USA;Obama;fegyvertartás;fegyverlobby;

Barack Obama a fegyvertartással kapcsolatos kérdésekre válaszolt a fórumon FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/AUDE GUERRUCCI

- Obama védi akciótervét

Összeesküvés-elméletek terjesztésével vádolta a fegyverlobbit Barack Obama. Az amerikai elnök péntekre virradóra ritka lakossági fórumot tartott Virginiában, a George Mason egyetem kampuszán, védelmébe vette a fegyvervásárlás korlátozását célzó, kedden bejelentett elnöki intézkedéseit.

Utoljára 2012-es újraválasztási kampányában vállalkozott arra Barack Obama, hogy élőben válaszoljon a választók kérdéseire, a virginiai fórumot a CNN szervezte. A csatorna az NRA vezetését is meghívta volna a találkozóra, a fegyverlobbi befolyásos szervezetének vezetője, Chris Cox azonban nem fogadta el a meghívást, az elnöki fórummal egy időben a konzervatív FoxNews csatornán bírálta Obama intézkedéseit.

A demokrata elnöknek 2016 az utolsó éve a Fehér Házban, s eltökélte, hogy tenni próbál valamit azokban a fontos ügyekben, amelyek terén hivatali ideje alatt nem sikerült előrelépést elérnie. A tavaly decemberi kaliforniai terrortámadás nyomán határozott arról, hogy – mivel a republikánus többségű kongresszussal nem jut dűlőre, saját hatáskörében próbál tenni valamit azért, hogy a fegyverek ne kerüljenek rossz kezekbe. Obama sokszor elmondta már, elnökként egyik legfájóbb kötelezettsége, hogy havonta, szinte hetente kell kondoleálnia egy-egy ámokfutó mészárlás miatt. Ma is csak könnyes szemmel tudja felidézni a Sandy Hook általános iskolában történteket: 2012-ben 20 első osztályos kisdiákot és hat tanárt mészárolt le egy zavart elméjű fiatalember a connecticuti Newtownban. Obama akkor Joe Biden alelnököt bízta meg azzal, hogy vizsgálja meg, mit tehet a kormányzat, de azóta sem sikerült előrelépni.

Az elnök a hét elején a Fehér Házban ismertette akciótervét a fegyvervásárlás szabályainak megszigorítására. Az elnöki intézkedések között szerepel, hogy a jövőben csak engedéllyel rendelkező kereskedők adhatnak el fegyvert, s akár az interneten működnek, akár fegyverbemutatókon árusítanak, mindenképpen kötelesek vásárlóik háttérellenőrzésére. Loretta Lynch igazságügyi miniszter levelet írt a szövetségi államoknak, hangsúlyozva a bűnügyi háttérinformációk megosztásának fontosságát. Az FBI is dolgozik azon, hogyan tehetnék hatékonyabbá az ellenőrzéseket, várhatóan napi 24 órában kérhető lesz a háttérellenőrzés, s ehhez többszáz új szakértőt vesznek fel. Az alkohol, dohány, fegyver és robbanószer ellenőrzésekben illetékes hivatal (ATF) költségvetését is megnövelik, külön iroda létesül az illegális internetes fegyverpiac felderítésére. A fegyverkereskedőket kötelezik, hogy jelentsék be szállítás közben eltűnt, ellopott árujukat. A kormányzat további 500 millió dollárt szán a mentális betegségekkel küzdő emberek gyógykezelésére. A társadalombiztosítás mentális betegekkel kapcsolatos adatait is áttekintik a jövőben a fegyvervásárlók háttérellenőrzésénél. Az engedély nélküli fegyverkereskedők büntetési tételeit is megnövelik, öt évet és 250 ezer dollár büntetést kaphatnak. Bezárnák a kiskapukat, így a jövőben a vállalatok, intézmények fegyvervásárlásaira is kiterjednek a háttérellenőrzések.

Obama a csütörtök esti (közép-európai idő szerint péntekre virradóra tartott) fórumon is többször leszögezte, nem kérdőjelezi meg az amerikai alkotmány 2. számú kiegészítését, maga is hisz a szabad fegyvertartás jogában. „Mindenki egyetért azonban azzal, hogy meg kell előzni, hogy fegyverhez jussanak olyan emberek, akik másokra vagy saját magukra veszélyesek lehetnek” – mondta.

Mintegy száz főt hívtak meg a vitára, a fegyvertartás szigorításának hívei és ellenzői egyaránt szót kaphattak. Obama a vitában visszautasította, összeesküvés-elméletnek minősítette az NRA vádjait, mint mondta, a fegyverlobbi szervezete félrevezeti az embereket, amikor azt állítja, a kormányzat valójában be akarja tiltani a fegyverhasználatot, el akarja venni az emberektől a fegyvereket. Obama rámutatott, hogy több mint 350 millió fegyver van magánkézben az Egyesült Államokban. Obama elismerte, neki személyesen soha nem volt fegyvere.

Az elnök a The New York Times számára írt véleménycikkben is védelmébe vette programját. Obama hangsúlyozta, nem kampányol olyan demokrata jelölt mellett, aki nem támogatja a fegyverhasználat korlátozását.

Chris Cox, az NRA vezetője a FoxNews műsorában úgy nyilatkozott, nincs miről párbeszédet folytatnia Obamával. „Bármennyit is beszél a háttérellenőrzések fontosságáról az elnök, ettől nem leszünk nagyobb biztonságban” – mondta Cox. Az NRA megkönnyebbült az elnöki intézkedések hallatán, a kongresszus jóváhagyása nélkül az elnök valójában csak korlátozott lépéseket tehet a fegyvertartás szigorításáért.

Soha nem volt annyira rossz Észak-Korea és Kína viszonya, mint most. Kivált azután, hogy Phenjan negyedik nukleáris kísérletét is végrehajtotta. E tekintetben teljesen lényegtelen az, hogy a rezsim – ahogy maga állítja – a nagyobb erejű termonukleáris bombával hajtotta-e végre az atomkísérletet, vagy amint nemzetközi szakértők gyanítják, hagyományos nukleáris töltettel. Kína azonban nem engedi el Phenjan kezét, bár sok dobása már aligha lesz a kis vezérnek, Kim Dzsong Unnak.