Dárdai Pál;Storcz Botond;Thomas Doll;Bernd Stock;

2015-12-30 07:00:00

Főszerepben a válogatott irányítói - Az év edzői

Idén is „megválasztjuk” az év legjobb sportembereit, akik megannyi szép pillanatot szereztek nekünk a 2015-ös esztendő folyamán. Jóllehet igyekszünk pártatlanok lenni, engedtessék meg nekünk, hogy bizonyos esetekben „hazahúzzon a szívünk”. Összeállításunkat a tíz legjobb edzőjével folytatjuk. Talán ez a legszubjektívebb kategória az összes közül. Éltünk is e lehetőséggel: elsősorban fociedzőket választottunk, s két olyat is Dárdai Pál és Bernd Stock személyében, akik nagy szerepet játszottak abban, hogy labdarúgó nemzeti tizenegyünk kijutott a franciaországi Európa-bajnokságra.

Massimiliano Allegri

Az olasz bajnokság „menetrendszerű” megnyerése mellett Allegri edző azzal dobott igazán nagyot az idén, hogy a Bajnokok Ligája döntőjébe kormányozta a Juventust. Nagy szó ez, ugyanis az itáliai klubok mintha kissé lemaradtak volna a spanyolok, a németek és az angolok mögött, már ami a nemzetközi elit vetélkedését illeti. A 2014-ben a Milantól – amellyel 2011-ben megnyerte a Serie A-t - érkező szakvezető nagyon összerakta a „zebrákat”, jelentős szerepe van abban, hogy ismét európai topcsapatként illik említeni őket. A most futó idény rajtjánál ugyan csúnyán beragadt, ám október vége óta zsinórban hét bajnokit nyert meg a társaság, így már ott lohol az Inter, Fiorentina, Napoli trió mögött. Biztosak lehetünk benne, hogy Allegri, a nagy stratéga a Bayern München elleni BL-nyolcaddöntőre is kieszel valamit.

Dárdai Pál

Ha összeszámolnánk, a magyar sajtó melyik edzővel foglalkozott a legtöbbet a 2015-ös évben, biztosak lehetünk abban, hogy Dárdai Pál kerülne az élre. Sokan valóságos nemzeti tragédiaként élték át, hogy júliusban, a magyar válogatott helyett a Hertha BSC szakmai munkájának irányítását választotta. Dárdai volt az első, aki hosszú idő után visszaadta a hitet a magyar szurkolóknak, aztán ő is távozott. S milyen jól tette. A Herthánál igazi sztár lett. Együttese harmadik helyen zárta az őszi szezont a két nagy, a Bayern és a Dortmund mögött, s nyolc pontra van a negyventől, amit a magyar szakember a bajnokság előtt minimális célként meghatározott. A német kupában is állva maradt a Hertha, így még mindig van esély arra, hogy megvalósuljon a magyar tréner álma, s összejöjjön a kupadiadal. Dárdai a munkában hisz, de látni azt is, mennyire kiválóan ért a játékosok nyelvén. Nem lepődnénk meg, ha egyszer egy nagycsapat kispadján kötne ki.

Thomas Doll

A Fradi szurkolói számára mindig fájdalmas, ha a zöld-fehérek vereséget szenvednek a nagy rivális Újpesttől. Különösen szívszorító lehet számukra, ha ez az utolsó fordulóban történik, hiszen jó ideig nincs is lehetőség a javításra. Thomas Doll mégis megérdemli, hogy az év legjobb trénerei között emlegessék, mert a Ferencváros kiváló őszi szezont tudhat maga

mögött. 19 forduló után nyolc pontot veszített, ami önmagáért beszél. Európában ennél jobb mérleget csak a görög Olimpiakosz (15 forduló után) és a Bayern München (17) mondhat magáénak. Miközben azonban ez a két együttes már hosszú évek óta uralja hazája labdarúgását, a Ferencvárosnál nem is hét, hanem 11 szűk esztendőről lehet beszélni, az együttes 2004-ben nyert utoljára bajnoki címet. Az éledezés komoly jele volt azonban a 2015-ös kupagyőzelem. A Fradi ma már kiemelkedik a mezőnyből, nagy iramot diktál, látható, hogy a német tréner nem tűri a lazsálást. Doll mindig rendkívül sportszerűen nyilatkozik, e tekintetben is tanulhatna tőle sok magyar szakember.

Luis Enrique

A Real Madrid és a Barcelona egykori labdarúgója egyszerre kapott könnyű és irgalmatlanul nehéz feladatot 2014 májusában: azt a katalán sztárcsapatot bízták rá, amelyet az ugyancsak „zöldfülű” elődje, Josep Guardiola korábban csúcsra járatott. A Barcának minden évben trófeákat kell nyernie, és Luis Enrique ebben az évben ennek szellemében tevékenykedett. A 45 éves szakember nemcsak, hogy egységet teremtett a csapaton belül, hanem megreformálta az egyre többet kritizált, szép lassan unalmassá és eredménytelenné váló tiki-taka stílust. A Messi, Suárez, Neymar trióval fémjelzett alakulat gyorsan, pontosan, szórakoztatóan és rendkívül hatékonyan szerepelt az idén, a spanyol bajnokság és kupa mellett bezsebelte a Bajnokok Ligáját, az Európai Szuperkupát, majd a klubvilágbajnoki címet is. Enrique a hosszú távú futó- és triatlonversenyek szerelmese, a tökéletes kondíció nyilvánvalóan alapkövetelmény számára – és ez meg is látszik a Barcelona teljesítményén.

Kiss László

Remek évet zártak a magyar úszók, s velük együtt Kiss László szövetségi kapitány is. A kazanyi vizes világbajnokságon hazánk 10 (3 arany, 3 ezüst, 4 bronz) medált gyűjtött, ezzel az éremtábla 8. helyén végzett, s megduplázta a barcelonai vb-n elért eredményt. Az oroszországi teljesítményt is felülmúlták úszóink a netanyai rövidpályás Európa-bajnokságon. Izraelben tizenegy arany-, három ezüst- és egy bronzéremmel tértek hazai a válogatott, emellett pedig, két világcsúcsot és öt Európa-csúcsot is megdöntött. A decemberi kontinenstorna volt mindenidők legeredményesebb világversenye. Kiss László 1999 óta irányítja a nemzeti csapatot. Olyan kiválóságokkal dolgozott együtt, mint Egerszegi Krisztina, Kovács Ágnes, Hosszú Katinka, Czene Attila, Gyurta Dániel vagy Cseh László.

Todd McLellan

Nyilván örök vitatéma, mi lett volna akkor, ha az Aranycsapat kispadján nem Sebes Gusztáv ül, hanem bárki más. Sokak szerint a sikerek nélküle is jöttek volna, talán az 1954-es vb döntőjében a vb-t is megnyertük volna, Hogy jön ez ide? Nos úgy, hogy a kanadai hokiválogatott is sztárok sorából áll, amelyik tönkreverte ellenfeleit a tavasszal megrendezett hoki vb-n. Bár nem tudhatjuk, hogy a hokis zsenik hogyan szerepeltek volna edző nélkül, de igazságtalanok lennénk, ha az összeállításban nem szerepelne Todd McLellan, a válogatott trénerének neve. Nem kétséges, remek edzőről van szó, aki válogatottbéli megbízatása előtt minden idők legsikeresebb trénere volt a San Jose Sharksnál. Kanadában azonban a válogatott másodrendű jelentőségű a klubcsapatokkal szemben, ezért McLellan örömmel mondott igent májusban, az Edmonton Oliers felkéréssére. Nem is csoda. átmenetileg az NHL történetének legjobban fizetett edzője lett évi 3 millió dollárral.

Claudio Ranieri

Való igaz, hogy a Leicester City semmit sem nyert a 2015-ös évben, mégis az, amit az olasz tréner az együttessel művelt, önmagáért beszél. Azzal a csapattal, amely tavaly a 14. helyen végzett 38 forduló után, 41 ponttal, ami hattal volt több annál, mint amit a Championhipbe kiesett Hull City szerzett. Igaz, ezt egyáltalán nem tartották sikertelen szereplésnek, hiszen az együttes a 2013-2014-es szezonban került vissza a legjobbak közé. Most azonban arra is esélyes, hogy megnyerje a bajnokságot, vagy legalábbis olyan nagyok előtt végezzen, mint a Manchester City, a Tottenham, a Manchester United, vagy a Liverpool. Ranierit 2015 nyarán nevezték ki edzőnek, s egyszerűen csodát tett a Leicesterrel. A támadó, Jamie Vardy megtáltosodott, ontja a gólokat, a kanadai táblázatot pedig vezeti Riyad Mahrez, aki 2014-ig még a gyenge francia középcsapatban, a Le Havre-ban rúgta a labdát. Természetesen korai lenne még azt állítani, hogy a Leicester biztos bajnokesélyes lenne, de az együttes eddigi szereplése önmagában is csodaszámba megy.

Bernd Storck

Vékony jégen táncolt Storck edző, hogy az év „lúzereként” emlegessék, vagy a vállát veregessék, amiért 1972 után Európa-bajnoki szerepléshez segítette a magyar futballválogatottat. Az 52 esztendős német kalandos körülmények közt kötött ki a „nagycsapat” kispadján, hiszen a nyári világbajnokságon még a korosztályos nemzeti

csapatot vezette. Különösebb eredmény nélkül, miként a korábbi állomáshelyein sem állítottak szobrot neki a stadion előtt. A történet alighanem sokak előtt ismert: Dárdai Pált visszarendelte a Hertha, nagy meglepetésre Storck ugrott be a helyére, s bár a mieink játéka továbbra sem idézte a spanyol, vagy a német válogatottét, a Norvégia elleni pótselejtező mesésen alakult, így: jövőre irány Franciaország! Tegyük hozzá, ahogy haladtunk előre az időben, mind inkább „sültek” Bernd Storck meglátásai: Oslóban az „ő embere”, Kleinheisler László szerezte a győztes gólt, a visszavágón pedig Priskin Tamás csatába küldése bizonyult nyerő húzásnak.

Storcz Botond

A háromszoros olimpiai bajnok kajakos, Storcz Botond vezetőedzőként is rendkívül sikeres. A magyar kajak-kenu válogatott nagyszerű teljesítményt nyújtott a milánói olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. A honi küldöttség három arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal zárta az olaszországi viadalt, emellett 15 kvótát szerzett, s ezzel túlszárnyalta a londoni ötkarikás

részvételt. Az angol fővárosban tizennégyen képviselték Magyarországot. Az első Európa Játékokon is remekeltek a sportág képviselői. Hazánk érmetermelésének a felét a kajak-kenusok „lapátolták” össze. A mingacseviri versenypályán ötször harsant fel a magyar Himnusz, emellett pedig ötször a dobogó legalsó fokára állhattunk. Storcz 2008 óta irányítja a válogatottat, az ő vezetésével számtalan magyar sikert könyvelhetett el a sportág. 2011-ben és 2014-ben is az év magyar szövetségi kapitányának választották.

Shane Tusup

Aranyos párost alkot Hosszú Katinka és edzője, Shane Tusup, aki nem mellesleg a kiváló úszónő férje. Az amerikai tréner 2012 szeptemberében vette át az Iron Lady irányítását, s azóta szárnyal Hosszú. Négy normál medencés és hat rövidpályás világbajnoki cím, három Eb-győzelem és 13 rövidpályás kontinenssiker, emellett pedig számtalan világkupa-diadal. A sikerben oroszlánrészt vállalt Shane, aki új edzésmódszert dolgozott ki Katinkának. A monoton tréningek helyett versenyekre jár az Iron Lady, így sokkal jobban tudja gyakorolni a versenyszituációkat, és az intenzitás is magasabb. Ráadásul olyan vetélytársak ellen méreteti meg magát, akik ellen itthon nem tud medencébe csobbanni. A 27 éves tréner – első külföldiként – 2013-ban és 2014-ben is átvehette az év edzőjének járó kitüntetést.