Navracsics;Orbán;

- Navracsics szembemegy Orbánnal

Az irányított demokrácia létrehozásától intett a lengyel kormány közelmúltbeli lépéseivel kapcsolatban Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. "A lengyel kormány a választási győzelmét arra szóló felhatalmazásnak tekinti, hogy az állam érdekét a győztes párt akaratának rendeljék alá. Ez irányított demokrácia putyini módra, az európai politika veszélyes putyinizálása" - mondta a német szociáldemokrata politikus a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (F.A.S.) konzervatív német napilapnak, amely idézte Viviane Reding volt európai uniós biztost, jelenlegi luxemburgi európai parlamenti képviselőt is.

Az Európai Néppárt képviselőcsoportjába tartozó Reding a lapnak úgy fogalmazott: "a jogállamiság elleni támadás mindig az alkotmánybíróság elleni támadással kezdődik. Azután következik a média, előbb a közszolgálati, majd a kereskedelmi média. Ez a Putyin-Orbán-Kaczynski-logika". Akárcsak Schulz, Reding is elutasította a lengyel kormánynak a külföldi bírálatokra adott reakcióját, miszerint Európa beavatkozik egy ország belügyeibe.

A lengyel alkotmánybírósági reform, és az új médiatörvény bevezetése után − mindkettő heves tiltakozásokat váltott ki Lengyelországban és az EU-ban − az Európai Bizottság először alkalmazná a 2014 óta elérhető lehetőséget: az alkotmányosság mélyreható vizsgálatát fogja elvégezni Lengyelországban, „a jogállamiságot fenyegető rendszerszintű veszélyek kezeléseként". Bár a közvetlen kiváltó ok a közmédia átalakításáról szóló törvénymódosítás elfogadása volt, a faz.net cikke szerint a vizsgálat sokkal inkább az alkotmánybírósági átalakításra fog fókuszálni. A vitát január 13-án, a biztosok következő tanácskozásán rendezik meg.

A kérdés Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök kezdeményezésére került fel az ülés napirendjére, s akár büntetőintézkedések elrendelését is eredményezheti Lengyelország ellen. Péntek este az uniós biztosok stábjainak vezetőivel folyt egyeztetés, ami alapján látható, a biztosok egységes támogatói álláspontot fognak képviselni. A német lap külön kiemeli, hogy Navracsics Tibor, magyar biztos sem fogja blokkolni a folyamatot. Bár Navracsics Tibornak biztosként nem feladata, hogy tagállamok érdekében lépjen fel, hiszen az EB érdekeit kell szem előtt tartania, (és Juncker nemrég egyértelműen tette helyre egy Magyarországot érintő esetben, miszerint „nem képviselheti hazája érdekeit... nem védheti meg a kinevezését javasló kormány álláspontját"), ettől függetlenül érdekes a helyzet, hiszen a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor álláspontja egészen más. Orbán pénteki rádióinterjújában arról beszélt, hogy az EU-nak nem érdemes Lengyelországgal szembeni szankciókban gondolkodnia, mert ahhoz teljes egyetértés kell, márpedig Magyarország biztos, hogy nem fog támogatni semmilyen Lengyelországgal szembeni szankciót.

A miniszterelnök szóvivőjét, Havasi Bertalant az Index megkérdezte arról, hogy Orbán Viktor a pénteki nyilatkozata értelmében fel kíván-e lépni az eljárás ellen, illetve csalódott-e volt minisztere, Navracsics Tibor álláspontja miatt. A szóvivő azt válaszolta: ami pénteken elhangzott az a miniszterelnök és a magyar kormány határozott álláspontja, amit "természetesen nem befolyásolnak az Európai Bizottság illetve a biztosok nyilatkozatai." 

Levél Nagy-Britanniából
Egy Angliában élő magyar, Kiss Róbert (letegezve a miniszterelnököt) a Facebookon levelet írt Orbán Viktor kormányfőnek a "nagy migránsozós, cameron-smúzolós ügyben". "Az aktivistáid sokszor lemosogatóznak minket, rosszabb esetben hazaárulónak neveznek, akiknek kuss a neve, ha már lecserélték a gulyást a fish & chipsre. A másik oldalon pedig vannak azok, akikről ez az egész szól, a külföldi magyarok, jelen esetben az angliai magyarok... ezekhez az emberekhez – hozzánk – semmi közöd nincs...  - írja egyebek mellett levelében Kiss Róbert.

Barack Obama fehérházi személyzeti főnöke közölte tegnap, hogy az amerikai elnök egyik demokrata elnökjelöltet sem támogatja az előválasztások során.