háború és halál" elől menekülve.

A menekültek baloldaliak
Orbán Viktor hiányolja a józan ész megfontolásait az európai politikából, mert ezek szerinte hosszabb ideje kikerültek onnan. A migrációs válság "lakmuszpapírként mutatta ki a bajt" - nyilatkozta a miniszterelnök a Lidové Noviny című cseh napilapnak. A kormányfő megismételte, szerinte egy titkos vagy be nem vallott szavazóimport is történik Európába. Ezt azzal magyarázta, hogy az Európába érkező bevándorlók, miután megkapták az állampolgárságot, túlnyomó többségben baloldali szavazók lettek. (noha idevágó kimutatásról nem tett említést - a szerk.)