forint;növekedés;2016;pénzügyi mutatók;

2016-01-02 06:22:00

Mire számíthatunk idén?

A 2016-os év is bőven tartogat meglepetéseket a gazdaság terén. A növekedésben visszalépés várható, mert az EU-s források átmenetileg nem fűtik a gazdaságot. A jegybanki kamatemelés egyelőre nem valószínű, ám a Fed kamatemelései hatással lehetnek a hazai pénzpiacokra is. A forint helyzete továbbra sem ível felfelé az euróval szemben, a dollárral szemben is veszíthet erejéből. Nem lesz könnyű év.

A kormányt magabiztossá tették, hogy az ország egyensúlyi, pénzügyi mutatói jók így a múlt évhez hasonlóan már tavasszal a parlament elé terjeszti a 2017-es költségvetést. Hogy jól teszi-e, arról megoszlanak a vélemények, mert éppen a számítások alapját adó jövő évi gazdasági növekedés megítélésében és mértékében leginkább bizonytalanok az elemzők. Abban egyetértenek, hogy jócskán csökken a 2015-höz képest, és abban is, hogy a növekedés nagyban függ az EU-s forrásoktól. Mivel az uniós pénzekből jövőre alig-alig csordogál hozzánk, 2,2-2,3 százalékos GDP-bővülést tartanak reálisnak a gazdaságkutatók. Mint a GKI Gazdaságkutató találóan írja: nem a magyar reformok működtek, hanem a beáramló euró milliárdok.

A szerény növekedés mellett idén gond lehet a beruházásokkal is. 2017-től a jelenlegi uniós költségvetési ciklus programjai már elkezdhetik éreztetni hatásukat, így ismét lendületesebb lehet a bővülés. Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint is a beruházások mutatója negatív lehet, legjobb esetben is stagnálás várható. Ebben közrejátszik az is, hogy a vállalkozások körében nagyon alacsony a hitelfelvételi kedv. A növekedés "hajtóereje" a belső fogyasztás erősödése lehet - tette hozzá.

Nagy várakozásokat fűz a kormány a lakásáfa-csökkentés és a teljes otthonteremtési támogatási rendszer bevezetéséhez is, amelytől jelentős beruházásösztönzést és növekedést vár. Összességében továbbra is lassulás várható az építőipari ágazatban, az év egészében az építőipar mindössze 3-4 százalékos többletet érhet el – mondta a K&H elemzője. A kormányzati intézkedések, a hitelezés élénkülése miatt ugyan javulhatnak a számok az épületépítések terén, de az alacsony bázis miatt kiugró bővülés itt sem várható.

Több külföldről érkező hatás is veszélyt jelenthet a hazai gazdaságra: A Volkswagen-botrány tovagyűrűző hatásai hosszú távon negatívan hathatnak a magyarországi VW beruházásokra és termelésre. Emellett a kínai és feltörekvő piaci lassulás is áttételesen - főként Németországon keresztül -, ronthatja a magyar gazdaság teljesítményét.

A Magyar Nemzeti Bank alacsony kamatszintjének több évre “beígért” tartását meghiúsíthatja ha a Fed kamatemelése "kiszívja" az úgynevezett forró pénzeket, likviditást a feltörekvő piacokról. Habár a magyar gazdaság külső pénzügyi sérülékenysége az elmúlt években sokat mérséklődött, még mindig számottevő adósságállomány van külföldi hitelezőknél. Ha ők hátat fordítanak a magyar kötvényeknek, a forint gyengülése lehet annyira szélsőséges, hogy még az árfolyamra kevésbé érzékeny MNB is a kamatemeléshez nyúlhat – közölte a K&H Bank lapunkkal. Emellett egy 2011 óta tartó gyengülő trendben áll az euró/forint árfolyam, és 2016 is egy olyan év lehet, amikor ebben a sávban folytatja a mozgást a devizapár – egészítette ki a jövendölést Balogh Balázs, az XTB Partners vezető elemzője.

A nemzetközi hitelminősítők esetleges - idei évre várt - felminősítése erősítheti a forint árfolyamát. Ezzel ellentétes hatása lehet az amerikai jegybank ez évre tervezett négy kamatemelésének, amelyek erősíthetik a dollár árfolyamát, amelynek forinthoz mért árfolyama akár 300 forint fölé is kerülhet - tette hozzá Németh Dávid.

Várhatóan 2015-ben az átlagos infláció 0 százalék körül lesz, ettől kezdve azonban pozitív tartományba kerül a pénzromlás. A várakozások szerint éves átlagban 1,9-2 százalék közelében lehet az infláció, az év végén pedig 2,5 százalékot is elérhet elsősorban a lakossági fogyasztás, illetve az esetleges olajár- és üzemanyagár-emelkedés miatt.

Az elemző szerint az inflációt felfelé húzza majd az is, hogy a minimálbér 111 ezer forint lett, mivel keresletnövekedés okozhat. A munkanélküliségi rátát a jövőben is javítja a közmunkaprogram, a versenyszférában is kedvező változás várható. Összességében a munkanélküliségi ráta a 6 százalék körüli szintet közelítheti. Nem csak a minimálbér növekszik a 2016-os évben, de a nyugellátások és több más ellátás összege is 1,6 százalékkal nő januártól. A rokkantsági járadék jövő januártól érvényes havi összegét 34 475 forintban állapították meg. ez utóbbiak keresletösztönző hatása azonban elhanyagolható.

Milliók számára hozhat megkönnyebbülést a bevallási rendszer reformja, az, hogy szimplább jövedelem-összetétel esetén a személyi jövedelemadó bevallását idén mintegy 1,6 millióan, jövőre pedig már mindenki az adóhivatalra bízhatja. Egy százalékponttal csökkent az szja-kulcsa, emiatt módosul a különböző kedvezmények számítása is. Ugyanakkor szigorodik az adóregisztrációs eljárás, és csak két évig igényelhető vissza az áfa. EU-s nyomásra újra van pálinkaadó – párlatadójegy formájában –, s a vadon gyűjthető termények értékesítése után is kell adózni – írja a HVG.

Amit magunk után hagyunk 2015-ben…
- Január 1-jével megkaptuk a megyei matricákat és több lett a fizetős útszakasz
- Februárban fény derült a Buda-Cash brókerház "kettős könyvelésére", a rendőrség és a felügyelet is lépett
- Márciusban a Quaestorral folytatódtak a brókerbotrányok, később vasárnapi boltzár borzolta a kedélyeket
- Áprilisban megkezdte működését az állami közműcég, és még kavargott a Questor-ügy
- Májusban már benyújtották a 2016-os költségvetést
- Júniusban elfogadták a magáncsőd törvényt
- Júliusban másfél év után megalakult a jegybank felügyelőbizottság,
- Augusztusban Demján Sándor a TriGránit Holding ingatlanainak eladásával megkötötte az év ingatlanüzletét
- Szeptemberben robban a Volkswagen dízel-hamisítási botránya, a tejtermelők Brüsszelben tüntettek az alacsony felvásárlási árak miatt
- Októberben a Andy Vajna és Simicska Lajos TV2-ért való küzdelmét kísérhette figyelemmel az ország
- Novemberben megkezdődtek a földárverések, az Unió kötelezettségszegési eljárást indított a paksi atomerőmű bővítése miatt, új közbeszerzési törvény született
- Decemberben megkezdte kamatemeléseit a Fed, döntés született a minimálbér-emelésről