USA;Phenjan;hidrogénbomba;

- Amerikai válasz Phenjan provokációjára

Az Egyesült Államok B-52-es bombázója vasárnap átrepült Dél-Korea felett. Washington a nukleáris fegyver szállítására is alkalmas hatalmas harci gép útjával válaszolt Észak-Koreának, amely azt állította, szerdán hidrogénbombával hajtott végre kísérleti atomrobbantást. Ez volt Phenjan negyedik nukleáris robbantása, szakértők azonban kétségbe vonták, hogy valóban termonukleáris fegyverrel hajtották-e végre a kísérletet. A demonstratív repüléssel jelezte Washington, hogy minden körülmények között kiáll szövetségese, Dél-Korea mellett.

Az amerikai B-52-es bombázó Guam szigetéről szállt fel és két harci gép, egy amerikai F-16-os és egy dél-koreai F-15-ös kísérte, alacsonyan szállt el Osan légibázis fölött, majd visszatért Guamra – jelentette be a Pentagon. A bázis mintegy száz kilométerre van az észak-koreai határtól. Az Egyesül Államok fontolgatja azt is, hogy egy nukleáris meghajtású repülőgéphordozót küld a koreai partokhoz, a jövő hónapban esedékes amerikai-dél-koreai közös haditengerészeti gyakorlatra. Az Egyesült Államok több mint 28 ezer katonát állomásoztat Dél-Koreában. A legutóbbi, 2013-as észak-koreai nukleáris robbantás után a Pentagon két B-2-es Lopakodó bombázót küldött Szöul melletti demonstrációként Dél-Koreába, Phenjan válaszul nukleáris támadással fenyegette az Egyesült Államokat.

Venezuelában farkasszemet néz egymással a kormányzat és az ellenzék. Beiktatták a december 6-án megválasztott új törvényhozást, amelyben a jobboldali ellenzéki pártok szövetsége, a MUD kétharmados többséget szerzett, s eltökélte, hogy a lehető leghamarabb megbuktatja a néhai Hugo Chávez helyébe lépett államfő, Nicolás Maduro „bolívari szocialista” rendszerét. Maduro elnök átalakította a kormányát, s saját embereivel tömte tele a legfelsőbb bíróságot, a taláros testület segítségével akarja semlegesíttetni az ellenzéki törvényhozás rendelkezéseit. Nagy kérdés, milyen szerepet játszik az éleződő konfliktusban a hadsereg.