Először a szeizmológiai intézetek hívták fel a figyelmet arra, hogy nagy erejű, a Richter-skála szerinti 5,1-es földmozgás rázta meg a Korea-félsziget északi részét szerda reggel. Később Phenjan azt állította, hidrogénbombával robbantott. Míg az atombomba esetén maghasadás, a hidrogénbombánál magfúzió következtében az atommag kötési energiája szabadul fel. A hidrogénbomba elnevezést az alapanyaga miatt kapta, hívják termonukleáris fegyvernek is, mivel a fúziós reakcióknál a láncreakció beindulásához rendkívül magas hőmérséklet kell – írja a Wikipedia.
Észak-Korea eddig mindhárom, 2006-ban, 2009-ben és 2013-ban végrehajtott nukleáris kísérletét plutóniumbombával hajtotta végre. Igaz, a 2013-as tesztnek semmi környezeti nyoma sem maradt, pedig az Egyesült Államok, Oroszország és Dél-Korea elemezte a robbantás következményeit. A négy közül a mostani volt a legnagyobb erejű. 2006-ban a Richter-skála szerinti 4,1-es, 2009-ben 4,5-ös, 2009-ben pedig 4,9-es erősségű lökéshullámokat észleltek Észak-Koreában.
A termonukleáris bomba bevetése – már ha tényleg arról van szó - új geopolitikai helyzetet teremt, hiszen ez pusztítóbb erejű és hatású, mint a hagyományos atombomba. Ezzel még instabilabbá válik a térség, s nemcsak Szöul és Phenjan viszonya válik ellenségesebbé, hanem Észak-Korea és Kína kapcsolata is. Bár továbbra sem várható, hogy Peking szakít a sztálinista állammal, az elhidegülés folyamata teljesen egyértelmű különösen azóta, hogy 2011-ben Kim Dzsong Un került hatalomra. Peking tegnap éles bírálattal illette Észak-Koreát az atomrobbantásért. Hua Csun-jing a pekingi külügyi tárca szóvivője felszólította Phenjant, tegyen eleget a nukleáris leszerelésre vonatkozó vállalásának, s ne tegyen olyan lépéseket, amelyek nyomán még rosszabbá válhat a helyzet. Hogy Kínának már egy ideje nagyon elege van „szövetségeséből”: 2013-ban megszavazta a Phenjan elleni büntetőintézkedéseket az ENSZ Biztonsági Tanácsában.
Pekingen kívül a világ számos állama elítélte a szerdai robbantást. Pak Gün Hje dél-koreai elnök kijelentette, hazája Észak-Korea minden provokációjára kemény választ ad, s együttműködik a nemzetközi közösségekkel azért, hogy „Phjenjan megfizessen a robbantásért”. Ezzel a sztálinista országgal szembeni büntetőintézkedések további kiterjesztésére utalhatott. Lim Szung Nam külügyminiszter-helyettes nyilvánvaló provokációnak nevezte a robbantást. Észak- és Dél-Korea hivatalosan ma is háborúban áll egymással, az 1950-53 közötti konfliktust nem zárta le békemegállapodás, csak fegyverszünetet kötöttek. Élesen elítélte a robbantást a japán kormány. „Ez komoly fenyegetést jelent országunk biztonságára nézve” – közölte Abe Sinzo miniszterelnök.
Philip Hammond brit külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy mindez az ENSZ határozatainak súlyos megsértését jelenti. A washingtoni külügyminisztérium szintén az ENSZ határozatok megsértésére utalt. Oroszország pedig a nemzetközi jog megsértésével vádolta Észak-Koreát. Az esettel az ENSZ Biztonsági Tanácsa is foglalkozott tegnapi rendkívüli ülésén. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a világszervezet határozatainak megtartását követelte Észak-Koreától.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár felszólította az észak-koreai rezsimet atomprogramjának azonnali felfüggesztésére. Ez a feltétele annak, hogy részt vehet a nukleáris leszerelési tárgyalásokon – tette hozzá.
A nukleáris robbantás időzítése abból a szempontból váratlan, hogy újévi üzenetében semmilyen utalást sem tett róla az ország vezetője, Kim Dzsong Un. Aligha írható a véletlen számlájára, hogy mindez két nappal a kis vezér születésnapja előtt történt. Nem kizárt, hogy a hadsereg vezetésének üzent: teljes egészében uralja az országot. Újra és újra felröppennek olyan hírek, amelyek szerint a tisztek nem fogadják el őt részben fiatal kora, részben megkérdőjelezhető hozzáértése miatt.
Az észak-koreai állami tévé „óriási sikernek” könyvelte el a robbantást, s boldog emberek arcát mutatta, akik lelkesen kiabáltak, amikor a hírt harciasan beolvasó hölgy megosztotta országgal-világgal a „történelmi” tényt. „A hidrogénbomba robbantásával a fejlett nukleáris hatalmak sorába léptünk” – mondta nagy hangerővel a hírolvasó. Azt is kifejtette, Phenjan sosem fog elsőként bevetni atomfegyvert. „Amíg az Egyesült Államok folytatja gonosz Észak-Korea-politikáját, nem hagyunk fel nukleáris programunk fejlesztésével” – közölte.
Ázsiában tegnap ha enyhén is, de estek a tőzsdék.