FIFA;Platini;Blatter;FIFA-büntetés;FIFA-botrány;

2015-12-21 13:34:00

Döntöttek: nyolc évre eltiltották Blattert és Platinit

Kemény büntetéssel sújtotta mind Joseph „Sepp” Blattert, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnökét, mind az Európai Labdarúgó-szövetséget (UEFA) irányító Michel Platinit a FIFA etikai bizottsága: mindkettőjüket nyolc évre tiltották el mindennemű sporttevékenységtől korrupció miatt. Bár jelezték, hogy fellebbeznek az ítélet ellen a Nemzetközi Sportbíróságnál (CAS), kevéssé valószínű, hogy változtatnának az ítéleten.

Azonnali hatállyal tiltották el nyolc-nyolc évre Blattert és Platinit, bár október 8. óta már egyikük sem fejthetett ki semminemű sporttevékenységet, mivel akkor kilencven napos felfüggesztéssel sújtották őket. Az eltiltás mellett pénzbüntetést is kaptak: Platininak 80 ezer svájci frankos (74 ezer euró) kártérítést kell fizetnie, Blatternek pedig 50 ezret (46 ezer euró). Hans-Joachim Eckert, a FIFA etikai bizottsága bírói kamarájának elnöke azt közölte, mindketten hivatali visszaélést követtek el, emellett hűtlen kezelés vádjában is bűnösnek találták őket.

Ez azt jelenti, végérvényesen eldőlt, hogy Michel Platinit nem választhatják meg a FIFA elnökének a február 26-án esedékes tisztújítás során. Csak akkor lenne még erre lehetősége, ha valamilyen csoda folytán a Nemzetközi Sportbíróság még január 26 előtt semmisnek nyilvánítaná az etikai bizottság ítéletét. Erre azonban rendkívül csekély az esély. Annál is inkább, mert a CAS már előzőleg nemet mondott Platininak arra a beadványára is, amely szerint semmisítsék meg a kilencven napos felfüggesztésére vonatkozó döntést, amelyet szintén a nemzetközi szövetség etikai bizottsága hozott meg.

Blattert múlt csütörtökön hallgatta meg az etikai bizottság, Platininek pedig pénteken kellett volna megjelennie az ítészek előtt, ám személyesen nem volt hajlandó elmenni a meghallgatásra arra hivatkozva, hogy eleve elrendelték a sorsát, így nem sokat oszt vagy szoroz, megjelenik-e. Ügyvédei képviselték, akik az egykori Aranylabdás ártatlanságát hangoztatták.

A vizsgálat azzal összefüggésben indult velük szemben, hogy Platini kétmillió svájci frankot (575 millió forint) kapott Blattertől 2011 februárjában. Platini októberben a Le Monde-nak azt állította, hogy az 1998-as franciaországi világbajnokság előtt Blatter felajánlotta neki, legyen a FIFA elnöke, de akkoriban őt csak a hazai rendezésű torna szervezése foglalkoztatta. Két hónappal később újra találkoztak, Blatter ekkor kérte fel, hogy dolgozzon a tanácsadójaként, és érdeklődött, mennyi pénzt kér.

"Egymilliót mondtam, erre ő visszakérdezett, hogy rubelben, fontban, dollárban, vagy milyen valutában kérem? Én rábíztam ennek eldöntését, és végül évi egymillió svájci frankban állapodtunk meg. Bármennyire is hihetetlenül hangzik, de ez történt" – mesélte Platini. A francia sportvezető végül 1998 és 2002 között tevékenykedett a FIFA elnöke mellett. Tanácsokat adott a nemzetközi mérkőzésnaptár megreformálásával és a legszegényebb országok szövetségeit érintő támogatási rendszerrel kapcsolatban, ugyanakkor honoráriuma teljes összegéről hivatalos szerződést soha nem írtak. A pénzt ráadásul csak 2011-ben kapta meg, nem sokkal Blatter újraválasztása előtt, ami felettébb gyanússá tette az egész ügyletet.

Az ítélethirdetés során Hans-Joachim Eckert, a bírói kamara elnöke azt hangoztatta, hogy ez a kifizetés törvénytelenül történt már csak azért is, mert az összeg nem szerepelt a FIFA könyvelésében. Blatternek az az érvelése pedig, mely szerint szóbeli megállapodásról volt szó, amit a FIFA szabályzata is lehetővé tett, „nem volt meggyőző, ezért elutasította a testület”.

A FIFA munkáját 1998 óta irányító Sepp Blatter szinte percekkel az ítélet után bejelentette, hogy a Nemzetközi Sportbíróságnál támadja meg a döntést. „Teljesen hamis lenne azt állítani, hogy ez egy jó nap volt a nemzetközi labdarúgás számára. Harcolni fogok magamért, a FIFA-ért” – hangoztatta sajtóértekezletén Blatter szerint úgy bánnak vele, mintha „homokzsák” lenne. Platini szerint "bohózat" volt az egész eljárás.

Blatter további sorsát illetően nincs nagy jelentősége a döntésnek, hiszen a 79 éves svájci sportdiplomatának mindenképpen le kellett volna köszönnie a FIFA február 26-án esedékes tisztújításán. Platininak azonban már sokkal nagyobb vesztenivalója volt. A FIFA korrupciós botrányának júniusi kirobbanása után úgy tűnt, ő a legesélyesebb a nemzetközi szövetség elnöki posztjára, hiszen tiszta embernek állította be magát Blatterral szemben, aki képes a reformok véghezvitelére.

Platini persze már előre felkészült az ő szempontjából legnegatívabb forgatókönyvre is. A FIFA elnöki tisztségéért ugyanis ringbe szállt Gianni Infantino, az UEFA főtitkára is, aki szoros kapcsolatban áll a Juventus egykori francia játékosával. Így jó esély van arra, hogy a jövő évi tisztújítás után – már amennyiben Infantinót választják meg a nemzetközi szövetség élére – ugyan papíron nem Platini lesz a FIFA elnöke, mégis komoly befolyást gyakorolhat annak működésére.

Az ítélet főbb pontjai
- Törvénytelen volt a kétmillió euró 2011. februári átutalása
- Nem tartották meggyőzőnek azt az állítást, amely szerint szóbeli megállapodás történt közöttük
- Mindkettőjük esetében összeférhetetlenséget állapították meg
- Bár arra nem találtak bizonyítékot, hogy az összeget megvesztegetésre használták fel, mindketten visszaéltek pozíciójukkal