Magyar György;Simicska Lajos;MAHIR Cityposter;hirdetőoszlop;

2016-01-04 06:00:00

Háborúban az oszlopokkal

Lopás, rongálás, önbíráskodás gyanúja miatt már feljelentést tett a Mahir Cityposzter Kft., amely ma kártérítési, illetve birtokháborítási pereket indít a főváros ellen. Erről Magyar György, a Mahir jogi képviselője beszélt lapunknak azt követően, hogy a Fővárosi Közgyűlés döntése nyomán szombaton elkezdték elbontani a cég hirdetőoszlopait. Az oszlopokat a Mahir tegnap pótolta ugyan, de az ügyvéd szerint nem utcai utóvédharcokkal kell rendezni az ügyet, hanem jogi úton.

Újakkal pótolta tegnap a Mahir Cityposter Kft. azokat a hirdetőoszlopokat, amelyeket a főváros szombaton távolított el. A cégnek szerződéses kötelezettségei vannak a hirdetőikkel szemben, amelyeket teljesíteni kell, de ha nincs oszlop, nincs hirdetés. A kárenyhítési kötelezettségük miatt kell ezeket visszaállítani, a többletköltségeket pedig a fővárosra terhelik - mondta lapunknak Magyar György. A Mahir Cityposter jogi képviselője szerint a Simicska Lajos érdekeltségében álló céget senki nem értesítette arról, hogy az év első napjaiban elkezdik lebontani az oszlopokat, ahogy arról sem tudtak, hogy a bíróság az ideiglenes intézkedés iránti kérelmüket még decemberben elutasította.

"Valami csúnya dolog történt" -fogalmazott az ügyvéd. Magyar nem érti ugyanis, hogyan tudhatott a fővárosi közgyűlés fideszes többsége a bíróság döntéséről, miközben arról mostanáig a felperest, azaz a Mahirt nem értesítették. Ráadásul az elutasításról az egyik portál is beszámolt, a cég azonban nem fellebbezhetett az ellen, hiszen még nem kézbesítették a határozatot. Csak belső információkból értesültek a bíróság december 16-i elutasításáról. A közgyűlés kormánypárti tagjai viszont vélhetően a határozat ismeretében hívták össze karácsony előtt azt a rendkívüli ülést, ahol kimondták, a Mahirnek december 31-ig el kell távolítania a több mint 700 reklámoszlopát. Ha addig ezt nem teszi meg, akkor azokat a cég költségére el fogják végeztetni - állt a fővárosi döntésben.

"Olyan ez, mint a Tanú című filmben, előbb van ítélet, mint tanúvallomás" - fogalmazott a cég jogi képviselője. A bíróság ugyanis állítólag azért utasította el a Mahir kérését arra vonatkozóan, hogy tiltsák el a fővárost a közgyűlés döntésének végrehajtásától, mert véleménye szerint a bontással a céget nem éri anyagi kár. Magyar viszont ennek az ellenkezőjét állítja, amit be is akar bizonyítani. Ma 600 millió forintos igényt jelent be a fővárosnak, illetve a cég nevében azt is kéri, hogy a bíróság tiltsa el a károkozót a veszélyeztető magatartástól és adjon megfelelő biztosítékot a kárra.

Az ügyvéd arra is figyelmeztetett, az idevágó elutasítás nem azt jelenti, hogy szabadon lehet bontani, hanem azt, hogy a per előtt a bíróság nem állítja le az ilyen munkát. "Ha valakit kilakoltatnak, mert nem fizet lakbért, azt sem teszik bírói határozat és végrehajtási záradék nélkül. Az oszlopok esetében azonban nem volt ilyen" - fogalmazott. Magyar szerint a Mahir jogosan próbálta őrző-védő céggel megakadályozni a bontást, hiszen ha valaki leszakítja a másik válláról a táskát, a megkárosított a rabló után rohanhat és elgáncsolhatja, hogy visszaszerezze, ami az övé. Küzdhet a vagyonáért, "jogos önhatalommal élhet" a Ptk szerint, s a Mahir Cityposzter Kft. ezt teszi. A cég emellett ma birtokháborítási pereket is indít. Ahány oszlopot a főváros eltávolíttatott, annyi birtokháborítás történt és annyi kártérítést kérnek - tájékoztatta lapunkat.

Ugyanakkor Magyar szerint nem utcai utóvéd harcok révén kell rendezni a dolgot, hanem jogi úton. "Vegyük le erről az ügyről a politikát és a személyes ellentéteket" - fogalmazott, hozzátéve, meg kellene vizsgálni, hogyan alakulhatott ki az az anarchikus állapot, amiben bírói végzés nélkül, önkényesen hajtanak végre egy határozatot. Ezt önbíráskodásnak, rongálásnak hívják, ezért a Mahir három büntetőfeljelentést is tett: lopás, rongálás, és - amennyiben fellelhető a vagyoni igény - önbíráskodás gyanúja miatt.

Megírtuk: szeptember 30-án kezdődött az oszlopháború. A fővárosi közgyűlés akkor döntött arról, hogy szerződést bontanak a több mint 700 budapesti hirdetőoszlopot üzemeltető Mahir Cityposter Kft.-vel. A szerződést október 31-ével mondták fel, egyben felszólították a céget, hogy a rendkívüli felmondást tartalmazó értesítésben megjelölt időponttól számított hatvan napon belül távolítsa el a szerződés keretében telepített hirdetőoszlopokat. Az egyoldalú szerződésbontást a kormányoldal azzal indokolta, hogy a megállapodás súlyosan aránytalanul határozza meg a főváros jogait és kötelezettségeit, ezért felmerül a jó erkölcsbe ütközés miatti semmisség. Pedig 2006-ban a Fidesz segédletével írták alá a szerződést 621 hagyományos hirdetőoszlop, valamint 140 "le- és elfedő rendszerű hirdetőoszlop" felállításáról, amelyet a cég 25 éven át üzemeltethet. A megállapodásban a főváros vállalta, hogy az oszlopok 50 méteres körzetében nem engedélyez más számára reklámcélú tevékenységet, a Mahir pedig azt, hogy a nettó bevételének 15 százalékát, de legalább évi 45 millió forintot befizet az önkormányzatnak. A közgyűlés szeptemberben jött rá, hogy saját reklámoszlopokkal évente akár 73-125 millió forint közötti összegre is szert tehetett volna, a Mahir-Cityposter azonban nem sokkal fizetett többet a kötelezően előírt 45 milliónál. 2014-ben például 53 millió forintot utalt át, miközben az éves árbevétele meghaladta az 1,13 milliárdot.

A Mahir szerint a főváros egyoldalúan bontotta fel a szerződést, amihez nem lett volna joga, a 25 évre szóló szerződés ugyanis erre nem ad lehetőséget. Erről az álláspontjáról a Mahir még december 29-én levélben értesítette a fővárosi önkormányzatot és a bontást végrehajtó céget. Simicska cége ugyanis már ősszel sem törődött bele, hogy rácsapták az ajtót. Közölték, mivel mindig teljesítették szerződési kötelezettségeiket, nem tudják elfogadni a felmondást, ami szerintük "nyilvánvalóan jogszabályba ütközik, egyben bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúját is felveti". Akkor bejelentették, a felmondás kézhezvételét követően haladéktalanul megteszik a szükséges jogi lépéseket. A közgyűlési döntést meg is támadták, a per első tárgyalása január 11-én lesz. A közgyűlés fideszes tagjai eközben hívták össze azt a rendkívüli ülést, amelyen eldöntötték, ha kell, a Budapest Közút Zrt. leszerelteti az oszlopokat, amire 150 millió forintot különítenek el a költségvetésben. Lapunk az év végén városházi forrásból úgy értesült, egyelőre nem bontják el a hirdetőoszlopokat, és elképzelhető, hogy a közgyűlési döntés ellen indított per első, januári tárgyalásáig nem lép az önkormányzat. Ennek ellenére szombaton Budapest több pontján is eltávolították a Mahir oszlopait, tegnap pedig, amikor a cég ezek helyett újakat állított, válaszcsapásként a Budapest Közút az Üllői úton kezdte bontani a hirdetőoszlopokat. Akad, aki azt állítja, a fővárosi Fidesz erős emberei állnak az akció mögött.