Nemzetközi Atlétikai Szövetség;Thomas Bach;orosz atléták;doppingolás;Vitalij Sztyepanov;

2016-01-14 06:58:00

Kitálalnak a doppingról

A Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek (IAAF) már 2009-ben volt tudomása az orosz atléták tömeges doppingolásáról. Hírek szerint ez a megállapítás is szerepelhet abban a dokumentumban, amelyet ma hoz nyilvánosságra a WADA illetékes bizottsága az orosz doppingprogramról. Ez lesz a testület második jelentése a témában.

Az IAAF is kínos helyzetbe kerülhet a WADA illetékes bizottságának mai jelentésében. A nyomozók ugyanis megerősíthetik azokat a korábbi állításokat, amelyek szerint az IAAF eltussolta az orosz doppingeseteket, s azt, hogy a 2012-es londoni olimpián több vérdoppingeset is történt. A WADA 2015. november 9-én hozta nyilvánosságra az első jelentését az orosz doppingügyekről. A nemzetközi szövetség 2015. november 13-án ideiglenes jelleggel függesztette fel az orosz szövetség tagságát a súlyos vádak kapcsán, illetve azért, mert fény derült arra, hogy államilag támogatott doppingrendszer alakítottak ki.

A WADA illetékes testülete első jelentésében azt állapította meg, hogy Oroszországban széleskörű, szisztematikus doppingolás zajlik. Többek között minták tűntek el, eredményeket hamisítottak meg, és szakembereket, sportvezetőket, orvosokat vesztegettek meg. Emiatt szintén novemberben a WADA felfüggesztette a moszkvai, korábban általa akkreditált laboratórium működését, az IAAF pedig ezt követően - a WADA javaslatára - az orosz sportági szövetség tagságát. Az IAAF döntése azt jelenti, hogy orosz atléták nem vehetnek részt nemzetközi versenyeken - így az augusztus 5-től 21-ig tartó riói olimpián sem – mindaddig, amíg az orosz sport –, illetve sportági vezetés meg nem teszi a szükséges lépéseket a helyzet megváltoztatására. Hazai versenyekre nem vonatkozik a tiltás.

Az orosz doppingszövetség lebukásában nagy szerepe van az atléta Julija Sztyepanova és férje, az orosz doppingellenes ügynökség, a RUSADA egykori munkatársa, Vitalij Sztyepanov kiszivárogtatásainak, akik Moszkvában lényegében első számú közellenségnek számítanak. A házaspárnak meggyőződése, hogy a kemény intézkedések ellenére Oroszországban még mindig tömegesen használnak tiltott szereket. Mint mondták, nem bánták meg, hogy segítették a doppingellenes ügynökség munkáját. „Helyes dolgot tettünk. S ha szükség lenne rá, még egyszer megtennénk ugyanezt” – közölte Vitalij Sztyepanov a SID hírügynökségnek.

A házaspár – a személyes biztonsága érdekében – titkos helyen tartózkodik. „Időről időre kapcsolatba tudunk lépni családtagjainkkal. Tudják, hogy jól vagyunk, de ők sem ismerhetik rejtekhelyünket” – fejtette ki Sztyepanov. Hozzátette, felajánlotta a segítségét Vitalij Mutko orosz sportminiszternek, illetve a helyi atlétikai szövetségnek abban, hogy mindenben segíti az orosz sportélet tisztává tételét, ám választ mindez idáig nem kapott. Sztyepanovék kiszivárogtatásainak köszönhetően közölte a német ARD televízió 2014 végén leleplező dokumentumfilmjét.

A titokban rögzített kép- és hangfelvételek azt voltak hivatottak bizonyítani, hogy az államilag támogatott doppingrendszer, a pozitív tesztek eltussolása és a korrupció is hozzájárul az orosz sportolók eredményeihez. Moszkva visszautasította a vádakat, ám később folyamatosan jelentették be ismert és sikeres, olimpiai és világbajnok atléták doppingvétségeit és büntetéseit. Sztyepanovék szerint az orosz hatóságok hozzáállása a lebukások után sem változott meg. „Újabb és újabb hazugságokat olvasok. Olyanokat, amelyeket politikusok és sportfunkcionáriusok terjesztenek arról, hogy szerintük mi motiválta a lépésünket. Ezek az emberek a médián keresztül fenyegetik a feleségemet. Hülye lennék, ha nem védeném meg a családomat tőlük” – jelentette ki a férj.

Ami különösen zavarhatja a Sztyepanov családot, hogy a nemzetközi sportélet illetékeseitől sem kap kellő támogatást. Sem Sebastian Coe, az IAAF tavaly augusztusban megválasztott elnöke, akit szintén nem tartanak teljesen tisztának doppingügyekben, sem Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke nem kereste még fel őket. „Elképzelhetőnek tartom, hogy jobb dolguk is van annál, minthogy egy kis orosz családdal beszéljenek” – fejtette ki rezignáltan Vitalij Sztyepanov. Nincsenek azért telesen egyedül. Néhányan felkínálták segítségüket. „Ez pedig igen jól esik nekünk” – tette hozzá. Sztyepanov reményét fejezte ki, hogy felesége egyszer újra versenyezhet, fia ismét óvodába járhat majd, ő pedig talál magának munkát.

Nagy kérdés, hogy a szigorú doppingellenes fellépés megáll-e Oroszország határainál. A WADA egyik illetékese, Günter Younger szerint csak akkor csökkenthető a csalás esélye, ha a sportéletben olyan testületet hívnak életre, amely az elkövetőket akár büntetőjogilag is felelősségre vonhatná. Szerinte ez a csoport rangtól és címtől függetlenül bárkivel szemben keményen felléphetne – vélekedett a Frankfurter Allgemeine Zeitungban. Ezt a csoportot a WADA orosz ügyekkel kapcsolatban nyomozó vizsgálóbizottságának mintájára hoznák létre, amelynek munkáját a doppingellenes ügynökség korábbi elnöke, Richard Pound irányítja.

„Meggyőződésem, hogy a jövőben létrejöhet egy olyan ehhez hasonló testület, amely folyamatosan, bármely ügyben végezhetné munkáját, s vizsgálódhatna” – fejtette ki Younger. Hozzátette azonban azt is, ez nem csak pénzkérdés, hanem a megfelelő embereket is meg kell találni egy ilyen testületbe.