A masszív metángázömlés - amelyet máris az amerikai történelem legnagyobb gázömlésének minősítenek - szakemberek szerint környezetvédelmi katasztrófával fenyeget. A Porter Ranch melletti gáztározóból október óta ömlik a metángáz de az illetékes gázszolgáltató vezetői szerint jövő áprilisig nem is sikerül megállítani a gázömlést.
"Nagy erővel tör fel és hihetetlen mennyiségben. S egyáltalán nem sikerül fékezni" - nyilatkozta a The Washington Post munkatársának Tim O'Connor, az amerikai Környezetvédelmi Alap kaliforniai direktora. Legalább kétezer lakást és a környező iskolákat kiürítették már, s még legalább ötezren várnak az evakuálásra. A Breitbart News jelentése szerint egy bíró éppen a napokban rendelte el, hogy a károsult családokat havi 8500 dolláros összeggel kompenzálják, egészen a gázömlés elhárításáig. A gáztározó vezetői ugyan azzal nyugtatják az ott élőket, hogy a szivárgó gáz nem jelent halálos veszedelmet, de a környéken élők máris mérgezéses tünetekkel kínlódnak, például fejfájással, szívproblémákkal, szédüléssel, a szervezet motorikus rendszerének működési zavaraival.
A gáztározó vezetői nem tudják pontosan meghatározni, hogy mi is az oka e nagyarányú gázszivárgásnak, hol a hiba a rendszerben, és eddig minden próbálkozásuk a gáz "megállítására" kudarcot vallott. Hétfői hírek szerint a szakemberek most olyan megoldással, cementtel való betöméssel próbálkoznak majd, mint amilyet a Mexikói-öbölnél a BP Deep Horizon katasztrófájánál alkalmaztak, 2010-ben. A Porter Ranch-i gázömlést egyébként a 2010-es Mexikói-öbölbeli olajkitörés óta a második legnagyobb természeti katasztrófának minősítik.
A gázömlés helyszínét meglátogatta Erin Brockovich, környezetvédelmi aktivista is (akiről film készült Julia Roberts főszereplésével), és arról számolt be újságíróknak, hogy önmagán is észleli a mérgezéses tüneteket.
A metán a földgáz fő alkotórésze, de előfordul kisebb mennyiségben, a kőolajban is – mondta lapunk megkeresésére Bodnár Ferenc katasztrófa szakértő, aki szerint az ilyen típusú gázzal több probléma is akad. „A metán egy klímagáz, ami által bármilyen fagyott talaj olvadásnak indulhat, a levegővel keveredve (bizonyos koncentrációban) robbanóelegyet alkot, s a legfontosabb, hogy mérgező” – mondta. A kiömlő gázt ki lehetne nyerni ugyan a levegőből, de ehhez speciális műszerekre és tömérdek pénzre lenne szükség. Ugyanakkor megnyugtatott, hogy a kontinensünkön és hazánkban élőknek nem kell aggódnia, a gázömlés „már a baleset 50 kilométeres körzetén kívül sem okoz semmilyen veszélyt”. Hazánk sokkal inkább a másodlagos hatásoktól tarthat. Ha a felfelé tartó légáramlat következtében nagy mennyiségű metángáz száll fel, akkor burkot alkot, megakadályozva a hő távozását a légkörből (üvegházhatást hoz létre). Összesűrűsödve, a napsugarakat sem engedi át, és nagymértékben károsítja az ózon réteget - mondta.
Bodnár Ferenc véleménye szerint az amerikai eset komoly iparbiztonsági kérdéseket is felvet. Egy fúráskor gyakran szabadul fel metángáz a Földből, amire a szakembereknek fel kellett volna készülniük. Ezt ők nyilvánvalóan elmulasztották, ezért történhetett meg a baj – fűzte hozzá.
Lapunk megkereste az ügyben a Greenpeace magyarországi szervezetét is, hogy megtudjuk, mégis mivel érdemes számolni egy ilyen baleset után. Hunyadi Réka, a szervezet munkatársa tájékoztatott: lapunk kérdéseit elküldték az illetékes amerikai kollégáknak, a válasz megérkezésére azonban várnunk kell.