Berki Krisztián;Póta Georgina;Bernd Storck;olimpiai kvalifikációs torna-világbajnokság;

2016-01-04 06:56:00

Berki-baki, Hamilton-csúcs

Hagyományainknak megfelelően felidézzük a nemrég búcsúzó esztendő legérdekesebb sporteseményeit, külön kiemelve a magyar versenyzők teljesítményét. Akadtak szép pillanataink, és olyanok is, amelyekre nem szívesen emlékszünk. Lássuk, mi történt tavaly októberben!

Sokk. Dráma. Döbbenet. Ilyen és ehhez hasonló címekkel tálalták a lapok a fájdalmas tényt, hogy Berki Krisztián lólengésben lemaradt a glasgow-i olimpiai kvalifikációs torna-világbajnokság szerenkénti döntőjéről, így elveszítette esélyét a riói szereplésre. A tornász 11. lett kedvenc számának selejtezőjében - a riói kvótához a dobogóra kellett volna állnia. A háromszoros világ- és hatszoros Európa-bajnok Berki a végzetes baki utáni nyilatkozataival ugyanakkor ismét „klasszisteljesítményt nyújtott”, magyarázatok és kifogások keresése helyett leszögezte, noha háromból két olimpiáról lemaradt, mégis szerencsésnek érzi magát, mert amit tornászként elérhetett, azt elérte, hiszen londoni aranyérmével megkoronázta a pályafutását.

Ha már itt tartunk, a sportág kvalifikációs szisztémája minősíthetetlen, a versenyzőknek lényegében egyetlen, 90 másodperces lehetőségük van arra, hogy bizonyítsák, ott a helyük az olimpián. A 30 éves Berki Krisztián roppant sportszerűen azzal sem takarózott, hogy márciusban megműtötték a vállát, először szeptember közepén, az országos bajnokságon versenyzett újra, de nem tudta hibátlanul bemutatni a gyakorlatát, így a döntőtől visszalépett. Később a szeptember végén rendezett szombathelyi Grand Prix-n sem indult, így Skóciában először lépett a szerhez újra versenykörülmények között. Az eredmény ismert…

Akárcsak az – és ezek már sokkal örömtelibb események -, hogy Póta Georgina a román Elizabeta Samara oldalán női párosban ezüstérmes lett a jekatyerinburgi asztalitenisz Európa-bajnokságon, Kiss Norbert pedig még erre is rátett egy lapáttal, s megnyerte a kamionosok kontinenstornáját. A szombathelyi versenyző - aki az egész idényben nagy fölényben volt a riválisokkal szemben – a sorozat spanyolországi állomásán is a leggyorsabbnak bizonyult az időmérő edzésen, majd rajt-cél győzelmet aratott az első futamon, ezzel behozhatatlan előnyre tett szert az összetett pontversenyben.

„Hogy tökéletes idény volt-e? Nyilván nem, úgy meg végképp, hogy én mindenben képes vagyok hibát találni, mert szerintem csak így lehet folyamatosan fejlődni. Ettől függetlenül azonban nagyon büszke vagyok a csapatra és arra, ahogy végigcsináltuk ezt a szezont, hogy minden versenyhétvégén a legjobbak voltunk, és most megszereztük a második Európa-bajnoki címet" – mondta a harminc esztendős Kiss.

Kevesebb örömük lehetett az év csúcseseményében a magyar amatőr ökölvívóknak. Már az sem volt a legkedvezőbb előjel, hogy mindössze két versenyző jutott el a dohai olimpiai kvalifikációs világbajnokságra, az pedig szinte K. O., hogy az 52 kilós Csóka Nándor és a 75 kg-ban szereplő Harcsa Zoltán már a selejtezőben búcsúzott. A ringbeli kudarc a tornát követően jókora verbális ütközetet indított el: a honi boksz meghatározó alakja, az amatőrként és profiként is maradandót alkotó Kovács István számtalan fórumon „gyomrozni” kezdte a sportágat – szerinte a szakadék felé - irányító Csötönyi Sándort.

A Kokónak becézett egykori világklasszis egyebek mellett „nemzetközi szélhámosnak”, az eredménytelenség első számú okozójának nevezte az elnököt, mire ő perrel fenyegette a gyalázkodó bajnokot. Csötönyi hozzátette, az októberi kudarc ellenére bízik benne, hogy a magyar ökölvívás legalább két versenyzővel képviselteti magát a 2016-os riói olimpián.

Reménykedhettünk a magyar futball-válogatott évtizedes bravúrjában (Európa-bajnoki szereplés) is, annak ellenére, hogy az októberi két selejtező felemás eredményeket hozott. Ugyan a Feröer elleni budapesti meccset 0-1-ről sikerült megfordítani Böde Dániel két élményszámba menő találatával, három nappal később Pireuszban másfél óra alatt értelmetlenné vált az utóbbi időben sűrűn hangoztatott „a magyar csapat szépen megtanult védekezni” megállapítás. A sorozatot Pintér Attila szövetségi kapitánnyal kezdő, majd Dárdai Pállal folytató piros-fehér-zöld társulat (2-1-es és 3-2-es előny után) immár a német Bernd Storckkal szenvedett 4-3-as vereséget Görögországban. Öröm az ürömben, hogy a zakó nem osztott, nem szorzott, a mieink megcsípték a pótselejtezőt érő harmadik helyet, így izgatottan várhattuk a norvégok elleni ütközetet…

A labdarúgásnál maradva, Bogdán Ádám – a Ligakupában – megmutatta magát az angol Liverpool nagycsapatában, míg válogatottbeli csapattársáról, Nikolics Nemanjáról a lengyel Legia Warszawa szurkolói zengtek ódákat. Nem is csoda, hiszen a Székesfehérvárról érkező támadó októberben is ipari mennyiségben termelte a gólokat, hogy mást ne mondjunk, a Górnik Zabrze ellen (október 4.) duplázott, míg a Cracovia Kraków-val szemben mesterhármast ért el (okt. 18.). A Bajnokok Ligájában az angol Arsenal érdemelhette ki a „hónap csapata” címet, ugyanis csodák csodájára a harmadik fordulóban 2-0-ra verte a megállíthatatlannak hitt, az ellenfeleit a legtöbbször tönkreverő Bayern Münchent.

A brit szurkolóknak a száguldó cirkuszt figyelve is volt okuk az ünneplésre, ugyanis a hónap végén, az Amerikai Nagydíjon aratott győzelmével Lewis Hamilton – a Mercedes pilótájaként - harmadszor is felült a Forma-1 trónjára.