Hannelore Kraft beszédében kiemelte, hogy "végtelenül sajnálja" a szilveszter éjjel történteket. A szociáldemokrata párt (SPD) politikusa közölte, hogy nagy összegű jutalmat tűznek ki az elkövetők nyomravezetőinek, 500 fővel megemelik a rendőrség létszámát, kiterjesztik a közterületi térfigyelő rendszert, felgyorsítják a büntetőeljárásokat és bevezetnek egy sor további intézkedést, hogy helyreálljon a lakosság biztonságérzete.
A Landtag ellenzéki oldalán élesen bírálták az SPD és Zöldek tartományi kormányát. A jobboldali CDU frakcióvezetője, Armin Laschet lemondásra szólította fel a tartomány szociáldemokrata belügyminiszterét, Ralf Jägert és hangsúlyozta, hogy a tartományi legnagyobb városának központjában szilveszter éjjel lezajlott "rettenetes erőszakorgia" a kormány csődjét jelenti.
A liberális FDP részéről a pártelnök-frakcióvezető Christian Lindner hangsúlyozta, hogy a tartomány az SPD és a Zöldek vezetése alatt a "szalafisták eldorádója és a tolvajok édenkertje" lett, szilveszter éjjel pedig végképp megrendült az állami erőszak-monopóliumba vetett bizalom. Ezt jelzi, hogy ugrásszerűen emelkedik a paprikaspray és a kézi lőfegyverek iránti kereslet. A "polgárok elkezdtek felfegyverkezni", ennek eredménye azonban nem a közbiztonság erősödése, hanem további gyengülése lesz - mondta Christian Lindner.
A vitában valamennyi vezérszónok kitért a menekültválságra, illetve a támadások elkövetőinek nemzetiségére. Hannelore Kraft hangsúlyozta, hogy a törvényekkel való szembeszegülést nem lehet származásra vagy vallási hovatartozásra visszavezetni. A külföldieknek, bevándorlóknak, menekülteknek azonban nemcsak a jogszabályokat kell betartaniuk, hanem a német értékeket is tisztelniük kell - tette hozzá.
Aláhúzta, hogy a "befogadás kultúrája" erős és az is marad Észak-Rajna-Vesztfáliában, a menekültek, menedékkérők többsége pedig "békésen akar élni és dolgozni". Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a szexuális zaklatások, rablások elkövetői között sok marokkói és algériai állampolgár van, és ezzel összefüggésben sürgette a szövetségi kormánytól a menekültügyi rendszer hatékonyságának növelését. Rámutatott, hogy a tartományban elhelyezett menedékkérők átlagosan 14,3 hónapot kénytelenek várni, mire egyáltalán beadhatják menedékjogi kérelmüket. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a menekültügyi rendszer rossz működése miatt évekig maradhatnak az országban a menekült státus megszerzésére esélytelen, bűnözővé váló személyek.
Armin Laschet egyebek mellett bírálta, hogy a rendőrségnél bizonytalanság alakult ki azzal kapcsolatban, hogy meg kell-e nevezni a bűnelkövetők nemzetiségét. Ez a tartományi kormány tevékenysége miatt alakult ki, ezért a düsseldorfi vezetésben senki sem csodálkozhat azon, hogy a rendőrség munkatársai "nem tudják, hogy mit kellene mondaniuk".
Christian Lindner kiemelte: a kölni események sora "fordulópontot" jelent a menekültválságban, mert veszélybe sodorta a jogállam iránti bizalmat, és mivel az európai uniós színtéren nem várható fordulat, Németországnak saját hatáskörben kell cselekednie. Korlátozni kell a menekülteket "szívó hatást", vissza kell szerezni az ellenőrzést a felett, hogy ki lép be az országba, és a háborús menekülteknek csak erősen korlátozott időre szabad védelmet nyújtani. Amennyiben ez az irányváltás nem történik meg, elindul a német "jogállam eróziója" - mondta a liberális politikus.
Szilveszter éjjel egy nagyjából ezerfős csoport gyűlt össze a kölni főpályaudvar előtti téren, majd petárdázni kezdtek. Mikor a rendőrség közbelépett, kisebb csoportok alakultak, amelyek elkezdtek nőket körbevenni, szexuálisan zaklatni és kirabolni. Kettőt megerőszakoltak. Más városokban is történtek hasonló támadások. Áldozatok és tanúk arab vagy észak-afrikai származású támadókról számoltak be.
A kölni ügyészség csütörtöki összesítése szerint 652 feljelentést tettek a szilveszteri támadásokkal kapcsolatban, 331-et szexuális bűncselekmények miatt. Eddig összesen 739 áldozat jelentkezett. A feljelentések száma azért alacsonyabb, mert vannak esetek, amelyekben több áldozat közösen tett feljelentést.
Az aacheni ügyészség tájékoztatása szerint feljelentették Köln időközben nyugállományba helyezett rendőrfőnökét, Wolfgang Alberst és több más kölni rendőrt is segítségnyújtás elmulasztása miatt. Közben a Spiegel Online hírportál a kölni rendőrség egy szóvivőjét idézve azt írta, hogy szilveszter óta szokatlanul magas a kis méretű maroklőfegyver tartása iránti kérelmek száma.