Szíria;Nemzetközi Vöröskereszt;ENSZ Biztonsági Tanácsa;Stephen O’Brien;

2016-01-13 06:34:00

Humanitárius válság a szíriai Madajában

Legalább négyszáz embert kellene sürgősen kimenekíteni a szíriai Madaja városból egészségügyi okokból – közölte a humanitárius ügyekben illetékes ENSZ-főtitkárhelyettes, Stephen O’Brien. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa sürgős ülést tartott a Damaszkusz közelében lévő városban kialakult válsághelyzet ügyében.

A lázadók kezén lévő, 40 ezer lakosú Madajában az emberek ténylegesen éheznek, hétfőn tavaly október óta első alkalommal jutott be a világszervezet segélykonvoja a városba, mintegy 20 ezer ember egyhavi ellátására elegendő élelmiszerrel. Foah és Kefraja városokban is kritikus a helyzet, mintegy húszezren várták ott a segélyszállítmányt.

Az ENSZ, a Nemzetközi Vöröskereszt, a szíriai Vörös Félhold, és a World Food Programme 44 teherautóból álló konvoja hétfőn érte el Madaját. Gyógyszereket, takarókat, tisztálkodószerepet is vittek, s még éjszaka elkezdték az élelmiszer és a gyógyszerek szétosztását a BBC jelentése szerint. A város Damaszkusztól 25 kilométerre, a libanoni határtól mintegy 11 kilométerre fekszik, tavaly július óta próbálták visszavenni a szíriai kormányerők és a libanoni Hezbollah erői a lázadóktól. A bennrekedt emberek helyzete mára tarthatatlanná vált. Sokan a közösségi médián könyörögtek segítségért. A környéket elaknásították, ezért is volt rendkívül kockázatos a segélyszállítmányok elindítása.

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) humanitárius szervezet adatai szerint december eleje óta legalább 23-an haltak éhen. Egy másik aktivista szerint 41 halálos áldozatot szedett az éhség, az életben maradottak súlyosan leromlott állapotban vannak. A londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport adatai szerint a konfliktus kezdete óta több mint 6,5 millió ember kényszerült lakhelye elhagyására Szírián belül, 4,1 millió szíriai hagyta el az országot, több mint 310 ezren veszítették el életüket.

Putyin menedéket adna Aszadnak

Vlagyimir Putyin orosz elnök a német Bild című lapnak adott interjúja második részében kijelentette, ha úgy fordulna a helyzet, kész lenne Oroszországban menedékjogot adni Bassár el-Aszad szíriai elnöknek. Putyin szerint ez jóval egyszerűbben megoldható lenne, mint Edward Snowden, az amerikai NSA leleplezőjének befogadása volt. Az orosz elnök szerint ugyanakkor még túl korai erről beszélni. A szíriai válság megoldására felvázolt menetrend alapján először választásokat kellene tartani, s ha Aszad veszítene az elnökválasztáson, akkor sem biztos, hogy távoznia kellene Szíriából.

Putyin visszautasította azokat a nyugati vádakat, amelyek szerint az orosz légierő Aszad mérsékelt ellenzékét támadja elsősorban Szíriában, nem pedig az Iszlám Állam állásait. Oroszország szeretné elkerülni, hogy Szíria kormányozhatatlan országgá váljon, mint Irak vagy Líbia, mondta. Putyin kijelentette azt is, hogy Oroszország nem törekszik szuperhatalmi státuszra, mivel "túl drága és szükségtelen lenne."