Egyre szorultabb helyzetbe kerül az Irak és Szíria jelentős részét uralma alatt tartó Iszlám Állam (IS) terrorszervezet. A fokozódó nyugati és orosz légicsapások súlyos vesztességeket jelentettek számára: elveszítették a megszállt területek 40 százalékát, valamint az ellenőrzésük alatt álló szíriai és iraki olajkitermelés infrastruktúrájának 90 százalékát az intenzív légicsapásoknak köszönhetően. A terrorcsoport eddig becslések szerint mintegy 500 millió dollárra tett szert az olaj feketepiaci eladásaiból, és további dollármilliókhoz jutott zsarolásokból, emberrablásokból. Anyagi forrásainak megcsappanása azonban előbb-utóbb harci teljesítményét is befolyásolni fogja, lebombázott fegyverraktáraik készletét nehéz lesz pótolniuk.
Tegnap hajnalban az iraki hadsereg és a kormányzatot támogató, zömében síita törzsi milíciák megkezdték a Bagdadtól alig 60 km-re fekvő stratégiai fontosságú város, Ramadi ostromát és egészen a város központjáig nyomultak előre. Közben az amerikai vezetésű katonai koalíció bombázta a dzsihadisták állásait, a város közelében négy fegyverraktárat semmisítettek meg. Ramadit idén májusban foglalták el a dzsihádisták, az iraki kormányerők már egy hónapja próbálják elvágni utánpótlási útvonalaikat. A terrorcsoport egyre inkább beszorult a városba, de a körbevett mintegy 300 fegyveres iszlamista elbarikádozta magát, és a végsőkig küzd. A civil lakosságot pedig élő pajzsként használja. A kormányerők már hétfőn felszólították a lakókat, hogy hagyják el a települést, mert megindítják az ostromot, de a terroristák nem engedik elmenekülni őket.
Ha sikerül visszafoglalni Ramadit a terrorcsoporttól az akár fordulópontot jelenthet az IS elleni harcban. A terrorcsoport még mindig Irak területének egyharmadát tartja ellenőrzése alatt, uralja még a második legnagyobb várost, Moszult és a Ramadihoz közeli, a korábbi iraki -amerikai háborúból elhíresült Faludzsát is. A bagdadi kormányzati becslések szerint 72 órán belül felszabadítják Anbár tartomány székhelyét, Ramadit. Háled al-Obeidi iraki védelmi miniszter még az ostrom előtt azt mondta, hogy az iraki hadsereg a nemzetközi koalíció támogatásával még év vége előtt visszaveszi a teljes ellenőrzést a város felett. Amennyiben ez sikerül, tovább nyomulhatnak a kormányerők a megszállt területen.
Tizenegy feltételezett terroristát tartóztattak le tegnap Bosznia-Hercegovina fővárosában, Szarajevóban. A hatóságok még négy férfit keresnek, akik információik szerint kapcsolatban állnak szélsőséges iszlamista szervezetekkel, többek között az Iszlám Állammal is. A rendőrség összehangolt akciót indított felkutatásukra, mert a gyanúsítottak az ügyészség szerint terrorcselekményekre bujtottak fel és toboroztak embereket. A gyanú megalapozottnak bizonyult, a házkutatások során olyan tárgyi bizonyítékok kerültek elő, amelyek az Iszlám Állammal való kapcsolatra utalnak. Nem hivatalos információk szerint az elfogottak között van a boszniai feltételezett terroristacsoport egyik vezetője is. Bosznia-Hercegovinában tavaly fogadták el azt a törvényt, amely tiltja a részvételt külföldi harcokban, ennek ellenére Szíriában több száz bosznia-hercegovinai állampolgár harcol a szélsőséges felkelő csoportok soraiban.