évforduló;terrorizmus;merénylet;Párizs;Charlie Hebdo;

2016-01-06 06:32:00

Párizs emlékezik

Egy hetes megemlékezés sorozattal tiszteleg Franciaország a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni terrortámadás és az azt követő túszdráma áldozataira. Francois Hollande államfő emléktáblát helyezett el az áldozatok emlékére, a lap véreskezű istent ábrázoló címlappal jelenik meg az évfordulón.

Holnap, január 7-én lesz egy éve, hogy egy francia iszlamista testvérpár, Serif és Said Kouachi megtámadta a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztőségét. A merénylet bosszú volt, amiért a lap Mohamed prófétáról közölt karikatúrákat.

A mészárlásban nyolc újságíró, egy vendég, egy biztonsági őr és egy rendőrjárőr vesztette életét. Az elkövetők utáni hajszával párhuzamosan újabb támadás történt. Lelőttek egy rendőrnőt, majd egy kóser boltot támadtak meg radikális iszlamisták, akik túszokat ejtettek és közülük négyet megöltek. A szerkesztőségre támadó testvérpárt szökés közben a kommandósok likvidálták, a bolti támadást irányító és a túszokat kivégző Amedy Coulibalyt szintén megölték a tűzharcban a biztonságiak.

A párizsi terror az egész világot megrázta, január 11-én egymilliós békemenetre került sor a francia fővárosban, amelyen számos állam- és kormányfő, köztük több muzulmán ország első embere is felvonult a terror ellen tiltakozva.

Franciaországban egész héten évfordulós megemlékezések lesznek. Tegnap Francois Hollande francia elnök és Anne Hidalgo párizsi főpolgármester emléktáblát helyezett el az áldozatok emlékére a szerkesztőségnél. Lelepleztek egy-egy emléktáblát a kóser bolt előtt, valamint azon a helyen is, a szerkesztőség közelében, ahol életét vesztette Ahmed Merabet rendőr, aki megpróbálta feltartóztatni a menekülő terroristákat. Merabet nemzeti színű koszorút is kapott kollégáitól, akik ugyancsak piros-fehér-kékkel a járdára festették, hogy „Je suis Ahmed”, azaz „Én is Ahmed vagyok”.

A Charlie Hebdo is emlékezik. A terrortámadás évfordulóján, holnap, címlapján egy véreskezű Istent jelképező, oldalán gépkarabélyt viselő, szakállas idős emberrel jelenik meg, azzal a felirattal, hogy “a gyilkos még mindig szökésben”. Az évfordulós lapszám 32 oldalas lesz. Laurent Sourisseau lapigazgató vezércikkben ír az átélt merényletről és úgy fogalmaz, az iszlám és más vallások fanatikus követői el akarták pusztítani a szatirikus magazint, amiért az "nevetni mert a vallásosokon". A Charlie Hebdo azonban életben marad, mert "soha nem akartuk még ennyire bezúzni azok arcát, akik a halálunkról álmodtak", szögezte le Sourisseau. Abdallah Zekri, a muzulmán vallás francia tanácsának felügyelete alá tartozó iszlámellenes cselekmények megfigyelő központjának elnöke máris jelezte, hogy az írást erőszakos hangvételűnek tartják, amely „nagyon sértő a vallásra nézve".

A különkiadás egymillió példányban jelenik meg.