Szíria;David Cameron;Bassár el-Aszad;ENSZ Biztonsági Tanácsa;Iszlám Állam (IS);

2015-12-22 06:34:00

Népirtás Szíriában

Az Iszlám Állam gyilkosságait népirtásnak kell minősíteni. Ezt javasolta David Cameron brit miniszterelnöknek a londoni parlament hatvan képviselője. Közben Barack Obama amerikai elnök azt közölte, már kilencezer légicsapást hajtottak végre az IS ellen.

A londoni törvényhozás képviselői arra sürgették David Cameront, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsánál kezdeményezze: népirtásnak minősítsék az Iszlám Állam által elkövetett rémtetteket. A BT múlt pénteken egyhangúlag fogadott el határozatot Szíria kapcsán, amely az országban való rendteremtés menetrendjét rögzíti. A levél aláírói szerint a gyilkosságok elkövetőit bíróság elé kell állítani és meg kell büntetni. Az Iszlám Állam szisztematikusan gyilkolt meg vallási kisebbségeket, köztük iraki és szíriai keresztényeket, ezideket. Utóbbi kisebbség beszámolói alapján az ENSZ is azt gyanítja, hogy az IS népirtást hajthatott végre.

A dzsihadisták Irak és Szíria más részeit is megtisztították a kisebbségektől. A levél aláírói emlékeztettek arra, egyértelműen alátámasztható, hogy az IS egyházi vezetőket is kivégzett, tömegesen ölt és kínzott meg embereket, de a túszejtés is gyakori fegyvereseinél, amikor nagy összeget követelnek az elrabolt személyért. Gyakori az is, hogy a más vallásúakat az iszlám hitre kényszerítik. Emellett lerombolják a templomokat, kolostorokat, megsemmisítik a temetőket és más vallási objektumokat, elveszik a keresztények vagyonát.

Barack Obama amerikai elnök a közszolgálati National Public Radióban kijelentette, bár nyitott a republikánusoknak a kormányzat Iszlám Állammal kapcsolatos bírálataira, a jobboldali párt elnökjelöltjei a semmilyen alternatívát sem kínáltak az IS-szel szembeni küzdelemben. „Amikor azt kérdezzük tőlük, mégis mit tegyünk ehelyett, nem adnak választ” – közölte. Megemlítette, hogy az amerikaiak kilencezer légicsapást hajtottak végre az IS ellen, több települést is sikerült visszafoglalniuk a szélsőségesektől, köztük az iraki Szindzsart. A Pew Research Center felmérése szerint az amerikaiak 37 százaléka támogatja Barack Obama stratégiáját az iszlám szélsőségesekkel szemben, 57 százalék viszont ellenzi, ami a legrosszabb érték hivatalba lépése óta.

Egy tanulmány szerint Szíriában akkor sem sikerül kiirtani a szélsőséges iszlamista ideológiát, ha katonai erővel legyőzik az IS-t. A terrorszervezet soraiban csak Szíriában 65 ezren harcolnak – állapította meg a Vallási és Geopolitikai Központ tanulmányában. A szíriai lázadók hatvan százaléka iszlamista, több mint a fele pedig szalafista, amely az iszlám szélsőséges ága. Az Iszlám Állam mellett 15 olyan csoport létezik, amelytől nem áll távol az iszlám fundamentalizmus. Közéjük tartozik egyebek mellett az al-Kaida helyi ága, a Dzsabhat al-Nuszra, a Szaúd-Arábia által is támogatott Dzsais al-Iszlam, továbbá az Ahrar al-Sam.

A tanulmányt végző kutatóintézet Tony Blair volt miniszterelnök alapítványához tartozik. A szervezet tanácsadója, Ed Husain kifejtette, az IS elleni esetleges katonai győzelemmel még nem sikerül eltüntetni a föld színéről az iszlamizmust, mint fogalmazott, egy ideológiát nem lehet bombákkal megsemmisíteni. A dokumentum szerint stratégiai hiba csak az IS elleni harcra koncentrálni, mert fegyveresei más szalafista csoportokhoz csatlakozhatnak, s Szírián kívül más államokban is támadásokat hajthatnak végre. Arról nem is szólva, hogy a helyi lázadócsoportok számára nem az IS legyőzése jelenti a prioritást. Kilencven százalékuk szerint a legfontosabb a Bassár el-Aszad rezsimje elleni győzelem, s csak 38 százalékuk szerint az Iszlám Állammal szembeni diadal. A mérsékeltnek nevezett 70 ezer lázadó között mintegy 19 ezerre tehető a szalafisták száma.