Németország;fegyverexport;

Követelik a német fegyverexport leállítását

Nem ér véget egykönnyen a diplomáciai háborúskodás egykönnyen Szaúd-Arábia és Irán között azt követően, hogy szombaton több szunnita terrorista mellett a szaúdi királyságban lefejezték Nimr al-Nimr síita prédikátort. Rijád bejelentette, megszakítja a diplomáciai kapcsolatokat Teheránnal, s kiutasította az országból az összes iráni diplomatát. Egy nappal korábban iráni tüntetők rohamozták meg a szaúdiak teheráni nagykövetségét. 

Németországot is kínos helyzetbe hozta Szaúd-Arábia azzal, hogy szombaton kivégezte a síita ajatolláhot, amivel óriási felháborodást keltett a közel-kelet több országában. Rijád ugyanis a német fegyverek fontos felvevő országa. A két ellenzéki párt, a Zöldek és a Balpárt ezért azt követelte, hogy Berlin azonnal állítsa le a szunnita államba irányuló fegyverexportját. Claudia Roth, a német Bundestag alelnöke azt közölte, semmi köze sincs egy értékközpontú külpolitikának ahhoz, ha egy olyan országot segítenek fegyverekkel, amely a saját népét terrorizálja, saját honfitársait végzi ki, s semmiféle polgári szabadságjogot sem biztosít. Roth szerint a német kormány nem engedheti meg tovább a régió destabilizálását.

Hasonlóképpen foglalt állást a Balpártot irányító Bernd Riexinger, aki a Die Weltben felszólított arra, hogy a kormánynak mindennemű Szaúd-Arábiába irányuló fegyverexportját le kell állítania.

A német kormányzat 2015 első félévében 3,5 milliárd euró értékben exportált fegyvereket, ebből 178,7 milliónyi jutott Szaúd-Arábiába.