A Párbeszéd Magyarország (PM) szerint nonszensz, hogy az Orbán-kormány egy 2015. szeptemberi, méltatlanul alacsony színvonalú tanulmánnyal próbálja alátámasztani a 2014-ben aláírt bővítési szerződéseket. A paksi bővítést mindvégig kritizáló párt szerint a kormány.hu oldalon kedden este megjelent csaknem 100 oldalas tanulmány inkább az ellenzők álláspontját támasztja alá, mintsem a kormányét. Legalább kétszeres áramár-növekedés és 60 éven át elképzelhetetlenül magas kihasználtság kell ahhoz, hogy a paksi bővítés valaha is megtérüljön – ez derül ki a kormány által megrendelt „független” tanulmányból. A PM szerint az immár a kormányoldalon sem vitatott tényekből egyetlen logikus következtetés adódik: a bővítési beruházást nem szabad megvalósítani.
A Miniszterelnökség szerint az értékelés tételesen reagál a megtérüléssel kapcsolatosan korábban harmadik felek által publikált kritikákra, amelyek "félrevezető módon azt sugallják, hogy az új atomerőművi blokkok megépítése nem lenne gazdaságos". A nemzetközi bankház következtetése ezzel éppen ellentétes: Paks II. megtérülő beruházás, "jó üzlet Magyarországnak" - írták közleményükben. Vélhetően emiatt döntött úgy a Miniszterelnökség, hogy nyilvánosságra hozza az általuk megrendelt, a Paks II. beruházás független gazdasági értékelését, amelyet a nemzetközi Rothschild bankház készített. A kormány az elemzés eredményeit Margrethe Vestager versenyjogi biztosnak is megküldte.
A Rothschild bankház elemzi a piaci áramárak várható alakulására ható tényezőket. Ez alapján megállapítja, hogy számottevő áremelkedés várható a villamos energia piacán, aminek következtében az új blokkok önköltségi áránál magasabb piaci árakra lehet számítani. Így Paks II. bevételei elegendőek lesznek minden költség fedezésére - vonja le a következtetést a Miniszterelnökség.
Aszódi Attila hasonlóan, bár kissé óvatosabban fogalmazott a tegnap reggeli tv-műsorban. Elmondta még, hogy a környezetvédelmi engedélyezés már az utolsó szakaszban jár, akár néhány héten belül megkaphatja a projekt a hozzájárulást. Az Európai Bizottsággal még vita van a versenyjogi, illetve közbeszerzési ügyekben, ám a kormánybiztos úgy vélte, hogy a 2016-os év elegendő lesz a rendezésükre.