A szavazatok 93 százalékot meghaladó feldolgozottságánál a PP 122 képviselői helyet szerzett a spanyol parlamentben a rá leadott 6,7 millió szavazatnak köszönhetően, ami a voksok 28,7 százalékát jelenti. Amennyiben a további szavazatok nem változtatnak a most közzétett mandátumszámon, a PP-nek 64-gyel kevesebb képviselője lesz, mint az előző ciklusban. A négy évvel ezelőtti választásokon a szavazatok 44,6 százalékát szerezték meg.
A második legtöbb mandátummal a szocialista párt (PSOE) alakíthat majd frakciót az új parlamentben. A szavazatok 22,18 százaléka 91 képviselői helyet jelent a számukra. Ezzel a párt történetének legrosszabb választási szereplését produkálta. A 350 fős törvényhozásban a baloldali Podemosnak (Képesek vagyunk rá) 69 képviselője foglalhat helyet, míg a Ciudadanos nevű liberális középpárt 40 képviselője ülhet a parlamenti patkóban. Mindkét párt először indult a parlamenti választásokon.
A törvényhozásba a választásokon összesen 10 párt jutott be. A Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) 9, a szintén katalán Demokrácia és Szabadság párt 8, a Baszk Nemzeti Párt (PNV) 6 mandátumot szerzett. Az Egyesült Baloldal (IU) 2, a baszk EH Bildu 2 képviselői helyet nyert, a kanári-szigeteki nacionalista pártszövetség egy képviselőt delegálhat a nem végleges adatok szerint. Ezzel az eredménnyel megtört a konzervatívok és a szocialisták több mint 30 éven át tartó hegemóniája a spanyol belpolitikában.
A győztes párt nem szerezte meg a stabil kormányzóképes többséget a választásokon, ezért együttműködést kell keresnie a többi parlamenti párttal. Erre csaknem egy hónapja lesz, mert az új spanyol parlament január 14-én tartja alakuló ülését.
Rajoy győzelmi beszéde
A politikus köszönetet mondott annak a több mint hétmillió választónak, akik szavazatukkal hozzájárultak, hogy a PP továbbra is az első számú politikai erő maradjon Spanyolországban. Beszélt arról, hogy kormányának az elmúlt négy évben nehéz döntéseket kellett meghozni, de még mindig sok a tennivaló, és fenn kell tartani az eddigi eredményeket, ezért olyan kormányra van szükség, amely kellő parlamenti felhatalmazással bír. Elismerte, hogy a következő időszak sem lesz könnyű, és több párbeszédre, illetve megállapodásra lesz szükség.
Perdo Sánchez, a szocialista párt (PSOE) főtitkára, aki a listavezetők közül a legrövidebb beszédet mondta az eredmények megismerése után, a párt székházában tartott sajtótájékoztatón gratulált a választásokon nyertes konzervatív Néppártnak, és köszönetet mondott a pártjára szavazó több mint ötmillió választónak. "A demokrácia párbeszéd, vita, megegyezés, és a PSOE kész a párbeszédre, a vitára és a megegyezésre" - fogalmazott a politikus.
Pablo Iglesias a baloldali Podemos (Képesek vagyunk rá) főtitkára a pártok vezetői közül elsőként értékelte sajtótájékoztatón a választási eredményeket. "Ma megszületett egy új Spanyolország" - mondta. A politikus szerint a választások azt mutatják: ők az első számú politikai erő Katalóniában és Baszkföldön, és mint ilyen, az egyetlen, amely képes megoldani a területi feszültségeket. Hangsúlyozta, hogy "elkerülhetetlennek és halaszthatatlannak" tartja az alkotmány reformját, valamint a választási rendszer hozzáigazítását a spanyol "valósághoz".
"A beletörődésnek vége" - jelentette ki Albert Rivera, a Ciudadanos nevű liberális középpárt elnöke, hangsúlyozva, hogy Spanyolországban a remény és az illúzió korszaka veszi kezdetét. Felidézte, hogy majdnem napra pontosan egy évvel ezelőtt hozta meg azt a hatalmas és bátor döntést ez a katalán párt, hogy elindul az országos parlamenti választásokon, és most itt azt ünnepelhetik, hogy 3,5 millió ember rájuk szavazott. "Bebizonyítottuk, hogy a politikai közép létezik" - mondta, és bejelentette: tervei között szerepel a szerintük igazságtalan választási törvény megváltoztatása, hogy minden leadott szavazat ugyanannyit érjen. Emellett munkaügyi és intézményi reformot is tervez a párt.