Dmitrij Medvegyev;Marine Le Pen;Nemzeti Front;schengeni vívmányok;

2016-01-05 06:38:00

Változások a világban 2016-tól

A 2016-os év a változások esztendeje lesz – hangzott el múlt több újévi üzenetben. Több országban már január 1-től életbe léptek bizonyos fontos változások, így Észtországban, Svédországban, valamint a világ egy sor másik államában. Franciaországban elvehetik az állampolgárságát azoknak a kettős állampolgároknak, akiket terrorizmus miatt ítéltek el. Ezeket a januárban életbe lépett intézkedéseket szedtük egy csokorba.

Hollandia a soros elnök

Hollandia január 1-től vette át az Európai Unió soros elnöki tisztségét. Hollandia víziója szerint olyan Unió kell, amely megvédi polgárait, felelősségteljesen, s a klímavédelem szempontjait előtérbe helyezve valósítja meg az energiauniót, fellép a szabadságért, biztonságért, igazságosságért, illetve aktívabb külpolitikát folytat a nemzetközi színtéren. Hollandia már 12. alkalommal látja el az EU soros elnökségét, az Unió alapító tagja. Japán vette át a világ hét legfejlettebb országa, a G7 elnökségét, amely a világ GDP-jének 46 százalékát állítja elő. A G7 következő csúcstalálkozójának is Japán ad otthont. Európa kulturális fővárosa a lengyelországi Wroclaw és a spanyolországi, baszkföldi San Sebastian lett.

 Füstös ügyletek

Múlt pénteken, január elsején lépett életbe Indiában az a két hétig tartó rendelkezés, amely szerint Újdelhiben az autósok csak minden második nap használhatják gépkocsijukat. Az indiai főváros a világ egyik legszennyezettebbike. Korábban még sosem hoztak ilyen korlátozást a világ második legnépesebb államában, s a mostanit is egyelőre csak kísérletnek tartják. Azt a járművet, amely megsérti a döntést, 30 dolláros büntetéssel sújthatják. 2002-ben egyébként a helyi buszokat már kicserélték a környezetre kevésbé ártalmas járművekre, ám az intézkedés nem hozott döntő fordulatot a légszennyezettség javulása tekintetében. Sokak szerint a kéthetes próba sem hoz átfogó sikert.

Javítani kellene az üzemagyag minőségén, s a jórészt igen elavult gépjárműparkot is szinte teljesen ki kellene cserélni. A rendelkezés azért sem jelentős, mert amint egy helyi lap kiszámolta, annyi kivételt hoztak, hogy a gépkocsiállomány mindössze hat százalékát érinti.

Írországban 2002 óta tilos a dohányzás a munkahelyeken. 2016 januárjától a rendelkezést úgy szigorították, hogy tilos dohányozni azon gépkocsikban, amelyekben gyermekek is utaznak. Szakértők szerint egyórás dohányzás a gépkocsiban hasonló megterhelést jelent a tüdőnek, mint a tűzoltó számára a bozóttűz megfékezése négy-nyolc órán keresztül.

Kanada Ontario államában betiltották az úgymond gyermekbarát ízesítésű elektromos cigaretták forgalmazását. Nem adhatnak el továbbá elektromos cigarettákat 19 év alatti fiataloknak. Hawaii szigetén bárminemű dohánytermék eladása tilos a 21 év alattiak számára. Az amerikai Oregon államban pedig a munkahelyekre, éttermekre, nyilvános helyekre érvényes dohánytilalmat kiterjesztették az e-cigarettákra is.

Nincs több ingyenes szatyor

Egy a hollandok számára kellemetlen határozat lépett életbe január 1-től. Wilma Mansveld környezetvédelmi miniszter még februárban jelentette be a parlamentben: az üzletekben nem osztogathatják tovább az ingyenes műanyag szatyrokat. A döntést környezetvédelmi okokkal magyarázta, utalván arra, hogy egyetlen év alatt mintegy nyolcmilliárd műanyag szatyor keletkezik. Mint mondta, egy felmérés szerint a dánok 77 százaléka hajlandó fizetni a szatyrokért, vagy „alternatív megoldást” választana. A hollandiaihoz hasonló intézkedés lépett életbe Franciaországban is.