Orbán Viktor;TV2;adásvétel;Andy Vajna;Simicska Lajos;Fonyó Károly;

TV2: Fonyóék nem engednek

Úgy tűnik, végső leszámolásra készül Orbán Viktor korábbi kebelbarátjával, Simicska Lajossal. A Fidesz egykori gazdasági háttéremberét ugyanis sorozatban érik a csapások az év első napjaiban: nemcsak Andy Vajna filmügyi kormánybiztos jelentette be: sajátjának tekinti a TV2-t, de a Mahir Cityposter Kft. fővárosi hirdetőoszlopai körül is iszapbirkózás alakult ki. A Simicska-kör minden esetben jogi úton igyekszik érvényesíteni igazát, ám a kormányoldalt mindez mintha hidegen hagyná.

Nem érkezett meg a TV2 Csoport vételára a TV2 Media Holdings Kft-hez, és a Fonyó Károly tulajdonolta vállalat hozzájárulását sem kérték a jogerős cégbírósági adatok megváltoztatásához - reagált Óvári Győző miután Andy Vajna Magyar Broadcasting Co. Kft.-je még vasárnap délután közölte, a tranzakcióhoz szükséges engedélyek birtokában benyújtotta a változásbejegyzési kérelmét a cégbírósághoz, ezzel lezártnak tekinti a TV2 megvásárlását. A Fonyóhoz tartozó Megapolis Media Zrt. ügyvédje szerint a TV2 tulajdonjogának kérdése változatlanul a bíróságokon fog véglegesen eldőlni, ám ha a Magyar Broadcasting valóban kifizette a ProSiebenSat.1 (P7S1) követeléseit, akkor a jelzálogjog megszűnésével lényegesen gyorsabban lezárulhatnak a folyamatban lévő cégeljárások, és eldőlhet, kié a TV2. Hiszen a kintlévőségeik miatt eddig a németek jogszerűen szólhattak bele az ügyletbe.

Márpedig, ha Vajna valóban rendezte a tartozást, nem kevés pénzt kellett letennie az asztalra: novemberben az Átlátszó akadt rá a korábbi tulajdonosok, Yvonne Dederick és Simon Zsolt által a P7S1-el kötött zálogszerződés kivonatára, amely szerint a zálogjog 87,5 millió euró, vagyis mintegy 27 milliárd forint értékben terheli a TV2-t. A filmügyi kormánybiztos a Népszabadságnak elismerte, amiről már hetek óta cikkezett a sajtó: az állami tulajdonú Eximbank is hitelt nyújtott az üzlethez, ám állítása szerint "csak" piaci alapú kölcsönt kap, amelyet nem támogat az állam. Emellett Vajna azt tagadta, hogy az ügylettel hírbe hozott másik állami bank, az MKB is hitelezne neki. A Külgazdasági és Külügyminisztérium alá tartozó Eximbank 6,7 milliárdot kölcsönöz Vajnának, ő maga - állítólag - 2,5 milliárd forintos önerővel szállt be, tehát az üzletben részt vevő többi banknak legalább 20 milliárdot kellene hiteleznie. Az Exim mindvégig banktitokra hivatkozva titkolózott, még közérdekű adatigénylésünkre sem árulta el, ad-e hitelt Vajnának a TV2 megvásárlásához. Mindez azért volt érthetetlen, mert a közvélemény így is, úgy is értesült volna a kölcsönről, legkésőbb akkor, amikor bejegyzik az Exim jelzálogjogát a Magyar Broadcasting nyilvános cégadataiba. Hasonlóképp van ez a más, vélhetően állami bankoktól kapott hitelek esetében is, hiszen fedezetül kizárólag a csatornát tulajdonló cég szolgálhat.

Garancsit is segíti az Exim
Az állami tulajdonú Eximbank 52 millió eurót (16,5 milliárd forintot) hitelez Garancsi István érdekeltségeinek - derült ki azután, hogy a Market Asset Management Kft. és a River Dunainvest Kft. bejelentette: megvásárolta a Kopaszi-gátat is tulajdonló cégetA Válasz.hu által megnézett cégadatbázis szerint ugyanis az Eximbanknak 2015. december 1. óta zálogjoga van a Market Asset Managementen.
Egyébként a pénzintézet eredeti célja a magyar exportőrök megsegítése, de "bizonyos esetekben" foglalkoznak piaci alapú hitelezéssel is, ahogyan a TV2 kapcsán is történt. Garancsi, azaz Orbán Viktor jó barátja új tulajdonosként kötelezettséget vállalt arra: a Kopaszi-gát Parkot változatlan feltételekkel üzemelteti, ám az eddig használaton kívüli területeken lakó- és irodaövezet kialakítását tervezik.

A kormánybiztosnak a kölcsönök törlesztése mellett fent is kell tartania a csatornát, legfőbb célja pedig az, hogy nyereséges legyen az adó. Csakhogy Polyák Gábor erre nem lát elegendő piaci forrást, ám a médiajogász szerint, ha valóban Vajnához kerül a csatorna, a kormánynak minden eszköze megvan az anyagi támogatásra. "Az állami kommunikációs megrendeléseken felül a kabinet vélhetően a magánszektorban is azt fogja sugallni, hogy érdemesebb a TV2-n reklámozni, mint a konkurenciánál" - fogalmazott a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője. Maga Andy Vajna ugyan a Népszabadságnak azt mondta, nem számol a kormány által jó ideje visszatartott terjesztési díjjal, ám a médiajogász szerint ha a kormánybiztos házon belülre kerül, minden bizonnyal "már másnap" bevezetik a terjesztési díjat. Polyák emlékeztetett, hogy a korábbi tulajdonos Simon Zsolt is úgy kalkulált, hogy az évi nagyjából 6 milliárdos díjjal helyre lehetne tenni az évente 6-8 milliárd forintos veszteséget termelő TV2 anyagi helyzetét. "Persze ahogy a hiteleknél is, a finanszírozásba is beszállhat burkoltan az állam. Vajnáék a jövőről még óvatosan nyilatkoznak, de így pár éves távlatban nem lehetetlen nyereségessé tenni a csatornát" - tette hozzá.

Andy Vajna ugyan biztos a dolgában, ám a TV2 ügye mégis bíróságon dőlhet el. FOTÓ: Szalmás Péter

Andy Vajna ugyan biztos a dolgában, ám a TV2 ügye mégis bíróságon dőlhet el. FOTÓ: Szalmás Péter

Nemcsak az évek óta halmozódó veszteség, hanem az a kérdés is joggal felmerül, hogy melyik az a bank, amely hitelt adna egy peres ügyben álló üzlethez. Hiszen a kormánybiztos október 15-én jelentette be, hogy aláírta az adásvételi szerződéseket a TV2 Csoport és a CEE Broadcasting Limited Kft. megvásárlásáról, azonban Fonyó Károly erre reagálva még aznap közölte, már két nappal korábban megvette a csatornát egy elővételi opciót érvényesítve, melyet még 2013-ban, egy hitelügylet kapcsán kötött Simon Zsolttal és Yvonne Dederickkel. Így a Megapolis Media Zrt. feje szerint a tulajdonosok jogtalanul adták el a TV2-t Vajnának. Lapunknak korábban Óvári Győző is úgy nyilatkozott, elhúzódó jogvitára számítanak. Simicskáék legutóbb a Gazdasági Versenyhivatalt panaszolták be a bíróságon, mert szerintük a hatóság túl hamar adott zöld utat Vajnának az üzlethez, így pedig lehetetlen lett volna feltárni a kormánybiztos "valós üzleti érdekeltségeit", emellett több eljárási hibát is vétettek. Amennyiben a bíróság a Megapolisnak ad igazat, új eljárást kell lefolytatni.

A Class FM is kell Vajnának?
Nem tartom kizártnak, hogy Andy Vajna a Class FM-re is rátegye a kezét, persze nem azért, mert annyira égetően kellene neki egy kereskedelmi rádió - vélekedett Polyák Gábor a kormánybiztos azon, a Népszabadságnak elejtett félmondatára, hogy "jelenleg nem tervez" a Simicska Lajoshoz köthető rádió frekvenciájára pályázni. Ha ma még nem is, de a téma akár már idén napirendre kerülhet a kormánypárti médiabirodalomban, hiszen a Class FM frekvenciahasználati joga idén lejár.
"Ha a küzdelem már annyira eldurvult, hogy oszlopokat rendőri segítséggel vitetnének el, akkor minden bizonnyal a rádiópiacról is megpróbálják majd kifúrni Simicskát. Ám a médiatörvényt lehet úgy is értelmezni, hogy újra kell pályáztatni a frekvenciát, akkor pedig nem biztos, hogy a Class FM fog nyerni" - mondta a médiajogász aki szerint Vajna ugyan nem sokat konyíthat a rádiózáshoz, de biztos talál rá embert.
A Népszava még decemberben számolt be arról, hogy kizárták az egykori Roxy Rádió 96,4-es frekvenciájáért folyó versenyből Vajna egyetlen riválisát, így Radio Plus Kft.-je így egyedül versenyez. A Médiatanács ugyanis kizárólag ezt a - DJ FM néven sugározni kívánó - vállalkozást vette nyilvántartásba. Az Autórádió Műsorszolgáltató Kft. megtámadta a döntést, így Vajna csak a bírósági határozathozatal után, legkorábban február-márciusban kaphatja meg a fővárosi frekvenciát, s törhet be a rádiópiacra is.