A hatóságok vizsgálják a kormányt és a Fideszt célpontként megnevező állítólagos Anonymous-videót - írta a Magyar Idők és a Népszabadság is. "Minden terrorfenyegetést komolyan kell venni, még az olyanokat is, amelyeket egyes hírek szerint az Anonymous-csoport tehetett közzé nemrég az interneten" - fogalmazott a kormánypárti lapnak Tuzson Bence. A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár hozzátette: amennyiben bebizonyosodik, hogy komoly a csoport szándéka, a kormány meghozza a szükséges óvintézkedéseket.
Az Anonymous szervezetének évek óta van magyar Facebook-csoportja is, ahol ez áll: "Az Anonymous vagyunk. Felhívjuk a figyelmet a visszaélésekre. Igazságot, igazságosságot, egyenlőséget és szólásszabadságot akarunk. A cenzúra, a vállalati kapzsiság és a korrupció ellen vagyunk. Hatalomváltást akarunk! Rengetegen vagyunk. Nem felejtünk, Nem bocsátunk meg. Számíts ránk!" Mivel azonban az Anonymousról, annak tagjairól és szerveződéséről szinte semmit sem tudni, egyáltalán nem biztos, hogy ezt az oldalt valóban az Anonymous üzemelteti, lehet hogy csak egy szimpatizáns, de akár egy egyszerű tinédzser is lehet mögötte. A csoportnak ugyanakkor egyes feltételezések szerint magyar tagjai is vannak, például a magát pr0f_srs néven nevező cracker, aki magára vállalt egy houstoni vízműbe történt korábbi informatikai behatolást is - van, aki szerint egy Magyarországon élő főiskolai hallgató, és köze lehet az Anonymoushoz.
Közveszéllyel fenyegetés gyanújával nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda annak az emailnek a feladói ellen, amelyben az Anonymous nemzetközi számítógépes kalózszervezet ismert álarcát viselő férfi hadat üzent a Fidesznek és Magyarország kormányának. A Btk szerint: „Aki a köznyugalom megzavarására alkalmas olyan valótlan tényt állít, híresztel, vagy azt a látszatot kelti, hogy közveszéllyel járó esemény bekövetkezése fenyeget, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a közveszéllyel fenyegetés a köznyugalmat súlyosan megzavarta."
A Népszabadságnak eközben Bencsik Balázs azt mondta, fenntartásokkal kezeli a támadást bejelentő videót. A Nemzeti Kibervédelmi Intézet vezetője szerint már tudják, honnan küldték a Daily News Hungarynak írt levelet, erről azonban a rendőrségi nyomozás érdekében nem árult el részleteket. A lap szerint a Nemzeti Kibervédelmi Intézet eddig semmi jelét nem tapasztalta annak, hogy támadás készülne az állami informatikai rendszerek ellen. Bencsik szerint azonban komolyan veszik a fenyegetést és értékén kezelik, ezért a szükséges mértékig megerősítették a kormányzati rendszerek informatikai védelmét.
Eközben a Terrorelhárítási Központ (TEK) társadalmi kapcsolatok osztálya közölte: az úgynevezett Anonymous-csoportnak tulajdonított videóval kapcsolatban a TEK is lefolytatja az ilyenkor szükséges vizsgálatokat. Megírtuk: a feljelentéseiről ismert, fideszes Tényi István bejelentést tett a rendőrségen, amiben az áll, hogy a vonatkozó rendelkezések alapján az ügy kivizsgálását, szükség esetén - a TEK bevonásával - nyomozás megindítását, az esetleges elkövető felkutatását, illetve a bűncselekmény gyanújának megállapítását kéri. A ügyben tett intézkedésekről tájékoztatást is kért Tényi, aki levelét közvetlenül a TEK-nek is benyújtotta.
Mint ismert, a napokban egy videoüzenet tanúsága szerint az Anonymous-csoport megfenyegette a Fideszt. A Daily News Hungary című portál szerkesztőségi e-mail címére 2015. december 24-én étkezett meg az Anonymous levele, amelyet változatlan formában közölt az oldalán 2015. december 25-én. "A levélben nem csatolt videóüzenet volt, hanem a levélben található YouTube linket osztottuk meg az olvasóinkkal, amelyet december 23-án töltöttek fel a videómegosztó oldalra, és jelenleg is mindenki számára elérhető. Természetesen a magyar hatóságokkal mindenben együttműködünk, és a továbbiakban is arra törekszünk, hogy a legismertebb magyarországi angol nyelvű hírportálként Magyarországgal és a külföldön élő magyar közösségekkel kapcsolatos hírekről tájékoztassuk olvasóinkat" - közölte a Daily News Hungary.
A videón az Anonymous hackercsoport (legalábbis magukat így nevezték) "háborút hirdetett" a Fidesz és a kormány ellen, mert szerintük a kormány "diktatúrát épített ki", rosszul bánt a kisebbségekkel és a "déli határon épült kerítéssel kizárta a menekülteket". A két és fél perces kisfilmben a hackerszervezet egyik állítólagos tagja maszkban arról beszél, hogy már régóta figyelik a magyarországi történéseket és elégedetlenek az események menetével. Szerintük Magyarországon nincs sajtószabadság, tombol a cenzúra és a diktatúra, továbbá az ország "önjelölt királya" 175 kilométeres kerítéssel megállította a menekülteket. Ahogy fogalmaz, személyesen Orbán Viktor provokálja a homoszexuálisok és másféle kisebbségek, így kiemelten a cigány kisebbség közösségét. Mindezért együttesen az Anonymous háborút hirdet Orbán és a "Fájdesz" ellen - folytatja rossz kiejtéssel az ismeretlen, majd a magyar miniszterelnököt azzal fenyegeti meg: figyelik az autóját, de még a "mosógépét" is, és nem árt, ha tudja, hogy az Anonymous mindenhol ott van, láthatatlan, nem bocsát meg és nem felejt, miközben a magyarok között is számos sejtje van.
A videót ugyanakkor nem a csoport hivatalos YouTube-oldalára töltötték fel, hanem a csak néhány felvétellel rendelkező Anonymous Ops-ra. Az Anonymous hivatalos Facebook- vagy Twitter-oldalán sincs hír arról, hogy a csoport a Fidesz támadására készülne. Ugyanakkor, mivel az Anonymousnak feltételezhetően nincs központi irányítása, inkább egymástól távoli, azonos célokat a zászlajára tűző csoportokról van szó, nem kizárt, hogy mégis komoly fenyegetésről van szó. Ráadásul az Anonymous-csoport tagjai korábban már többször megtámadtak magyar kormányzati oldalakat, egyszer még az Alkotmánybíróság honlapját is, de az elkövetőket akkor feljelentés alapján elfogták. Eközben már 2011-ben is Twitter-üzenetben fenyegette meg Magyarországot az Anonymous finnországi csapata, de a nemzetközi csoport korábban a médiatörvény kapcsán is fenyegetőzött már hackertámadásokkal, azonban akkor nem került nyilvánosságra olyan incidens, amelyet bizonyítottan kapcsolatba lehetne hozni a szervezettel.
Az eddigi tevékenység, a kinyilvánított célok és a fenyegető üzenet alapján elképzelhető, hogy a csapat kormányzati, államigazgatási intézmények ellen indít majd támadást, de nem azért hogy megbénítsa őket, hanem inkább azért, hogy onnan a média és az emberek figyelmét felkeltő, érzékeny információkat tartalmazó dokumentumokat, adatokat szivárogtasson ki. Szakértők szerint, ha a közzétett fenyegetés hiteles, most is az állami, avagy kormányzati weboldalak lehetnek érintettek, kérdés, nemzetbiztonsági okokból titkos információk is nyilvánosságra kerülhetnek-e így, valamint hogy az adat-, illetve kiberbűnözés nevezhető-e terrorizmusnak, ahogyan most a kormányzati kommunikáció igyekszik beállítani. Az Anonymous ugyanis sokszor csak megkeresi a legvédtelenebb célpontokat és nyilvánosságra hoz érzékeny adatokat, majd Twitter-csatornáján elbüszkélkedik az esettel, ezzel úgymond alakítja a belpolitikai eseményeket, ám teszi mindezt az adatnyilvánosság érdekében.
Kérdéses az is, hogy amennyiben állami, illetve nemzetbiztonsági szempontból kiemelt adatbázisok szenvednének támadást, az más szempontból veszélyeztethetné-e - mondjuk egy ideiglenesen blokkolt hálózattal - az ország biztonságát. A legnagyobb kérdés mégis az: a magyar internetbiztonsági szakembereknek mennyi esélyük lenne egy esetleges támadás során, hiszen az Anonymous a világ legvédettebb számítógépes rendszereinek működését is képes volt már megbénítani. A csapat annak idején megszerezte például a Fox tévécsatornától az ottani X-Faktorra jelentkezők teljes névsorát és adatait, hozzáfért a Sony teljes belső infrastruktúrájához, feltörte az FBI egyik weboldalát, és egy hozzá köthető biztonsági céghez is behatolt, ráadásként pedig az amerikai szenátus webszerverét is kompromittálta, az arizonai rendőrséghez is bejutott, majd túlterheléses támadással megbénított több online játékot.
Modernkori "Robin Hoodok" lennének
Az Anonymous, bár van félhivatalos weboldala, valójában egy teljesen decentralizált, nevek és arcok nélküli szerveződés, amely 2003-ban a 4chan fórumoldal egyik csoportjából indult ki. A nemzetközi csoport több, egymástól független sejtből áll, és a világ számos országában vannak aktivistái. Elkülönültségük ellenére összehangolt akciókat hajtanak végre; ezek többnyire nagy port kavarnak, és több országban is a nyakukon vannak a titkosszolgálatok. Tevékenységüket leginkább az angol "hacktivism" kifejezéssel lehet körülírni: olyan emberekről lehet szó, akik képesek különféle, hackerek által használt módszerek alkalmazására, amelyekkel lebéníthatnak weboldalakat, megfertőzhetnek szervereket, de akár teljes szervezet működését is komolyan hátráltathatják.
Az Anonymous csapatát nem lehet egyszerűen jó fiúknak beállítani, ennél ugyanis sokkal árnyaltabb a helyzet. Kőbe vésett ideológiájuk nincs, de a tagok a szabad véleménynyilvánítás és az internet korlátozhatatlanságának hívei, politikai álláspontjuk kifejezésére pedig csoportok vagy országok webes megjelenéseit, kommunikációját teszik használhatatlanná. Legalábbis próbálkoznak vele, mert állításuk szerint képesek komoly zavarokat okozni, míg a másik oldal rendre ennek az ellenkezőjét bizonygatja. A szerveződésre jellemző, hogy afféle modern "Robin Hoodként" próbál meg fellépni, az állampolgárok vélt érdekeit képviselve. Elsősorban az elnyomó hatalmakat, s állami szerveket érintik fenyegetéseik, a másik lehetséges célpont lehet a pénzügyi szektor - a "bankellenes" tüntetéseket szervező Occupy mozgalommal az Anonymous egyértelműen szimpatizál. Jellegzetes szimbólumuk a fej nélküli embert ábrázoló logó, illetve a Guy Fawkes-t ábrázoló maszk, amelyet legtöbben a V, mint Vendetta (vagy Vérbosszú) című filmből ismernek. Guy Fawkes egy angol katolikus összeesküvő-csoport tagja volt, amely 1605-ben kitervelte a lőporos összeesküvés néven ismert merényletkísérletet I. Jakab király ellen, amiért kivégezték.